ערכת שאלות לפוליטיקאים

ביבי עשה את שלו, ביבי יכול ללכת?

מבעד לסדקים שנפערים במכונת הרעל עולה השאלה מי כאן האידיוט השימושי: גדוד פעילי המקלדת והמסך שעמל על הפעלת המכונה וביצר את שלטונו של נתניהו במשך שנים – או אולי נתניהו, שהתכופף ונתן להם לרכוב על גבו כל הדרך אל תוך המיינסטרים הישראלי? טור של איתמר ב"ז
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

נתניהו נואם במליאת הכנסת חמישה ימים לאחר מסע הטבח בנגב הצפון מערבי (צילום: נעם ריבקין-פנטון)

שבוע וחצי אחרי מחדל 23' והמתקפה הרצחנית על יישובי צפון הנגב, ברשימה הארוכה של קורבנות הנזק האגבי אפשר למצוא גם אורגניזם פוליטי: מכונת הרעל הביביסטית. מנגנון התעמולה שעוטף את ראש הממשלה נתניהו בפרק האחרון של חייו הפוליטיים, שתפקידו להלל את המנהיג ולקצץ ראשים של כל מי שמאיים על שלטונו – פוליטיקאים יריבים מימין ומשמאל, עיתונאים, פעילי מחאה, המשטרה ומערכת המשפט.

מכונת הרעל נראתה עד לא מזמן כמו גוף חסין ירי, אבל בימים האחרונים נפער בה סדק עמוק. הרקע הוא האחריות הברורה של נתניהו למחדל, קריסת הקונספציה המדינית-בטחונית שהנהיג והתובנה שלפיה הקריירה הפוליטית הארוכה שלו עומדת להסתיים. דמויות בולטות ביקום הביביסטי, כאלה שעד לא מזמן התייחסו אליו כאל מדינאי דגול שאחראי לכל מה שטוב במדינה, החלו למתוח ביקורת מפורשת ולסמן לו את הדרך החוצה. התוצאה מאפשרת הצצה נדירה אל תוך הקרביים של המכונה, ואל הכוחות והאינטרסים שהזינו אותה בשנות קיומה.

ההסתמכות של נתניהו על תעמולה "חדשה", מבוססת מדיה חברתית ומשפיענים, החלה במערכת הבחירות של 2015, שבה היכה את הסקרים ונחל ניצחון מוחץ. בעצת בנו יאיר נתניהו, הוא הפנה את עיקר משאבי הקמפיין לתעמולה שעוקפת את התקשורת הממוסדת ומגיעה אל האלקטורט ישירות, ובאופן אישי – במסרונים, בפייסבוק, בטוויטר וביישומי המסרים המיידיים. אז גם הקצין הטשטוש בין תעמולה מוצהרת, גלויה, לבין כזו שנרקחה במכונת הרעל אך בקעה לאוויר העולם דרך דמויות וחשבונות שאינם מזוהים במוצהר עם נתניהו והליכוד.

בשמאל שוגים לחשוב על מכונת הרעל כעל אופרציה הומוגנית, שכל ציוץ וסלוגן שלה מוכתב מלמעלה בהתאם לדף המסרים המתחלף של המנהיג. אבל במציאות, לחיילים תמיד יש מרחב תמרון ומקום לעטוף את המסר המערכתי בגלימה עצמאית.

את השחקנים שמצטופפים מאחורי המנגנון אפשר לחלק בגסות לשתי קבוצות: הקבוצה האידיאולוגית, וקבוצת הבייס.

נתניהו ויועציו הקרובים עופר גולן (מימין), טופז לוק (במרכז) ויונתן אוריך (מאחור). ירושלים, מרץ 2019 (צילום: יונתן זינדל)

קבוצת הבייס כוללת את צוות התעמולה הרשמי של נתניהו, עובדים במשרות אמון שמקבלים כסף ונותנים תפוקה: יחצנים מקצועיים כמו עופר גולן, יונתן אוריך, טופז לוק, דובר הליכוד הטרי גיא לוי – ולפניהם דמויות כמו ניר חפץ בטרם הפך לעד מדינה והמאכערים הזוטרים שמילאו תפקידי משנה בתיקים הפליליים של נתניהו. אליהם מצטרפים פעילי ועסקני ליכוד, משפחת אדלסון בשנים שבהן הברית עם "ישראל היום" עמדה בתוקף, מלחכי פנכה ומקורבים אישיים של משפחת נתניהו דוגמת יעקב ברדוגו, פרשן ועסקן שערוך תמיד לפלוט בשם עצמו את המסר היומי.

