ערכת שאלות לפוליטיקאים

שר במשרד האוצר גילה היום לתדהמתו: התפקיד שלו לא קיים

שנה וחצי אחרי שהושבע - חמד עמאר גילה בדיון בכנסת שלא היו לו סמכויות במשרד. תזכורת: שר האוצר ליברמן העיד בעבר כי עמאר מחליף אותו בדיוני קבינט הקורונה וועדת השרים לחקיקה, לאור ביקורת על היעדרו מהם
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

חמד עמאר בכנסת (משמאל). (צילום ארכיון: פלאש 90)

כמעט שנה וחצי עברה מאז הציג נפתלי בנט את הממשלה שלו בכנסת, ובתוכה שר חדש במשרד האוצר: חמד עמאר. מתוך דיוני ועדת הכנסת היום (חמישי) עולה שכלל לא הייתה ישות כזו בממשלה האחרונה. אמש הבהיר סגן היועץ המשפטי לממשלה, גיל לימון, שהייתה כוונה להסדיר את הנושא אבל זה לא קרה. בדקנו, אכן הוגשה הצעת חוק ממשלתית להסדרת תפקידו כשר במשרד אבל זו לא עברה אפילו לקריאה ראשונה. 

הדברים חמורים אף יותר מאחר שבעבר טען שר האוצר אביגדור ליברמן כי עאמר מייצג אותו ואת עמדת המשרד בפורום קבינט הקורונה ובוועדת השרים לחקיקה – וזאת על אף שלא הייתה לו זכות שכזו. ליברמן טען זאת לאור ביקורת בכלי התקשורת על היעדרו מהפורומים החשובים. אנחנו לא יודעים אילו הנחיות חילק עמאר לפקידי האוצר ואם חתם בשם שר האוצר על סמכויות שלכאורה הועברו אליו. אבל פעולות כאלה אכן התחרשו, אין להן תוקף חוקי.

חמד עמאר, בדיון בכנסת שבו גילה כי הוא שר ללא תיק (צילום: נועם מושקוביץ דוברות הכנסת)

הסוגייה עלתה במהלך דיון בכנסת על הצעת החוק שתאפשר מינוי שר נוסף במשרד ממשלתי. הצעת החוק נולדה מתוך רצון לאפשר העברת סמכויות של שר הביטחון לנציג ממפלגת הציונות הדתית (המנהל האזרחי).
במהלך הדיון עלתה השאלה האם יש צורך בחקיקה כדי לאפשר זאת, אז עלה מקרה הבוחן של עמאר. לימון, המשנה ליועמ"ש, הבהיר כי עמאר אולי הושבע כשר במשרד האוצר אבל כיהן כשר בלי תיק. זה אגב, בניגוד גמור לאיך שהשר הציג את עצמו ואפילו לאופן בו הוא מוצג, אפילו עכשיו, במשרד האוצר

אבל אחד הדברים המדהימים הוא שהשר עצמו לא ידע זאת עד עכשיו. היום בדיון התפרץ עמאר ואמר "אני לא שר בלי תיק. עכשיו אמרו לי חברי הכנסת שאני שר בלי תיק, זה לא נכון, אני שר נוסף במשרד". שלמה קרעי, יו"ר הוועדה אמר לו בתגובה כי "אתמול גיל לימון סגן היועצת המשפטית לממשלה אמר את זה".

עאמר התעקש: "הוא הטעה אתכם". "אז תאמר לו שיתנצל", אמר קרעי. עמאר המשיך לצעוק וטען: "הייתי שר במשרד האוצר".

"להבנתנו, בעת המינוי ח"כ עמאר מונה לשר במשרד האוצר כאשר הדבר הזה היה על חשבון הצעת החוק שהונחה כדי להסדיר את המוסד הזה שנקרא כשר נוסף במשרד אבל הצעת החוק הזו לא עברה בקריאה ראשונה", הגיבה אביטל סומפולינסקי המשנה ליועמ"ש שנכחה היום בדיון. עמאר כמסרב להאמין אמר "אבל אני הושבעתי כשר במשרד האוצר".

במהלך דיון בכנסת על חקיקה שתאפשר מינוי יותר משר אחד במשרד ממשלתי, גילה חמד עמאר שבמשך שנה וחצי היה שבוי שתפיסת מציאות שגויה. הוא אמנם הושבע כשר במשרד האוצר, אבל הצעת החוק שתאפשר זאת מעולם לא קודמה. כל חתימה או הנחיה שהעביר אינה תקפה
צילום מסך מתוך אתר משרד האוצר
יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

4 תגובות

  1. אתם מציגים עבודה עיתונאית חובבנית. שר במשרד האוצר קיים מ-2004 וכיהנו בו מאיר שטרית, משולם נהרי ואיציק כהן. אין צורך בחקיקת סמכויותיו מכיוון שהן נחקקו בעבר. תעשו שיעורי בית.

      1. לא זוכר לגבי נהרי וכהן, וגם לא יודע לגבי חקיקה (וחזקה על גיל לימון שהוא כן יודע). מאיר שטרית בוודאות הוצג, בזמן ממשלת שרון, כשר נוסף במשרד האוצר (ולא סגן שר). שר האוצר היה נתניהו.

      2. אני בת ואני מתכוונת לשר במשרד האוצר. משרד האוצר הוא משרד מורכב עם המון אגפים בגודל של משרדים ולכן יש בו שר נוסף. מספיק לפתוח ויקיפדיה ולקרוא לפני שכותבים שטויות במסווה של תחקיר עיתונאי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,159 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.