ערכת שאלות לפוליטיקאים

הח"כים החרדים נכשלו בתפקיד הכי חשוב שלהם

הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

הרב חיים קנייבסקי בכנס בחירות בטבריה. כשהם רוצים, הם יודעים להסביר לנבחרי הציבור (צילום דוד כהן פלאש 90)

הם הרי יודעים ללחוש על אוזני הרבנים בכל פגיעה בציפורן של איזה מוסד תורני ● איך יכול להיות שנבחרי ש"ס ויהדות התורה פתאום לא מצליחים להסביר לגדולי הדור את הסכנה בהפצת הקורונה? ● ועוד מסר לפוליטיקאים החילונים: תפסיקו לתייג אותנו כמפיצי מחלות ולהפיץ שנאה / טור אורח

[su_after_sub_heading]

| עדי רפאילוביץ / טור אורח |

שמי עדי רפאילוביץ, חרדית, אם לארבעה מבני ברק ואני כועסת.

החרדים כועסים בימים אלו על התקשורת שעושה לנו דמוניזציה. כועסים גם על המגזר הכללי שסידר לעצמו פריבילגיה של הפגנות המוניות כשאותנו מבקרים על לוויות באותם תנאים (למען הסר ספק בזמן קורונה אני נגד הפגנות ונגד לוויות המוניות). החרדים כועסים גם על המשטרה המשתוללת אצלנו ברחובות בלי פרופורציות ובלי התחשבות בשעות השינה של הילדים שלי.

אבל תרשו לי לכעוס, הפעם, על נבחרי הציבור החרדים. אריה דרעי, משה גפני, יעקב ליצמן, וכל מי שמועצות גדולי וחכמי התורה הורו לנו להצביע עבורם לאור מצוות "ועשית ככל אשר יורוך". אתם נשלחתם על ידי גדולי ישראל לייצג את הציבור החרדי בשלטון – ואתם גם נציגי המדינה מול הציבור.

יו״ר ועדת הכספים ח״כ משה גפני. איך לא הצלחת להסביר לגדולי הדור את המצב? (צילום: דוברות הכנסת)

כנציגיהם של גדולי ישראל, הרבנים המובילים אותנו הציבור החרדי, אתם יודעים להביא לידיעתם כל עוולה תקציבית וכל פגיעה בציפורן של מוסד תורני מסוים. כל פגיעה הכי קטנה בציפור הנפש של היהדות החרדית, עולה על שולחנם. כשאתם רוצים, אתם יודעים להגיע לאזנם ולתווך להם את הצורך הפוליטי, החברתי או הכלכלי שעומד על הפרק.

עוד בשקוף:

ואילו כאן במגיפה הנוראה הזו של הקורונה שכבר נמצאת איתנו כמעט שנה, גיליתם לפתע אוזלת יד. אתם לא מצליחים להסביר לגדולי התורה שיש כאן פיקוח נפש והוא דוחה את כל התורה כולה? אם כך, אתם לא עושים את העבודה האמיתית שבשבילה נבחרתם.

הרב מבריסק, סבו של ראש ישיבת בריסק שנפטר השבוע, היה ידוע כמחמיר גדול במצוות התורה ובכל מצווה חיפש להדר יותר ויותר עד כדי כך שדומה היה שהוא מגזים. אבל כשהיו באים אליו חולים בערב יום כיפור בשאלה אם לצום או לא, היה ממהר לפסוק להם להתר ושלא יצומו את הצום.