מאחוריהם משתרכת קבוצה לא קטנה של אנשי שוליים שניזונים ממכונת הרעל, מלווים את אנשיה (למשל, במשפט המו"לים) ופולטים גרסאות מוקצנות, לעתים קרובות קונספירטיביות, של המסרים הרשמיים. חלקם מעריצים אותנטיים של נתניהו, שעבורם הזהות הביביסטית ממלאת חור בנשמה וצורך חברתי.

אחרים הגיעו לשם כטרמפיסטים: אנשים כמו ינון מגל, שנאבק בהנחתות של נתניהו כשכיהן כעורך "וואלה" ולאחר מכן חצה את הקווים וחבר אליו, ו"שמאלנים מתפכחים" כמו שי גולדן ואלדד יניב שבנקודה כלשהי של הקריירה החליטו להמר על נתניהו.

המאפיין הבולט של קבוצת הבייס הוא היותה חלולה: תפיסת העולם שלה, ואפילו תפיסת המציאות שלה, עשויה להשתנות בהתאם לצרכים המתחלפים של נתניהו.

יאיר נתניהו, מציץ מאחורי דלת בשולי אחד ההליכים המשפטיים שהוא מנהל. תל אביב, נובמבר 2022 (צילום: אבשלום ששוני)

הקבוצה השנייה שמרכיבה את מכונת הרעל, הקבוצה האידיאולוגית, מורכבת מכמה זרמים. היא כוללת גופים ומשפיענים מהציונות הדתית – כוכבי תקשורת כמו שמעון ריקלין ואראל סג"ל – ובעת האחרונה גם נציגות גדולה של הזרם החרד"לי, חרדים-על-מלא וכהניסטים. הימין הקשה של ישראל.

המשותף לארבע תתי-הקבוצות הללו הוא שעבורן נתניהו הוא רק כלי. פוליטיקאי ממולח שמסוגל לנצח מערכת בחירות אחרי מערכת בחירות, ובגלל החרמתו על-ידי חצי מהמפה הפוליטית נאלץ לשתף פעולה עם השוליים ומעניק להם השפעה חסרת תקדים על ניהול המדינה. אלא שעכשיו, לנוכח המכה הקשה שספג מעמדו של נתניהו, הולכת ונשמטת ההצדקה לברית התועלתנית.

כך קורה שאנשי תקשורת שעד לאחרונה התנהגו כמו בובות של משפחת נתניהו יכולים לעלות לשידור בערוץ 14 או בערוץ Tov – שני כלי תקשורת שהוקמו על-ידי נציגים של הימין החרד"לי – ולהצהיר שאיבדו אמון בנתניהו. אחרי שנים של קמפיינים וספינים, כשנדמה שאזלה התועלת הסקטוריאלית שניתן להפיק מנתניהו, אפשר לזנוח אותו ולהתנער מאחריות.

המקרה של עקיבא ביגמן

דוגמה אחת מהימים האחרונים היא זו של עקיבא ביגמן, עיתונאי בן הציונות הדתית ומחבר הספר "כיצד הפך נתניהו את ישראל לאימפריה", שיצא במהלך מערכת הבחירות השנייה של 2019. ביגמן היה ממקימי "מידה", אתר חדשות ביביסטי שהוקם במימון של גורמים אמריקאיים עלומים. כעבור שנים, כשאחד הספונסרים נחשף בעיתונות, התברר שמדובר בקרוב משפחה של נתניהו שתִפקד כמעין ארנק אנושי שלו.

על-פי עדות שהוצגה במשפט המו"לים, נתניהו אחראי באופן אישי לקידום הקריירה של ביגמן: הוא ייעד אותו לתפקיד העורך הראשי של מיזם שאפתני להקמת מעין "פוקס ניוז" ישראלי, אף שהיה נטול ניסיון או כישורים מתאימים, עירב אותו במהלכי ההקמה הסודיים, וכשהמיזם לא התרומם סידר לו משרה של פרשן בכיר ב"ישראל היום" (על ההצעה להתייחס לכך הגיב ביגמן בסירוב). לפני חודשים אחדים, אחרי סיבוב בערוץ 14, חזר ביגמן ל"מידה".

