ערכת שאלות לפוליטיקאים

פרויקט הספינומטר

יוזמה חדשה של "מאה ימים של שקיפות" מנסה לפזר את מסכי העשן של מנהיגינו
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאז קום המדינה פוליטיקאים משקרים לנו. הם משקרים משמאל ומשקרים מימין.

הם משקרים כשהם אומרים שהם עובדים בשבילנו ולמחרת מתברר שהם עבדו אצל הטייקונים, כמו בייגה שוחט שכשר האוצר ויתר על תמלוגים לכי"ל ושבועיים לאחר פרישתו מונה לדירקטור בחברה. הם משקרים כשהם אומרים שהם בעד צמצום פערים אך פותחים חשבונות מס בחו"ל כמו בנימין נתניהו, משתמשים במידע פנים כמו חיים כץ ומסתירים אג'נדות סודיות מאחורי "מהלכים היסטוריים" כמו הצטרפות לממשלת אחדות.

לא צריך חוקרים פרטיים כדי לדעת את כל זה. מספיק לראות את חשבון הבנק של מיכל ליברמן, את הבובה על חוט שכיהן כח"כ של ש"ס או לספור כמה פוליטיקאים מושקעים בגז.

יודעים מה? בישראל אפילו לא צריך ללכת לדוגמאות קונקרטיות. מספיק לראות את מערכת המס המחוררת שלנו (ויתור על מיליארד שקל לאחים עופר זה שפוי?). מספיק לראות את השכר המופרך של בכירי המערכת הבנקאית (22 אלף שקל ביום זה שפוי?).

מספיק לראות את הפנסיה הבלתי מתקבלת על הדעת של חלק מעובדי הציבור (20 אלף שקל בחודש מגיל 42 זה שפוי?). מספיק לדעת את כל אלו בשעה שרואים רבים אחרים מתמודדים עם מינוס אכזרי כדי להבין שהממשלה לא משרתת את העם. היא משרתת את עצמה ואת המחוברים אליה.

איך אפשר להפר הבטחה שלא נתת?

משקרים לנו גם בצורה עדינה. כששרים באים "לעשות את המיטב למען עם ישראל", אך בלשכותיהם עושים את המיטב למען המקורבים, אם אלה בנים שלאו חתנים של כמו ירון מזוז ואריה דרעי. משקרים לנו כשמתהדרים ביוזמת שבתון יום א' – יוזמה שסילבן שלום, מהפוליטיקאים החלולים בתולדות המדינה, רכב עליה שנים בלי ליישמה, וגרסתה הנוכחית מכמינה שעות עבודה נוספות בשבוע.

ראש הממשלה שלנו הגיע לדרגת אמנות חדשה: בבחירות האחרונות אפילו לא טרח להבטיח הבטחות (לליכוד לא היה מצע – ולכן לא היה מה להפר). משקרים לנו כשאומרים שהשקרים הם בשוליים – כי אם פוליטיקאים לא מוקיעים את "השוליים" שמרמים את כולנו ומדי יום מציבים רף מעורר השראה – גם הם לא ראויים.

בקצרה, כשהמערכת מאפשרת לשקר ללא דין וחשבון, כשהכללים פרוצים, כל מי שאינו צדיק גמור יהפוך במוקדם או במאוחר לשקרן.

הספינומטר

במערכת החינוך יודעים למה לא מלמדים אתכם ראייה ביקורתית. כי הדרך היחידה להילחם בתופעה הזאת היא להוציא כמה שיותר עובדות החוצה. להילחם באמירות דרך מספרים, נתונים ופרטים, ולא לקבל דבר כמובן מאליו.

איך משיגים את המידע? שקיפות. על זה אנחנו נלחמים כל הזמן. כי האמת מתחבאת בין הנתונים. לכן עם מעט המשאבים העומדים לרשותנו ומתנדב "מאה ימים של שקיפות" ניצן פלס, התחלנו לצלול לפרטים ולנסות להנגיש אמיתות. הראשונות מוצגות כאן.

ספין 1

ספין 2

ספין 4

ספין 3

13621450_10154242994753326_954374509_o

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,142 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.