ערכת שאלות לפוליטיקאים

ערוצי החדשות שוב מאפשרים לנתניהו להתחמק משאלות

מאז פרצה המלחמה סיפק נתניהו שתי הצהרות משודרות וסירב לענות על שאלות • ארגון העיתונאים: ראש הממשלה חייב לקיים מסיבת עיתונאים
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

רה"מ בנימין נתניהו נושא הצהרה ללא אפשרות שאלות, היום החמישי למלחמת סוכות, 11.10.23 (צילום מסך)
רה"מ בנימין נתניהו נושא הצהרה ללא אפשרות שאלות, היום החמישי למלחמת סוכות, 11.10.23 (צילום מסך)

ערוצי החדשות הישראלים שוב מאפשרים לראש הממשלה בנימין נתניהו להתחמק ממענה על שאלות עיתונאים, גם אחרי המחדל הביטחוני מהחמורים בתולדות ישראל. שלשום בערב שידרו ערוצי החדשות הצהרה של נתניהו שארכה שבע דקות, ואתמול בערב שודרה הצהרה שנייה. זהו היום השישי למלחמה, ולעיתונאים לא ניתנה אפשרות לשאול את ראש הממשלה שאלות מתבקשות.

מדובר בהתנהלות שגרתית עבור נתניהו, שמחרים את העיתונות הישראלית, עם יוצא הדופן של ערוץ התעמולה 14, ולא העניק ראיון עיתונאי ברציפות כבר יותר משנתיים (גם לפני כן, במשך שנים התראיין כמעט אך ורק לפני בחירות לכנסת), אולם לא ברור מדוע אמצעי התקשורת משתפים פעולה עם תנועת החרם של נתניהו.

שאלנו את ערוצי החדשות האם ימשיכו להתיר לנתניהו לקיים עוד הצהרות סגורות לשאלות עיתונאים, או שבכוונתם להתנות את שידור דבריו בהפיכת האירוע למסיבת עיתונאים. אף אחד מהערוצים לא חזר בתשובה. בעבר, גם אם אחרי מאמצעי שכנוע, ידעו הערוצים לדרוש מנתניהו לענות על שאלות – ונתניהו ידע להיכנע ללחץ.

גם ב-2020, במשבר הקורונה, נהג נתניהו לתת הצהרות ללא שאלות. לאחר שבמשך 46 יום נשא נתניהו 13 הצהרות באורך כולל של 132 דקות ששודרו בפריים-טיים של ערוצי החדשות, הלחץ הציבורי פעל, קברניטי הערוצים דרשו ונתניהו החל לקיים מסיבות עיתונאים.

הסיבה בגינה נתניהו מעוניין לשאת נאומים ולא לענות על שאלות נוגעת לאינטרס הפוליטי הצר שלו עצמו, ולא לטובת הציבור. את ההצהרות שנתן ושהתקשורת שידרה בתקופת הקורונה, ניצל נתניהו לבניית נרטיב נוח עבורו ולניגוח יריביו הפוליטיים. גם בהצהרה הראשונה שנשא אחרי שפרצה מלחמת סוכות, הקדיש זמן לביקורת על יריביו הפוליטיים.

בעוד נתניהו שותק ועורכי החדשות שותקים, בארגון העיתונאים והעיתונאיות מציבים עמדה חד-משמעית: "עמדת הארגון היא שראוי שתהיה מסיבת עיתונאים שבה יהיה ניתן לשאול שאלות. ישראל נמצאת באחד המשברים הביטחוניים המשמעותיים והחמורים ביותר בתולדותיה. מאות אלפי אזרחים יושבים חרדים בבתיהם. מקור המידע האמין היחיד שלהם הוא כלי התקשורת.

"מתן אפשרות לעיתונאים לשאול שאלות היא מנגנון שבעזרתו ניתן להעביר מידע, ובעיקר בעזרתו ניתן להשמיע את הקולות העולים מן השטח ולקבל תשובות. זהו מנגנון שמשמר את אחד הערכים הבסיסיים ביסודה של דמוקרטיה: חופש העיתונות".

לשאלה האם בכוונתם לפעול בנושא מול עורכי החדשות ולשכת ראש הממשלה, נמסר: "אנחנו פועלים בנושא יחד עם כלי התקשורת השונים".

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שבי גטניו

שבי גטניו
עיתונאי ב"שקוף", מסקר את הכנסת, עבודת הלוביסטים והקשרים בין הון-שלטון-עיתון. החל מ-2008 פעיל בסוגיות תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתונות ואסדרת פעילות השדלנים בישראל. בין השנים 1998-2008 פעיל במאבק לקידום זכויות להט"ב (יוצר הקיצור להט"ב). דובר לשעבר של עמותת 'רופאים לזכויות אדם'. בוגר תואר ראשון במדעי החברה והרוח ובדרך לסיום תואר שני במסלול מצטיינים עם תזה בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים באוניברסיטה הפתוחה. גר בתל אביב, אב לילד.

תגובה אחת

  1. תפסיקו לשדר אותו. הכי פשוט. אם יש משהו אמיתי שקרה – תספרו את העובדות. אבל מה שביבי נואם ואומר – תוכלו להסתפק בשורה "כמו כו התבטא בנושא זה גם ביבי"ץ לנו הוא לא יחסר עם שקריו, אבל הוא ושרה לא יחזיקו ככה מעמד. למה אתם נותנים לו במה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,154 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.