הח"כים לא הסבירו לנבחרי הציבור כי מדובר בפיקוח נפש. הרב חיים קנייבסקי בכנס בחירות בטבריה (צילום דוד כהן פלאש 90)

כששאלו אותו למה הוא מקל ביום כיפור, ענה "אני לא מקל ביום כיפור, אני מחמיר בפיקוח נפש". תפקידכם להסביר לגדולי ישראל ששקועים בדלת אמות של הלכה, כי מדובר בפיקוח נפש וצריך להחמיר בו. תורה לא תשתכח אם ילמדו בבית תקופה – לעומת זאת חיים של אנשים שהיו יכולים ללמוד תורה יגדעו אם לא יחמירו בפיקוח נפש. אני בטוחה שכשהרבנים מקבלים את תמונת המצב מהמצביאים בשטח שהם עצמם מינו, הם מקבלים את ההחלטות ויש להם סייעתא דשמיא להחליט מה שטוב.

הנציגות החרדית עובדת אצל גדולי ישראל ועיקר עבודתה לקשר בין עולם המעשה לעולם ההלכתי. הקורונה חשפה את הכשל בתפקידם – העברת המידע נעשית בצורה לא מלאה. הם האשמים, ולא תעזור שום היתממות כאן. המצב חמור מספיק בשביל לשקף זאת נכוחה מול גדולי ישראל ובזה נכשלו חברי הכנסת החרדים. מעתה והלאה – עלינו לדרוש שיגלו יותר אחריות ופחות פופוליזם.

מפיצת מחלות מורשית

רמת גן, סגר שני בשעת צהריים, חנות רגילה שמכילה את אנשי הארץ שלנו על כל פסיפס גווניהם. אני מחפשת לי במדפים מצרך שבוודאי יהיה נחוץ לי, אני אזרחית שומרת חוק, עוטה מסכה מציקה, ופתאום אני שומעת אם אומרת לבנה: תיזהר ממנה. 

ברגע הראשון לא הבנתי ממי הילד צריך להיזהר. אך המסר היה ברור: כחרדית התורנית אני משמשת בתפקיד המכובד של מפיצת מחלות מורשית, אפילו שלא משלמים לי על כך. וכאן הכל מתחבר: נכון שהנציגים החרדים לא עשו די בשביל למזער את חומרת המצב, אבל הנציגים החילונים לא טמנו את ידיהם בצלחת וליבו בכל הכוח את השנאה נגד המגזר שלי. 

אם נסתכל על מה נסוב הקמפיין של ישראל ביתנו, באיזו טקטיקה משתמש נפתלי בנט כרגע, כיצד מדבר בני גנץ – הכול נסוב סביב החרדים שמפיצים מחלות ולא מעוניינים לשאת בנטל. הפרת הנחיות הופכת להכללה גורפת של החרדים, כאשר ביקורת על המגזר הופכת לניצול ציני של השסע והפילוג בעם לצורך הצלחת הקמפיין.

רק לאחרונה, כחלק מקמפיין "סוף לשלטון החרדים" של אביגדור ליברמן, הוא טען ברשת ב' שהמדינה משלמת לאברכים ולקצבאות הילדים שבעה מיליארד שקל. בדיקת העובדות של מדור "המשרוקית" בגלובס חשפו שמדובר בשקר והסכום נמוך בהרבה. התבטאויות ושקרים כאלה גורמים לשנאה, וזו אחריותם של נבחרי הציבור. 

בעצם, זו האחריות של כולנו. כדאי מאוד שנזכור שאם לא נהיה שם, אחד בשביל השני, נהיה תלויים אחד ליד השני. 

***

עדי רפאילוביץ היא מחנכת, פעילה חברתית וחברה ב"נבחרות" למען ייצוג נשים ברשימות החרדיות לכנסת

***

 • יש לך הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכיר/ה מידע או סיפור שאנחנו לא? כתבו למערכת שקוף
יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת נעמי נידם

נעמי נידם
העורכת הראשית של אתר "שקוף". עיתונאית, גרה במצפה רמון. עברתי בתקשורת המיינסטרים וגם בעצמאית, מהעיתון הצבאי "במחנה", דרך עריכה ב"מקור ראשון", באתר החדשות nrg, ובהמשך כתחקירנית ב"עושים סדר" וככתבת ב"שיחה מקומית".בשנים האלה למדתי על בשרי כמה כוח יש למילים. הוא יכול להיות הרסני, והוא יכול להיות מהפכני. מאושרת מכך שבחרתי לנטוש את הרייטינג, את הדיווח המהיר והשטחי של אתרי החדשות - וליצור ב"שקוף" עיתונות חוקרת שמשנה את המציאות.