השבוע הפתיע ביגמן את עוקביו כשהעלה לרשת מונולוג נוקב שבו הודיע שגם הוא מתנער מהמנהיג. "מי שאחראי בראש ובראשונה למחדל הענק הזה הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו", הצהיר ביגמן. "יש לנתניהו גם אשמה ישירה. תפיסת המגננה הנוכחית בגבול עזה, שהובילה למחדל, גובשה בהובלתו הישירה ותחת שלטונו. אין איך לחמוק מכך".

אחרי שנים של שירות מסור, ובאותה נימה נפוחה מחשיבות עצמית שבה שירת את נתניהו בעבר, ביגמן מסר לפטרון שלו שזה נגמר: "עליו להבין שהמלחמה הזו היא המעשה המנהיגותי האחרון שלו. אסור לו לחשוב על היום שאחרי, על הבחירות הבאות, על ציוצים של עיתונאים או על ועדות חקירה. ביום שתוכרז הפסקת האש יוכרז גם על סוף התרומה ההיסטורית של בנימין נתניהו לעם ישראל".

ביגמן פִרסם את המונולוג במסגרת הפודקאסט שלו, שנקרא "אידיוטים שימושיים". בסרטון, וגם בשיחה שקיים עם "העין השביעית", הוא העדיף לא להתייחס לאירוניה. לתפקיד שלו ושל עמיתיו במכונה התייחס ביגמן בעקיפין, בלי לנקוב בשמות, כשדרש מנתניהו "לסלק מהלשכה את כל היועצים הפוליטיים, אנשי יחסי הציבור והדוברות וכל מיני לוחשים על האוזן ומקורבים למיניהם, ולהפוך את עצמו למכונת מלחמה ומצביאוּת מקצועית. זה צו השעה".

לאחר מכן חלק ביגמן עם צופיו רצף של הגיגים צבאיים על הקונספציה שקרסה, הצביע על האשמים הנוספים משורות השמאל ומערכת הביטחון, התלונן על ה"רדידות של השיח האסטרטגי בישראל" ולקינוח הודיע שוב על "קריסת הביביזם". כדי לתקף את הטון היהיר ויודע הכל דאג ביגמן לצלם את עצמו כשהוא לבוש חולצה ועליה הכיתוב "כיתת כוננות" וכשעל חזהו מוצלבת רצועת רובה (אולי מדובר במחווה לנתניהו עצמו, שמצטלם בימים אלו ללא עניבה וז'קט).

המונולוג שנפתח בכתב אישום נגד הקונספציה שקרסה המשיך באוסף קביעות כה החלטיות ונפוחות שנדמה היה כי עוד רגע הדובר יפלוט "אמרתי לכם". ביגמן התאפק, כנראה משום שהוא לא אמר. במונולוג שלו, ביגמן אמנם טען שהתריע על כמה מהכשלים שהובילו למחדל – אך לצערו לא מספיק, ולעתים הסתפק ב"שיחות בין חברים וקולגות" שאת מסקנותיהן מעולם לא פִרסם. בחלק מהמקרים, הודה, קרסו גם הקונספציות האישיות שלו.

הישות הפיקטיבית "אדם גולד" מודיעה על תום עידן נתניהו. טוויטר, 18.10.2023 (צילום מסך)
הישות הפיקטיבית "אדם גולד" מודיעה על תום עידן נתניהו. טוויטר, 18.10.2023 (צילום מסך)

דבר אחד לא הופיע במונולוג של מחבר הספר "כיצד הפך נתניהו את ישראל לאימפריה": נטילת אחריות מפורשת על התפקיד שמילא במחנה נתניהו. הודאה בכך שגם הוא היה אחד מאותם מקצועני תקשורת שהסתובבו בלשכה וסייעו לנתניהו בערפול הביקורת והנדסת התודעה, דמויות שכעת הוא דורש מנתניהו לשלוח לעזאזל.

ביגמן לא לבד. כך נוהגים גם עמיתים שלו שהפנו גב לנתניהו אחרי פרוץ המלחמה. ובכל זאת, אצל ביגמן זה צורם במיוחד. גם בגלל הטון האגרסיבי שנקט כלפי נתניהו, וגם בגלל המעורבות ארוכת השנים שלו במכונת התעמולה.

