ערכת שאלות לפוליטיקאים

בלחיצת כפתור: תושבי פיטסבורג יכולים להשפיע על תקציב העירייה

מיזם מקוון של עיריית פיטסבורג שבארה״ב מאפשר לתושבים להציע פידבק ותיקונים לתקציב בהתאם לסדרי העדיפויות שלהם. סדרת הכתבות ״הדשא של השכן שקוף יותר״ מציגה יוזמות של שקיפות ממקומות אחרים בעולם
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

| יובל יעיש |

תארו לכם שהייתם יכולים להשפיע על התקציב של הרשות המקומית בה אתם מתגוררים. שהייתם יכולים להמליץ להעביר כסף מסעיף פיתוח תשתיות למחלקת חינוך, או לוודא שיש תקציב מספק לטובת תאורה ברחובות העיר? זה בדיוק מה שמאפשרת עיריית פיטסבורג בארה״ב לתושביה – להציע פידבק ותיקונים בתקציב באמצעות לחיצת כפתור מהבית. 

בכל שבוע נספר כאן על יוזמה מעוררת השראה מרחבי העולם, ואיך אנחנו יכולים ללמוד ממנה. והפעם: התושבים שיכולים להשפיע על תקציב הרשות המקומית שלהם

***

מיזם של עיריית פיטסבורג, (במדינת פנסלבניה), שנקרא "באלאנסיג אקט" (באנגלית: Balancing Act ובתרגום ישיר לעברית: פעולה מאזנת), מאפשר לכל תושב ותושבת בעיר לתת פידבק על התקציב העירוני.

אין צורך בטפסים מסובכים או בביורוקרטיה אימתנית, וגם לא באלפיים פקידים ואלף ישיבות מועצה. זה קורה ממש בלחיצת כפתור מהמחשב הביתי או מהטלפון הנייד. המיזם המקוון מאפשר לתושבים להשתמש בסימולציות תקציבים ולהציע לעירייה תיקוני תקציב.  

באתר יש שני סוגי סימולציות אפשריות:

הראשונה מאפשרת לתושבים לעשות שינויים בתקציב הכולל, לקבוע סדרי עדיפויות ובהתאם להוסיף או להחסיר כסף ממחלקות, מוסדות ופעילויות עירוניות שונות. למשל – להעביר תקציבים גדולים יותר לאירועים עירוניים על חשבון מחלקת גינון.

הסימולציה השניה מאפשרת להמליץ על שינויים תקציביים בתוך המשרדים הציבוריים. למשל – להמליץ למחלקת תשתיות להשקיע יותר כסף בתאורה ומדרכות להולכי רגל מאשר בשיפוץ של כבישים. בנוסף התושבים יכולים לעשות שימוש בכלי שמבצע הערכה של תרומת התושבים בתשלומי מיסים לעירייה.

עוד באתר שקוף:

מיזם האיזון התקציבי הוא רק דוגמא לפעולות נרחבות יותר ויותר של רשויות בארה״ב, בעיקר בחוף המערבי, להגברת השקיפות שלהן בפני הציבור, ולשיתוף תושבים בפעילויות העירוניות.

זה היה לחץ של פעילים בעיר פיטסבורג, שבמדינת פנסלבניה בארה״ב, שהוביל למיזם. וזו התוצאה כאשר פעילות ופעילים נחושים ֿמעודדים את הרשויות העירוניות להגביר את מעורבות ושיתוף הציבור, להנגיש מידע ולמען שקיפות. 

(תודה ליוגב שרביט על הסיוע).

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

תגובה אחת

  1. היי צוות שקוף.
    על פניו יוזמה יפה מאד, אך מס' שאלות עלו לי במוחי:
    1. האם מישהו שאינו תושב פיטסבורג לא יכול להשפיע על חלוקת התקציב? הרי מדובר באתר פתוח…
    2. האם ההבנה של תושבי פיטסבורג בחלוקת משאבים, היא כזו שניתן לסמוך עליה שאכן תשקף את הצרכים האמיתיים של העיר?
    אודה לתשובתכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,160 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.