7 תגובות

 1. תודה רבה על ההתבטאות הבוגרת ו לא ילדותית, תראה אני לר נמצאת באתרים כל היום,
  אני רואה מה קורה סביבי
  ובשכונה שלי ובאזור שלי יש הקפדה מאוד רצינית…
  אני יודעת שיש חלקים בחברה החרדית שלא נשמעים וכואב לי
  אבל אותם אנשים לא מקשיבים לאף אחד בדיוק כמו חלקים בציבורים אחרים ..
  התקשורת שכבודה במקומה מונח נהנית ממסע צלב כנגד הציבור החרדי בדיוק כפי שהייתי ילדה זוכרת שדובר על ציבורים אחרים שכבר לא מודרני לדבר בגנותם…
  צריך להבין שהציבור החרדי מאוד שונה מהציבור החילוני מבחינת התנהלות..
  ההתנהלות הרבה יותר היררכית, המדינה שאני מאוד מכבדת היא לא תורה מסיני וכמי שקורא את האתר הזה יודע שיש בממשלה הרבה שחיתות.

  אנחנו סומכים על התלמידי חכמים שלנו
  אנחנו יודעים שהם אנשי יושר כפיים
  לא בכדי אנחנו מחכים לאמרי פיהם…

  אחד הדברים שאני ממש אוהבת זה שמי שעומד בראש הוא אדם ישר בעל התנהגות ראויה לא מבזה ומשפיל
  וכן ואני גאה בזה מאוד
  אמנם אני ספרדיה ורבותינו הספרדים הורו כולם להשמר ולשמור
  אבל אני גאה ברב קיינבסקי שמנהיג את הציבור
  ואומר את דבריו
  ואני לא מדברת מדימיון ראיתי תלמידי חכמים גדולים שמעתי אותם, ושמעתי גם שחקנים של תלמידי חכמים

  בשורה אחרונה אני לא מצדיקה את מי שעושה עוול ועוזר בהפצת הנגיף ובהמשך המצב ההזוי הזה אני באמת חושבת שההכללה מוגזמת ונובעת מרכיבה על הגל ותיעוב השונה
  אין מקום להשוות כי גם בציבור הכללי יש לא מעט מסיבות ולא מעט הפרות של הכללים(ובעייני ראיתי עשרות בחורים ובחורות יושבים ו"נהנים")
  אני לא אומרת זה צודק וזה טועה אני אומרת זה אדם וזה אדם לזה יש את הרצונות שלו וגם לשני..

  ההכללה והמציאת אשמים לא מה שעוזר ומי שלא שומר על כללי הבריאות כנראה גם לא מגיע למאמרים מסוג אלה או לאינטרנט בכלל
  תמיד אפשר לחפש הסברים ויש ראש עיריית בני ברק שראיתי כמה ראיונות שהוא מסביר אם זה ממש מעניין אותך
  בכל מקרה שיהיה רפואה שלמה לחולים ושהבריאים יתמידו בריאותם

