17:30

יומן רוטשילד – סיכום האוניברסיטה העממית, מתניעים דמוקרטיה חדשה!

בקיץ הקודם ישנתי ברוטשילד במחאה על השחיתות. היא התגלגלה לאוניברסיטה עממית. כל ערב גייסנו מרצים מכל התחומים הבוערים בישראל, מכל הגוונים - למעגלי למידה, ושיחה משותפת. לי זה שינה את החיים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בחודשים האחרונים הגענו לאלפי אזרחים מבאר שבע ועד קרית שמונה עם האוניברסיטה העממית שלנו לקיץ של למידה. הפגשנו בין קהל מצוין שאכפת לו לבין מרצים מרתקים ומגוונים ששיתפו מהידע והניסיון שלהם.
הם קראו לבאים לעשות מעשה- להתפקד, לתרום לעיתונות עצמאית ולהצטרף לכלבי השמירה האזרחיים. המרצים יודעים מה הם אומרים, ואם לא באתם – כדאי לכם לקרוא באדיקות. כי הסברנו איך ביחד אנחנו יכולים להשפיע, ואיך אנחנו יכולים לקחת שליטה אמיתית ולנווט את הספינה הזאת שנקראת המדינה שלנו.


למה חברי הכנסת לא עובדים עבורנו? למה הם בעצם לא באמת יכולים? למה התקשורת מוטה, מסתירה ומאתרגת עניינים מהותיים בתחום הכלכלה? איזה אינטרסים מנהלים את המערכת? מי באמת שולט פה?
בקיץ הקודם ישנתי ברוטשילד במחאה על השחיתות. היא התגלגלה לאוניברסיטה עממית. כל ערב גייסנו מרצים מכל התחומים הבוערים בישראל, מכל הגוונים – למעגלי למידה, ושיחה משותפת. לי זה שינה את החיים (לצערי למדינה פחות).
בעקבות הקיץ ההוא, פנה אלי אסף נתיב, סטודנט לממשל. הפריע לו מאוד איך מתקבלות פה החלטות. הטריפה אותו ההתנהגות של חלק מחברי הכנסת. חרפן אותו שמעדיפים לעתים טייקונים – מאשר הציבור הרחב. והוא רצה שגם לכם יהיה אכפת. אז יחד התחלנו לבנות מודל לאוניברסיטה עממית לשנת 2017.

במספר מפגשים ייחודיים, עם כ-600 אזרחים שהגיעו מכל רחבי הארץ ועוד אלפים שצפו ברשת, הסברנו באמצעות מרצים מתוככי המנגנון איך דברים עובדים באמת בישראל. דיברנו על המנגנון השלטוני והפגמים הרבים בו, ולמה לחוד מושפעים, וכיצד יחד משפיעים.
הגיעו להרצות במפגשים בין השאר חברי הכנסת אורלי לוי-אבקסיס ושרן השכל, העיתונאים גיא רולניק, גיא לרר ונתי טוקר, הפוליטיקאי אבי גבאי, מובילי פעילות אזרחית לינור דויטש, גיא מרגלית, נירית בלייר, ליאור מאירי, אופיר יחזקאלי ועוד.


על מה דיברנו?

  1. החשיבות של התפקדות למפלגות – לקיחת אחריות על המערכת הפוליטית באמצעות בחירה ישירה של הפוליטיקאים במפלגות. יש לנו הרבה יותר השפעה בבחירות בפריימריז של מפלגה מאשר בבחירות הכלליות. תתפקדו למפלגות. שמאל או ימין, לא משנה מה עמדתכם, רק תתפקדו למפלגה שבה אתם יכולים להשפיע, ותבחרו מועמדים ראויים שיעבדו עבורכם.
  2. תמיכה בעיתונות חוקרת ובכלבי שמירה עצמאיים- בישראל של שנת 2017 העיתונות החוקרת חטפה מכות קשות מבחינה כלכלית, מבחינה התערבות רגולטורית ממשלתית ומבחינת התערבות של בעלי הון בשוק התקשורת. העיתונות החוקרת זקוקה לתמיכה שלכם כדי להישאר כלב השמירה של הדמוקרטיה, ולהגן על האינטרסים של כולנו. זה האינטרס של כולנו לצרוך עיתונות איכותית עבור תשלום או לתרום לגופי עיתונות עצמאית, כדי שהתכנים שאנחנו צורכים יהיו עבורנו וישרתו אותנו, ולא בעלי הון או נציגי שלטון.
  3. החשיבות של תמיכה ותרומות במיזמים חברתיים – תתמכו ותעקבו אחרי מה שאתם רוצים לראות עוד ממנו. הצטרפו לסיירת השקיפות, תירמו לוויקיפדיה, לובי 99, קרן התחקירים, המקום הכי חם בגיהנום, העין השביעית, הכלכלה האמיתית, הפלוגפואנטההמרכז להעצמת האזרח, צדק חברתי – חדר המצב, התנועה לחופש המידע, התנועה לאיכות השלטון, הסדנא לידע ציבורי, ועוד ארגונים חשובים שפועלים עבורכם ולמען כולנו. יש כל כך הרבה. דמיינו לעצמכם איך זה יכול להשפיע על החיים של כולנו אם כל אחד מאיתנו יתמוך במיזם חברתי אחד. תשפיעו.


ההרתמות והמעורבות שלכם הייתה מרגשת ועשתה הבדל אמיתי. לחוד מושפעים. יחד משפיעים.
תודה מיוחדת לאדם שניהל את הפרויקט בצורה יוצאת דופן – אסף נתיב, ותודה למתנדבים המדהימים שבלעדיהם הפרויקט הזה היה נופל כמו כל הרבה רעיונות אחרים – אילם לשם, רם תורג'מן, רונל תשובה, רן בן-ארצי, שי וולהיים, עידן טלקר, מקס בן עזרא, יסמין בן עמרם, רוני קנטי וירדן איילון.
לפוסט הסיכום של אסף נתיב.

צפו בוידאו המרגש של אסף:

https://www.facebook.com/humusguru.moshe/videos/1427934860624016/

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, כתב. גדלתי במקומונים - שם התאהבתי בעיתונות ולמדתי להשתמש בה לתיקון עולם. בהמשך עבדתי ב"מבט", "כלכליסט" ו"עובדה". סיקרתי את השלטון והבנתי שכלי תקשורת עצמאית ואקטיביסטי יכול להגביר את מחויבות נבחרי הציבור - לציבור. הבנתי שיחד אנחנו יכולים למנוע החלטות שלטוניות גרועות. אז ב-2014 ייסדתי את "מאה ימים של שקיפות" שבהמשך גדל ל"שקוף" ובזכות המו"לים שלנו - מייצר פוליטיקה איכותית יותר. אני מאמין בכוחה של העיתונות העצמאית - לתקן את העולם. לא פחות. בין לבין אני כותב פרוזה (חיברתי ספר מתח בשם "המשכן"), מוביל את נשנושי שירה ומרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי. אפשר לקרוא עלי עוד פה.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 6,446 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.