ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

כך שקיפות מסננת את הטיסות המיותרות של חברי הכנסת

יש ערך רב לייצוג המדינה בחו"ל על ידי חברי הפרלמנט, אלא שהבעיה היא שלא מעט מהטיסות לא נועדו לייצג את המדינה, אלא לצ'פר את הח"כים
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

בשנה האחרונה יצאו 40 משלחות לחו"ל מטעם הכנסת. מבדיקה שערכנו עולה כי לא חסרות משלחות מטופשות. אבל רובן, האמת, הגיוניות.

מה גם יש ערך רב לייצוג המדינה בחו"ל על ידי חברי הפרלמנט. הביקורת על השיאנים שטחית במיוחד (יש חשיבות לעקביות, וליצירת קשרים בינלאומיים רציפים).

הבעיה היא שלא מעט מהטיסות לא נועדו לייצג את המדינה, אלא לצ'פר את הח"כים. כ-220 טיסות בשנה האחרונה נעשו מחוץ למשלחות, ובמימון גורמים זרים. מאיימן אודה ואחמד טיבי במימון קרן יאסר ערפאת למצרים, דרך ציפי לבני במימון פורם סבן וכלה ביאיר לפיד שמצא דרך לממן את הטיסות החיצוניות שלו על ידי הציבור (דרך 'יש עתיד').

מה הם עושים שם?

יכול להיות שגם לטיסות אלה יש ערך לנו. אלא שהדיווח על מה שקורה שמה- אפסי. אין שמה לו"ז. בשיחות לא לציטוט עם ח"כים הם מספרים על ארוחות גורמה, רקימת יחסים עם אנשי עסקים ליום שאחרי הכנסת וסבבי התרמות לעצמם.

הבעיה העיקרית, בקצרה, היא שהדיווח המינימלי סביב טיסות אלו לוקה בחסר. רק דרך הדלפות נגלה שהן שימשו למשל לטיסה עם לוביסטים במחלקה ראשונה למסע תענוגות. וזה לא שעיננו צרה. פשוט מי שמשלם את החשבון בסופו של דבר זה אנחנו (http://bit.ly/25JVMB3).

מיותרים בארץ?

באופוזיציה מעריכים במיוחד את האפשרות להיעלם מפה לכמה ימים ולקבל כבוד מלכים בחו"ל. למה? כי פה הם חשים חסרי השפעה. אלא שההפך הוא הנכון. אם ח"כים לא היו מבריזים מהמליאה התמונה הייתה שונה לחלוטין לגבי דיונים וחקיקה.

והנה הבעיה: חלק מהח"כים לא מעוניינים להיות פה וגם לא מסכימים לדין וחשבון. הקואליציה אף הפילה חוק שביקש לחשוף את הקיזוזים מהמליאה (http://bit.ly/25JWm1D).

ובממשלה?

אצל השרים התמונה שונה. מחד הם טסים לשליחויות שאין לנו מושג לגביהם (הממשלה מאשרת את זה בדיעבד ומתפקדת כחותמת גומי). אבל לגבי הטיסות במימון גורמים זרים- משהו מעניין קרה.
מספרן צנח מימי ביבי-טורס העליזים לכמעט אפס. 0.

למה?

פשוט מאוד: שקיפות. ברגע שמבקר המדינה הסכים לבקשותינו להתחיל ולפרסם את בקשות השרים לאשר טיסות במימון זר בשקיפות מלאה, הן נעלמו.

זה כל הסיפור. לא צריך לא לטוס, רק צריך לספר לנו למה, כמה ומה לעזאזל אתם עושים שמה. אם לא תוכלו להצדיק את זה – כנראה שהטיסה הזו לא באמת נועדה לשרת אותנו. אלא אתכם.

תזכרו, יש לנו רק 120 מנהיגים. רוצים לקבוע איך החיים שלנו נראים? אתם חייבים, אבל חייבים, להיות אנשי ציבור במלוא מובן המילה.

  • לפילוחי הטיסות לחצו כאן ועברו לגיליון 'נסיעות'

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,926 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.
בשקוף אין פרסומות.

כי רק עיתונות בבעלות הציבור עובדת בשביל הציבור. 

בשקוף אין פרסומות.

משוחררים מאינטרסים זרים, אנחנו עושים עיתונות עצמאית, נקייה ומשנה מציאות.

כי רק עיתונות בבעלות הציבור עובדת בשביל הציבור.

תמיכה חודשית קבועה בכל סכום (!) תאפשר לנו להמשיך.