 2. פזית. אני חילוני, ועדיין מאוד מטריד אותי לראות את האחידות ואוירת השנאה שבתגובות באתרים "חילוניים".
  למרות שקשה לי להתווכח הביקורת נגד התנהלות הציבור שלכם בתקופת הקורונה, עדיין חסר לי לשמוע עמדה שמתמודדת עם הביקורת הזו.
  אני מסכים ש"שנאת חינם תשאר זה לא משנה מה תגידי, אפשר להגיד דברים והכל אמת…", אבל ככל שאני רואה – אתם פשוט לא אומרים דברים שמתיחסים להתנהלותכם בקורונה – ופשוט אין לי מושג איך אתם מצדיקים את הנורמה המזלזלת שלכם בהנחיות ההשמרות מהקורונה.
  תנו כלים למי שאינו רוצה לסכם את חלקכם במדינה כ"פרזיטים" (ביטוי עלוב בעיני, ברוח "פרוטוקל זקני ציון", שמניח ששאיפותיכם מסתכמות בלהנות על חשבון אחרים).
  ולגופו של המאמר – אני מאוד מעריך כתבות כמו זו של עדי, שמהוות צעד שעשוי לאפשר יותר הבנה בין הציבורים, אבל הטענות המובאות הן חלשות בעיני כשהן מניחות שגדולי הדור תלויים במנהיגים כדי להבין את היקף המחלה ונזקיה, וכשהן מסירות אחרויות אישית מכל אדם ששולח את ילדיו ללימודים או שמתקבץ בהלוויות המוניות שכמעט בלי ספק מביאות באופן ישיר לתמותה של כמה מהמשתתפים.
  עם כל הארס שבתגובות של החילונים, לא נותר לי אלא להסכים עם הביקורת הזו, וקשה להבין איך אתם מתקשים להבין אותה. (הצצה ב"יתד נאמן" אגב, לימדה אותי שאתם מדגישים מאוד מאוד את הצורך להתחסן, אבל לא מתיחסים לשום אמצעי זהירות מעבר לכך, או לקשרי הגומלין עם הציבור הלא חרדי שבאופן ישיר סובל מהזלזול שלכם).

  1. "ופשוט אין לי מושג איך אתם מצדיקים את הנורמה המזלזלת שלכם בהנחיות ההשמרות מהקורונה." – "נורמה" נועם?! "נורמה"?! אם האמת אכן חשובה לך היית טורח יותר לבדוק אותה. אתה פשוט מדקלם את התקשורת. ביקשת כלים? צא לריכוזים החרדיים ותבדוק נתונים. עכשיו תשווה אותם להפרות במגזר החילוני ותראה בעצמך. אני לא טוען שהחילונים מפרים יותר אבל הפרות קיימות בשני המגזרים.
   זה לא סוד וידוע לכל שהחרדים חיים בצפיפות (למען הסר ספק – שלא באשמת אף אחד). כל אנשי המקצוע אומרים שזה גורם הדבקה מאד מאד משמעותי. וכן, זו זכותו המלאה והדמוקרטית של הציבור החרדי להביא כמה ילדים שהוא רוצה. ולא! חד משמעית אף חילוני לא משלם את זה. המיסים שהולכים לתרבות והספורט מתחלקים בין כולם ובזה לחרדים אין שום עניין ובכל זאת כספי המיסים שלהם הולכים לשם.
   כן כן, קראת טוב! כספי המיסים של החרדים. הרבה כסף! מס הכנסה (האברכים הם חלק קטן יותר במגזר החרדי כ – 60% מהגברים עובדים) מע"מ (עגלת קניות של 2000 ש"ח לדוגמא מכניסה למדינה 340 ש"ח) וכו' וכו'.
   "פרזיטים"?! (למרות שלא אתה אמרת זאת…) – הצלה, איחוד הצלה, הרב פירר, יד שרה, עזר מציון, יד אליעזר… להמשיך?
   צדקה פזית במה שכתבה שמי שרוצה לשנוא לא יעזור כלום! הוא לא ייתן לעובדות לבלבל אותו.
   אני מאד מעריך את הרצון שלך להיות ישר והוגן אבל אדרבא, בגלל הרצון הזה בא ותבדוק את הדברים יותר לעומק.
   מאחיך שאוהב אותך.

