08:18

האם יעלה על הדעת שמי שרוצה להקים את עמונה 2, ייצג את שלום עכשיו?

יש בישראל הרבה לוביסטים, אבל מעט חברות לובי גדולות שצוברות עוד ועוד כוח והשפעה. וכשיש כל כך הרבה לקוחות לכל כך מעט חברות לובי - זה רק עניין של זמן עד שייווצרו התנגשויות של ניגודי עניינים חמורים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מספר הלוביסטים בכנסת – בשיא של כל הזמנים. את זה אתם כבר יודעים. מה שאתם כנראה לא יודעים זה שכמו בענף הבנקאות, גם בענף הלובי יש ריכוזיות מטורפת. יותר מחצי מהלקוחות מיוצגים באמצעות 4 חברות לובינג גדולות.

כלומר יש הרבה לוביסטים, אבל מעט חברות לובי גדולות שצוברות עוד ועוד כוח והשפעה. וכשיש כל כך הרבה לקוחות לכל כך מעט חברות לובי – זה רק עניין של זמן עד שייווצרו התנגשויות של ניגודי עניינים חמורים. והנה אחד מהם: חברות לובינג מייצגות במקביל גופי בריאות יחד עם חברות טבק – האויב מספר 1 לבריאות הציבור, ותעשייה שאחראית למותם של 8,000 חולים ישראלים בשנה.
דוגמא לכך ניתן למצוא אצל הסתדרות הרופאים שאמורה להגן עלינו, קיבלה שירותים מ"גלעד לובינג" במקביל ל'חטיבת יצרני הסיגריות באיגוד לשכות המסחר'. למשל. כלומר גופי הבריאות מקבלים שירות (אגב לעתים על חשבוננו) מלוביסט שבמקביל רוצה למקסם את הרווח של חברות שמזיקות לנו.
העמותה לדמוקרטיה מתקדמת נלחמה לחידוד הנהלים בנושא. ואכן, לאחרונה הוגשה הצעת חוק שביקשה למנוע מלוביסטים לייצג בכנסת גופים בעלי אינטרסים מנוגדים. אך השרה איילת שקד טרפדה אותו. ח"כ אלי אלאלוף שהגיש את הצעת החוק שאל: "האם יעלה על הדעת שמי שרוצה לקדם עמונה, ייצג גם את שלום עכשיו? אלה ניגודי עניינים שבשכל הישר אף אחד לא יכול לתפוס אותם". אז שקד כן תפסה אותם, ודאגה שיישארו.
לתכנית מקיפה וקצרה בנושא ברדיו תל אביב: לוביסטים רב שימושיים – שקוף

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, כתב. גדלתי במקומונים - שם התאהבתי בעיתונות ולמדתי להשתמש בה לתיקון עולם. בהמשך עבדתי ב"מבט", "כלכליסט" ו"עובדה". סיקרתי את השלטון והבנתי שכלי תקשורת עצמאית ואקטיביסטי יכול להגביר את מחויבות נבחרי הציבור - לציבור. הבנתי שיחד אנחנו יכולים למנוע החלטות שלטוניות גרועות. אז ב-2014 ייסדתי את "מאה ימים של שקיפות" שבהמשך גדל ל"שקוף" ובזכות המו"לים שלנו - מייצר פוליטיקה איכותית יותר. אני מאמין בכוחה של העיתונות העצמאית - לתקן את העולם. לא פחות. בין לבין אני כותב פרוזה (חיברתי ספר מתח בשם "המשכן"), מוביל את נשנושי שירה ומרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי. אפשר לקרוא עלי עוד פה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 6,413 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.