ייתכן שחוסר היכולת של נאמני נתניהו להודות באחריות נובע מאותה טקטיקה שבגינה נתניהו עצמו נזהר, באופן עקבי, מנטילת אחריות על כל מחדל שהוא. זו טקטיקת תעמולה שמקורה במסורת הפשיסטית, שנהוגה גם בעולמות הקונספירציה: לעולם לא להודות באשמה.

בשביל המנהיג הפשיסט, וגם אצל הקונספירטור, נשיאה באחריות היא קו אדום. מותר להודות שקרה אסון, אסור ליטול אשמה. האשמה תמיד מוטלת על אחרים. הזעם והתדהמה משמשים לליכוד השורות במחנה. עד עכשיו הטילו אותה על השמאל, על התקשורת, על הפקידים והגנרלים, על מערכת המשפט ומדינת העומק. עכשיו נאמנים של נתניהו מטילים אותה על נתניהו. לעולם לא על עצמם.

מי כאן האידיוט

הכאוס שאליו הוטלה ישראל ב-7 באוקטובר החל בקריסת הקונספציה הבטחונית של נתניהו והממסד הבטחוני לגבי רצועת עזה. אבל עד מהרה התברר שזה רק חלק מהסיפור. מיד אחר-כך התגלו התוצאות המרות של הזנחת המערכות הציבוריות, התקציבים שהובטחו אך מעולם לא הועברו, מינויי המקורבים חסרי הכישורים, השחיתות, המלחמה נגד העיתונות החופשית והשיח הרעיל שהפך חלקים נרחבים מהחברה הישראלית לבוגדים.

מבעד לענני האבק, הכינוי הדמוני שהדביקו לנתניהו בשמאל עוד קודם לכן, "מחריב ישראל", נראה לפתע כמו תיאור ריאליסטי.

בשיחה שניהלתי עם ביגמן לאחר שפירסם את המונולוג שלו עברה פחות מדקה לפני שהצהיר שבעצם נתניהו היה מנהיג מצוין. "אני לא מתבייש ולא מצטער על התמיכה שלי בנתניהו עד היום", אמר ביגמן. "אני חושב שהוא היה מנהיג מוצלח, עשה דברים טובים. בתחום מדיניות החוץ הוא היה אחד המוצלחים שהיו לנו. אני לא חוזר בי מהאמירות האלו, אני לא חוזר בי מהדברים שנאמרו בספר".

האם כל זה לא מחוויר לעומת המחדל הבטחוני שאִפשר את המתקפה הרצחנית, ואחריו המחדל הממשלתי בטיפול בהשלכות החברתיות של הטבח? על השאלה הזאת ביגמן לא ענה. הוא אמר שמוקדם לדעת, ושאת זה תשפוט ההיסטוריה. ובכלל, טען, יש עוד הרבה אשמים וכל מנהיגי השמאל היו נוהגים בחמאס בדיוק כמו נתניהו. "אני לא צריך לקחת אשמה", התגונן. "זה לא עניין של אשמה של מי שתמך בו. ממש לא. הוא עשה הרבה דברים טובים וההגנות עליו היו מוצדקות כל השנים. אין לי שום חרטה על זה ואין לי שום טענה כלפי אף אחד שהגן עליו".

עקיבא ביגמן (צילום מסך)

ומה הלאה? בפרפראזה על שם הפודקאסט של ביגמן, השאלה המתבקשת היא מי כאן האידיוט השימושי. גדוד פעילי המקלדת והמסך שעמל על הפעלת מכונת הרעל של נתניהו וביצר את שלטונו במשך שנים – או אולי נתניהו, שהתכופף ונתן להם לרכוב על גבו כל הדרך אל תוך המיינסטרים הישראלי. על הקושיה הזאת אפשר להתפלפל במשך שעות וימים, אבל אין באמת צורך. התשובה תתגלה מעצמה.

מבחינה משפטית יבשה, כל אדם אחראי למעשים שביצע בעצמו ולאופן שבו השתמש בסמכויות שהופקדו בידיו. חלק מתפיסת העולם שהושרשה בישראל בשנות שלטונו של נתניהו קובעת שככה זה בטבע: מה שלא פלילי, לא חשוב. הגינות, מוסר, מִנהל תקין, אנושיות פשוטה – כל אלו משקולות מסורבלות על רגליהן של המשילות והעוצמה היהודית.