 3. יקירתי גם אני כחרדית כל כך מבינה את דברייך, אבל תביני דבר אחד
  שנאת חינם תשאר זה לא משנה מה תגידי
  אפשר להגיד דברים והכל אמת
  מי שרוצה לשנוא ימשיך לשנוא
  בדיוק כמו קטעים אפלים בהיסטוריה
  זה באמת לא משנה כמה תרצי שינוי ותאמיני לי אני איתך אני באמת רוצה שינוי
  אבל מול אנשים שמושפעים ומוטענים מחכמות פיקטיביות ומאשרים לעצמם בשם הכיס שלהם ש"מתרוקן לחרדים" אל תנסי להצתדק כי זה לא יעזור
  אפילו במקום שטוען לצדק ושינוי חברתי..
  ומספיק להסתכל מבט חטוף בתגובות ולהבין דבר אחד
  המנטליות הנאורה של אותם אנשים היא
  נסתכל לכיוונך שתראי, תדברי ותתנהגי כמונו
  אם לא את מופקעת מהחברה "באשמתך"..

  לשם הההברה אני מכירה אנשים חילוניים נפלאים אישויות מיוחדות שנהניתי לשמוע אותם ולראות את ההשקפה ולרגע אני לא אומרת ש"כולם" שונאים חרדים
  אני בהחלט אומרת שאין שום סיבה לנהל שיח בדרך הזו כי חוץ מהפגזות של שנאה ותמיהה של למה אתם קיימים לא נשמע הרבה..

  ואולי אבקש מאחיי החילוניים שמודעים לשקר שמטיפים ולא חושבים ככה
  תשמיעו את קולכם

 4. מוזר שהחילונים מואשמים כאן בהסתה ואנטישמיות, והאשמה היחידה כנגד ח"כ חרדים היא שהם לא הצליחו להסביר לרבנים שיש בעיה. ובכן: הציבור החרדי ברובו הוא פריזט על גב המדינה, אינו משרת ואינו תורם להגנתה, עסוק בפעילות פוליטית צרה ואינטריסנטית שנועדה להביא טובות הנאה לציבור החרדי בלבד (ולא בפעילות שנועדה לטובת כל הציבור) ומציית לרבנים בלי שום שיקול דעת מוסרי אישי. עכשו כששוב נתגלה שהרבנים הללו הם צרי אופקים על גבול הטיפשות (והקהילה החרדית שילמהכל חודש בחודשו במאות מתים שמתו בגלל האוירה המזלזלת, אי הציות להנחיות משרד הבריאות וההתנהגות המופקרת במרחב החרדי) אז הכותבת מעבירה את האשם לח"כים כאילו רק לא הצליחו להסביר לרבנים. כנראה שהרבנים הללו הם אוסף גלמים שלא מבינים כלום והנציגים של הציבור החרדי בכנסת הם חבורה עילגת לשון וחסרת יכולת לדיאלוג והידברות עם הרבנים שמינו אותם….. זה תירוץ עלוב. או שהכובת מסכימה לקבל על עצמה שהמנהיגות הרבנית של הקהילה שלה היא אינפנטילית. מה היה חסר להם להם כדי להבין שאנשים ימותו ומתים מקורונה ושאי עטית מסכות ואי שמירה על מרחק וקיום אירועים צפופים יביאו למותם של חסידיהם השוטים. אז המסקנות כאן לא צריכות להיות מופנות לא לחילונים וגם לא לח:כים החרדים – אלא רק לרבנים שהקהילה החרדית נשמעת להם, שנתגלו שוב במלוא אפסותםץ טוב, גם בשנות השלושים של המאה העשרים הרבנים של הקהילה החרדית לא הבינו (את מה שהבינו הציונים החילונים) שצריך לצאת מאירופה לא"י ולהקים בפלסתין של אז מדינה עצמאית (כולל צבא), והעדיפו לומר לחסידיהם השוטים (ע"ע הונגריה גם בשנות הארבעים) להשאר במקומם. נראה שגם הפקדת לקחים אמיתית לא מאפיינת את הקהילה החרדית.

