18:54

הטלפון ששווה מיליארדים: שיעור אזרחות קצר

מה קורה בדלתיים סגורות ובשיחות הטלפון של שרי הממשלה: מה שלא לימדו אתכם בשיעורי אזרחות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
צילום: משה מילנר, לע"מ

22 בדצמבר 2015, שלישי בערב. בלשכות שרי ממשלת נתניהו מתקבלת שיחת טלפון. על הקו – נציג מזכירות הממשלה. עוזרי השרים מתבקשים להציץ בדחיפות בתיבת הדוא"ל ולאשר את החלטה 871.
כמו שאר החלטות הממשלה שהועלו לאישור טלפוני – גם זו אושרה ללא דיון. ההחלטה – שאנו חושפים כאן לראשונה – מגדילה משמעותית את תקציב שעות לימוד במוסדות חינוך חרדיים (לרבות כאלו הפטורים מפיקוח משרד החינוך). תקציב 2015 תוגבר בדיעבד ב-9 מיליון שקל. 2016 ב-28 מיליון שקל.
רק חודש וחצי לפני כן הוחלט בישיבת הממשלה על סכומים אחרים לגמרי. אולם בסקר טלפוני קצרצר התקציבים כמעט הוכפלו. שיתוף הציבור? דיון ענייני? נתונים, מסמכים, משהו? ממשלת נתניהו בחרה להעביר מיליונים בחשכה לחרדים, במסלול שנועד לאשר בכלל הפגזת כורים גרעיניים.

זו לא הפעם הראשונה. את ועדות הכנסת כולכם מכירים. אבל ועדות השרים והמסלול הטלפוני? זה לא נלמד בשיעורי אזרחות – אף ששם מחליטים בדלתיים סגורות מה יקרה לחוקים, מה יפריטו, מי יקבל הטבות, ועוד. הוועדות האלו ומסלולי עוקף כנסת – כמו זה – מתנהלים בחוסר שקיפות חריג. אין לדעת כיצד הצביעו שרים, מה נאמר, ומה היו השיקולים.
במסלול הטלפוני, בעל הכינוי החביב 19א', השתמשה הממשלה עשרות פעמים בחודשים האחרונים. לרוב השרים בכלל לא עונים. זה לא משנה. אחרי 12 שעות, ההחלטה מקבלת תוקף של החלטת ממשלה אפילו אם רק שר אחד הצביע, והצביע בעד.
טלפון 1
מקורות טוענים גם כי אף שר לא יעז להסתייג בשיחת טלפון כאשר הוא בכלל לא יודע איך השאר הצביעו. לפני כחודש, למשל, קיבלו השרים טלפון עם בקשה למנות מחדש את נתניהו (כבר שר החוץ, התקשורת ושיתוף הפעולה) לתפקיד שר הכלכלה. החלטה צפויה? אולי, אבל ככה נמנע מראש כל דיון בנושא, ונתניהו התנחל בעוד משרד מבלי שיזדקק להסתכל לאיש בעיניים.

עדכון

העבירו לנו עכשיו (הראשון במרץ 2016) את המסמך שנשלח לשרים בזמן אמת. ואפילו שזה פרוצדורלי בלבד – דעו שיש כתובת. את המיליונים לחרדים ביקשו להעביר מתחת לשולחן Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו ומשה כחלון. (כן, אפילו לדבר כזה צריך מקור. המסמך הזה לא מתפרסם בשום מקום. העיפו מבט למטה).

אגב, בדברי הסבר (החסויים! אין לכם שום אפשרות למצוא אותם בעולם אלא אם אתם עובדי לשכת שר במדינת ישראל, למרות שאין פה דבר מסווג!), מתפארים בכך שזה חלק מהשקיפות. אוסקר למביני הפסקה הראשונה.
יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, כתב. גדלתי במקומונים - שם התאהבתי בעיתונות ולמדתי להשתמש בה לתיקון עולם. בהמשך עבדתי ב"מבט", "כלכליסט" ו"עובדה". סיקרתי את השלטון והבנתי שכלי תקשורת עצמאית ואקטיביסטי יכול להגביר את מחויבות נבחרי הציבור - לציבור. הבנתי שיחד אנחנו יכולים למנוע החלטות שלטוניות גרועות. אז ב-2014 ייסדתי את "מאה ימים של שקיפות" שבהמשך גדל ל"שקוף" ובזכות המו"לים שלנו - מייצר פוליטיקה איכותית יותר. אני מאמין בכוחה של העיתונות העצמאית - לתקן את העולם. לא פחות. בין לבין אני כותב פרוזה (חיברתי ספר מתח בשם "המשכן"), מוביל את נשנושי שירה ומרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי. אפשר לקרוא עלי עוד פה.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 6,446 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.