ערכת שאלות לפוליטיקאים

האם ערוץ 14 אוסף מידע על מורים חילונים?

סקר שהופץ בקבוצות מורים מבקש לדעת על עמדות בנוגע לזכויות להט"ב, נשים ומיעוטים • הסקר מוגדר כאנונימי אך אוסף כתובות מייל • מפיץ הסקר הצהיר כי מקורו במגזין "עכשיו 14" • במגזין ובערוץ מסרבים להגיב
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שער מגזין 14 בנושא "דת הלהט"ב"
שער מגזין 14 בנושא "דת הלהט"ב"

ערוץ 14 מסרב למסור אם הוא עומד מאחורי סקר שהופץ בקרב מורים במערכת החינוך, במטרה לאסוף מידע על מורים המחזיקים בעמדות ליברליות. למרות הצהרה כי הסקר אנונימי, המשיבים נדרשים לחשוף את כתובת האימייל שלהם כחלק מהמענה על השאלון.

מורה שהפיץ את הסקר בקבוצות מורים מסר כי מקורו במגזין המודפס של ערוץ 14, המנהל בין השאר קמפיין הסתה ושנאה נגד להט"ב. עורך המגזין, רועי אהרוני, סירב להשיב לפניית "שקוף" וכך גם דובר ערוץ 14. השניים לא הכחישו את הקשר של הערוץ לסקר.

לחצו כאן לסקר שהופץ בקבוצת המורים

השאלות בסקר עוסקות בסוגיות המאפיינות את שיח הקיטוב וההסתה בימין האמריקאי, שערוץ 14 הוא מהגופים הראשיים המייבאים אותו לישראל. רבות מהן סובבות סביב נושאים של זכויות להט"ב, נשים ומיעוטים. שאלות לדוגמה: "האם לממן לזוגות להטב"ים תהליכי פונדקאות לאור אי היכולת ללדת באופן טבעי?", "האם בנים על פי טבעם יותר אלימים מבנות?", "האם בבית הספר צריכים לקדם בנות וללמדן 'לשבור את תקרת הזכוכית'?", "האם ראוי לאפשר לאנשים לשנות את מינם?".

לפי מפיץ הסקר, הוא מיועד "למורים חילוניים בלבד". כבר בשתי השאלות הראשונות נשאלים המורים האם הם "משתדלים ליישם את עמדותיהם החברתיות מול התלמידים" והאם לדעתם "הם מצליחים להטמיע את עמדותיהם מול התלמידים". 

צילום מסך מתוך הסקר

האם מחברי הסקר מעוניינים לדעת על מורים חילוניים המפיצים בקרב תלמידים עמדות ליברליות? כאמור, כבר בתחילת הסקר מודגש: "נבהיר כי הסקר אנונימי לחלוטין", אולם מיד לאחר מכן מופיע שדה חובה בו נדרשים המשיבים לכתוב את כתובת האימייל שלהם. צעד זה יכול לשמש לבקרה על מילוי הטופס, אך גם לחשיפת זהות מי שממלאים אותו.

סימון מורים המביעים עמדות פוליטיות מזכיר קמפיינים מקארתיסטיים כמו אלו של תנועת הימין הקיצוני אם-תרצו, שפעלה על מנת להגביל את חופש הביטוי של מרצים באוניברסיטאות. ניסוח השאלות והמונחים בהם משתמשים עורכי הסקר מצביעים על כך שמאחוריו מצוי גורם שאיננו בקיא במונחים וההגדרות השגורות בקרב ארגוני להט"ב כמו גם בתקשורת הכללית.

שאלות המאפיינות את שיח הקיטוב וההסתה בימין האמריקאי. מגזין 14

כאמור, בערוץ 14 סירבו למסור אם הם אכן עומדים מאחורי הסקר, אולם במידה ואכן המגזין הוא יוזם הסקר לא תהיה זו הפתעה. מאז הקמתו עוסק מגזין "עכשיו 14" במאבק נגד קידום שוויון זכויות ללהט"ב – מתיאורים דמוניים של ארגוני הקהילה והגופים המסייעים ללהט"ב ועד הפחדת הורים משירותי בריאות מפוקחים ומוסדרים המוענקים לפי דרישה.

במאי 2022, לרגל פתיחת אירוע הגאווה, פרסם המגזין על השער בגדול את הכותרת "להט"ביסטאן" עם תמונת עגל הזהב בצבעי הגאווה, והכריז כי "כך משליטים ארגוני שמאל רדיקלי את דת הלהט"ב על מדינת ישראל". 

נתונים עדכניים משנת 2023 מצביעים על כך שאלימות כלפי להט"ב בכל רחבי ישראל נמצאת במגמת עלייה ולהט"בים מותקפים על בסיס יום-יומי ברחוב ובבתי הספר. באותו חודש בו פורסמו הנתונים, הוקדש שער מגזין "עכשיו 14" למתקפה על קהילת הטרנסג'נדרים, תחת הכותרת "התעללות בקטינים".

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שבי גטניו

שבי גטניו
עיתונאי ב"שקוף", מסקר את הכנסת, עבודת הלוביסטים והקשרים בין הון-שלטון-עיתון. החל מ-2008 פעיל בסוגיות תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתונות ואסדרת פעילות השדלנים בישראל. בין השנים 1998-2008 פעיל במאבק לקידום זכויות להט"ב (יוצר הקיצור להט"ב). דובר לשעבר של עמותת 'רופאים לזכויות אדם'. בוגר תואר ראשון במדעי החברה והרוח ובדרך לסיום תואר שני במסלול מצטיינים עם תזה בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים באוניברסיטה הפתוחה. גר בתל אביב, אב לילד.

6 תגובות

 1. למה זה מפחיד אותך אם יודעים מה אתה מלמד בכיתה? אותי לא מפחיד שתהיה מצלמה לאורך השיעור. אין לי מה להסתיר.
  מוזר!!!!

 2. איך נראה מה שאתה מכנה 'הסתה' בערוץ נגד להטבים? אתה כותב כאילו מדובר בעובדות.אשמח לאות מהן. בכלל, ללא עובדות הדברים דאתה כותב הם שקר/הסתה/הוצאת דיבה

  1. למה זה מפחיד אותך אם יודעים מה אתה מלמד בכיתה? אותי לא מפחיד שתהיה מצלמה לאורך השיעור. אין לי מה להסתיר.
   מוזר!!!!

 3. איך נראה מה דאתה מכנה 'הסתה' בערוץ נגד להטבים? אתה כותה כאילו מדובר בעובדות.אשמח לאות מהן. בכלל, ללא עובדות הדברים דאתה כותב הם שקר/הסתה/הוצאת דיבה

 4. שאתם שקופים. סוף סוף יש ערוץ ימני בישראל שלא מסית נגד החרדים והדת והוא מקבל אהדה. ועיתונאי נחמד שכמותך חלק ממערכת משומנת היטב שלא מתאים לה שהימין ירים את הראש, סימנתם את ערוץ 14 כמו את ביבי ויצאתם למסע הכפשה. רואים לכם. בושה! מעניין אם יהיה לכם אומץ לפרסם את מה שאמרתי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,136 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.