 5. אם כבר פתחנו את הנושא, כדאי לדבר על העלות האמיתית של משפחה חרדית – וכמה מזה מי שלמעשה משלם הוא האוכלוסיה הלא חרדית.

  קצת מספרים –
  בישראל יש חוק בריאות ממלכתי – העלות היא בערך 500 שקל בחודש לנפש.
  קח משפחה חרדית ממוצעת 9 נפשות וכבר קיבלת 4,500 שקל בחודש.
  תקציב החינוך לתלמיד חרדי הוא כ-1000 שקלים בחודש.
  להזכירך מדובר במערכת חינוך מגיל 3 עד 18 ככה שבמשפחה חרדית עם 7 ילדים קיבלת עוד כ-7,000 שקל בחודש.
  למי שיש ילדים מתחת לגיל 3 הוא לא זכאי לחינ7ך חינם, אבל בחסדי ה’ הציוניים זיכו את האברכים בהנחה שנעה בין 500-1000 שקל בחודש במעונות היום.
  יש גם את הנושא הקטן של מענקי איזון שרובו ככולו מגיע לרשויות מקומיות חרדיות – בני ברק לדוגמה מקבלת כמעט 800 מיליון שקל ל 200 אלף תושבים בשנה מה שיוצא בערך 4,000 שקל בשנה –לנפש– ככה שהמשפחה החרדית עם 9 הנפשות מקבלת 36,000 שקל בשנה או 3,000 שקל בחודש.
  אז אנחנו כבר נמצאים בשווי של -14,500 בחודש למשפחה.
  נוסיף קצבאת אברכים שזה 700-900 שקל בחודש, מס הכנסה שלילי לאשה שעובדת ובקושי מרוויחה, ואפילו עלות המענק למעסיק הלא חרדי כדי שיסכים להעדיף אותה על עובד הודי עם כישורים עדיפים.
  יש מענק לידה כפול 9.
  טיפולי שיניים עד גיל 18 "חינם". במציאות אין דבר כזה חינם, מישהו צריך לשלם על הזמן של הרופאים, הציוד וכיו"ב, והמישהו הזה הוא משלמי המיסים – החילוניים והדתיים לאומיים בעיקר.
  קצבאות ילדים 150 שקל לילד פלוס 50 שקל חסכון לכל ילד שקל כפול 9 יוצא 1800 שקל בחודש.
  אז אנחנו כבר ב-17,000 שקל הטבות למשפחה חרדית.
  מישהו בונה כבישים, גשרים, רכבות, אוטובוסים… וזה לא החרדים. כמו כן, מס הבריאות, שגם אותו החרדים לא משלמים ובטח לא כמו שאר האוכלוסיה, לא מכסה את כל עלות הרפואה הציבורית. זה יורד מכספי המיסים שאותם אתם כבר יודעים מי משלם.
  ועוד לא התחלנו לדבר על כל נושא הביטחון שהחרדים לא נושאים בעול הכספי וכמובן שלא ישלחו את הילדים שלהם לצבא.
  אז תדמיין מחר בבוקר נעלמים הלא חרדים – אין מערכת בריאות, אין מערכת חינוך, אין קצבאות ילדים, אין מענקי איזון לרשויות חרדיות, אין קצבאות אברכים או סבסוד פנימיות.
  גם צבא אין והשכנים שלנו בוודאי יחיו איתכם באהבה ואחווה כמו בתרפט, אבל אם יחליטו לזרוק את החרדים לים לא יהיו ציונים לשמור עליכם.

  אגב כל האמור לעיל נכון ברובו גם לגבי האוכלוסיה הבדואית, וחלק מהדברים נכון לגבי ערביי ישראל.