אבל במציאות אף אדם אינו אי. ראש ממשלה לא יכול ליישם מדיניות בלי עוזרים ויועצים, בלי פקידים ומנכ"לים, בלי קואליציות וכנסות שיעמדו מאחוריו – ובמקרה של נתניהו גם עדר אדיר של חסידים אותנטיים ותועלתניים שהתמסרו בכל מאודם לתפעול המנגנון.

בוועדת החקירה שתקום אחרי מלחמת עזה – או איך שלא יקראו לתופת שנתניהו בעצמו מודיע שתתרחש בקרוב בשטחי הרצועה – ביביסטים מסדר גודל בינוני כמו ביגמן, וגם בכירים כמו מגל, סג"ל וריקלין, אפילו לא ייקראו להעיד. אבל במישור הציבורי, השלטון החלול והאופורטוניסטי של נתניהו, השלטון שהוביל לאסון המתגלגל והבלתי נתפס של אוקטובר 23', לא יכול היה להתקיים בלעדיהם.

באנשים שהביאו את הכסף נעסוק בהזדמנות אחרת.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

6 תגובות

 1. עידן קריסת הקונספציות הגיע
  מקריסת הקונספציה הביטחונית של נתניהו
  אל קריסת הקונספציה המדעית של ניוטון

  כשהתותחים רועמים המוזות שותקות.
  מאמר זה מיועד לדיון החל משעה 6 אחרי המלחמה.

  רעיון כוח המשיכה נמסר לעולם על ידי ניוטון לפני 330 שנים.
  ניוטון האמין שיש כוח מסתורי פלאי הבוקע ממעמקי כדור הארץ, ושכל תפקידו הוא להפיל למטה חפצים שהתחלקו לנו מהידיים. כוח מסתורי שכזה מביא את הקורא אל עולם האגדות ,והדמיון מעניק לכוח זה דמות של שד חביב בלתי נראה.
  לשד הזה העניק ניוטון את השם המרגיע "כוח משיכה".

  למרבה הפלא ניוטון סחף אחריו מאמינים רבים ברעיון כוח המשיכה, וכך התחילה חקירה מדעית מוזרה של המציאות הפיזיקלית, עם פיזיקה של שדים ורוחות.

  מדוע המציא ניוטון את הרעיון ההזוי של כוח משיכה.
  ניוטון לא ידע כי חפצים שהתחלקו לנו מהיד נופלים מעצמם, ובכך הם מקיימים חוק טבע פיזיקלי פלאי , והוא חוק שימור הכמות של אנרגיה. חוק השימור הזה התקבל במדע רק לפני 170 שנים, וברור שניוטון לא ידע על קיומו.

  ומאחר שניוטון לא ידע שחפצים נופלים מעצמם, ולא ידע על קיומו חוק שימור הכמות של אנרגיה, הוא המציא את רעיון כוח המשיכה. הרעיון המטורף הזה החזיק מעמד 160 שנים בכל תוכניות הלימוד הרשמיות של פיזיקה, וכך נוצרה ביצה מדעית
  סמיכה ועכורה, שמנעה כל אפשרות להכיר את מבנה היקום האמיתי.

  את הביצה המדעית העכורה של ניוטון, ביטלה המציאות הפיזיקלית שגילתה לעולם את קיומו של חוק כמותי פלאי, והוא שימור הכמות של אנרגיה.

  איך חוק שימור הכמות של אנרגיה, מבטל את הרעיון של כוח משיכה.
  כדי להרים אבן גדולה מעל פני האדמה לגובה 1 מטר, צריך להתאמץ ולהתעייף, וכמות העייפות הזו מייצגת כמות של אנרגיה.
  אם נשחרר את האבן הזו מגובה של 1 מטר , היא תיפול מעצמה למטה במהירות מתגברת, ומכת הפגיעה שלה באדמה. תציג בדיוק את אותה כמות אנרגיה שהייתה דרושה, כדי להרים את האבן לגובה של 1 מטר.

  המציאות הפיזיקלית היא פלאית ופועלת מעצמה, והיא שלימדה את המדענים על קיומו של חוק טבע פיזיקלי חשוב – חוק שימור הכמות של אנרגיה.

  יש הרבה סוגים של אנרגיה, והם יכולים להתחלף זה בזה, על פי חוק שימור כמותי. המציאות הפיזיקלית פועלת מעצמה , על פי חוקים פלאיים הטבועים בה, וחוקרים סקרנים של המציאות הפיזיקלית ,התחילו לגלות את החוקים הללו.
  חוק שימור הכמות של אנרגיה שהתגלה לפני 170 שנים מבטל לחלוטין את הפיזיקה של ניוטון הנזקקת לכוח משיכה – והוא מוכיח כי חפצים שהתחלקו לנו מהידיים- נופלים מעצמם, ואין במציאות הפיזיקלית שד מסתורי שמפיל אותם למטה..

  ומה מסתבר ? שכבר 170 שנים מלמדים באוניברסיטאות את הפיזיקה של ניוטון, ולא קם אפילו מורה אחד וזעק " אין כוח משיכה, והפיזיקה של ניוטון אינה נכונה"
  יש להדגיש כי ניוטון לא ידע שהפיזיקה שלו אינה נכונה, אבל כבר לפני 170 שנה, ידעו מורי הפיזיקה על קיומו של חוק שימור האנרגיה המבטל את רעיון כוח המשיכה , אך הם פחדו מהמאמינים ברעיון כוח המשיכה , ולא סיפרו זאת לתלמידיהם .

  170 השנים האומללות האלה של פחד , הפיקו שגיאות נוראיות בתפיסת מושג החומר ומבנה היקום, והמושגים של חומר חלקיקי אפל ואנרגיה אפלה, מעידים על כך.

  עתה הגיע עידן קריסת הקונספציות, וזה הזמן לעבור לפיזיקה אחרת ,המבוססת על חוקים פלאיים הטבועים במציאות הפיזיקלית . זוהי הפיזיקה האמיתית, והיא מופיעה בספר מהפכני – הנושא את השם – "מסע הקסם של עצבר על כנפי הידיעה הטבעית"

  ספר זה מתנגש עם כל התורות הפיזיקליות שפותחו ב 150 השנים האחרונות, והוא מציג לעולם פיזיקה חדשה, וגם גיאומטריה חדשה של מעגלים.
  בפיזיקה החדשה החומר הוא רציף ואין לו כוח משיכה, וכוכבי היקום נעים במסלולים בורגיים במרחב מלא בזמן פסיבי.

  זמן פסיבי הוא סוג חדש של זמן הקיים ממש במציאות הפיזיקלית, כאשר הזמן המוכר לכולנו קיים רק בתודעת האדם, והוא נעלם ברגע שחושבים עליו.
  לכן השם המתאים לו הוא זמן אקטיבי.

  א.עצבר

 2. מה לא כתבת… את הדבר הכי חשוב.. נתנייהו חילק לכולם כסף של בעלי הון, כדי שידבררו אותו ויטילו אימה וטרור תקשורתי במטרה לפרק הדמוקרטיה. כלומר הסיבה היחידה של חברי ארגון הטרור לעבוד עבור ראש ארגון הטרור- כסף. פסיכופאטים חסרי עקבות ללא כל גבולות, שיעשו הכל בעבור כסף. כל הסיפור של השופרות המקצועיים זה כסף. לגבי מעריצי נתנייהו האידיוטים השימושיים משדרות נתיבות אופקים דימונה וכו'- המשותף לכולם אנשים חסרי השכלה.
  לסיכום, שתי קבוצות עיקריות תומכות בפסיכופאט: "העיתונאים" שניזונים בעשרות אלפי שח לחודש בכסף של טייקונים גנבים, והאידיוטים השימושיים חסרי הבינה.

  1. לגבי החרדלים והכיפות הסרוחות…. וגם החרדים … נתנייהו עבורם חמורו של המשיח. הם משתמשים בו ומחרבנים עליו…הוא לא יותר מאסלה עבורם.

 3. מכונת הרעל התחילה להיות נוכחת במרחב התקשורתי בטוקבקים בעיתונות המקוונת ובמיוחד ב"הארץ". עוד לפני 2015.

 4. מזמן נמאס לנו מההסתה נגד ביבי – ראש הממשלה הנבחר דמוקרטית שמועדף על רוב העם.
  אבל להמשיך בזמן מלחמה? תתביישו!!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,159 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.