  מקור: https://mikyab.net/posts/66883#comment-36076

 6. אכן הגיע הזמן לסוף שלטון החרדים. הכסף שהחרדים לוקחים מהמדינה גבוה בהרבה משבע מיליארד שקל. זה לא רק כסף ללימודים בישיבות. זה כספים שמגיעים לכל מיני עמותות ומוסדות, העברות של הביטוח הלאומי בדרכים שונות ועוד. והכי חשוב, זה לבדוק כיצד אתם עוזרים למדינה מבחינה כלכלית, לעומת מה אתם מקבלים. צריך לבדוק כמה מיסים משלם הציבור החרדי, ואז לבדוק את כל תשלומי ההעברה שהם מקבלים בדרכים שונות,. ולהשוות לקבוצות אחרות באוכלוסייה. אנו החילונים לא מוכנים לממן את צורת החיים שלכם. תעבדו ותממנו את עצמכם. לא הולכים לצבא, לא הולכים לשירות לאומי, יותר ממחצית הגברים לא עובדים בכלל, ורק מושכים כספים מהמדינה בדרכים שונות. ליברמן עוד עדין איתכם. אתם הרסתם את הכלכלה של כלל אזרחי ישראל. הסירוב שלכם לכבד את כללי הבידוד החברתי, גרם למגיפה קשה בארץ. הקשר המאפיוזי של העסקנים שלכם עם הפושע נתנייהו, החריב את כלכלת ישראל. 100 אלף עסקים נסגרו השנה, בגלל הסגרים, שגרמו העסקנים שלכם יחד עם הנוכל השותף מבלפור.
  וההפגנות ממש לא דומות להלוויות ההמוניות. שקר שקר שקר. בהפגנות כולם שמים מסיכות. כולם!!! בהלוויות רק בודדים שמו מסיכות. מעבר לזה הצפיפות בהלוויות פי 20 לפחות מהצפיפות בהפגנות. מעבר לזה רוב בתי הספר בבני ברק פתוחים, וכך גם בתי הכנסיות. מה את בכלל מעזה לנפנף בהלוויות. את פשוט חצופה!!!
  והכי מצחיק במאמר הזה, שהגברת פוטרת את הרבנים מאחריות, ומטילה אותה על העסקנים. תגידי, את חושבת שהרבנים אידיוטים? מה הם לא יודעים מה קורה כאן? אבל זה השיטה בציבור החרדי. הפכו את הרבנים שלהם לאלוהים. אין כבר אלוהים בבני ברק. יש רבנים. הם האלוהים ואין בילתם. אבל זה מתאים לכל ההנהגה החרדית. מגינים על הרבנים, הופכים אותם לקדושים וגדולי הדור, כדי שהם ימשיכו לשלוט בכלל הציבור. זה גם הסיבה מדוע שמו קשיש שוטה, שלא יודע מה קורה סביבו, בתור גדול הדור, כדי שכל העסקנים סביבו יעשו מה בראש שלהם.
  יש שני דרכים לפרק קבוצות אידאולגיות שצברו כוח.. 1. לפרק אותם ע"י כוח חיצוני. 2. לחכות שהן יתפרקו מעצמן ויקחו את כולם איתם לתהום. אם מדינת ישראל חפצת חיים, היא חייבת לפרק את הכוח של החרדים. והשיטה פשוטה. לסגור את הברזים הכספיים לגמרי ובאגריסיבות. זה ייאלף אותם לצאת לעבודה. ברגע שייצאו , הם גם יתפרקו מבפנים. מכיון שלא יהיו תלויים יותר בעסקני הדת (עאלק רבנים…). כל הסיפור זה כסף. אנחנו האזרחים העובדים המחזיקים את מדינת ישראל על הרגליים, מממנים את חיסול מדינת ישראל ע"י החרדים. מטורף לגמרי. התאבדות קולקטיבית…
  וכדאי שכל הציבור העובד יתעורר. אחרת אנחנו בדרך הבטוחה לחיסול הפרוייקט הציוני. בוודאות!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,136 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.