ערכת שאלות לפוליטיקאים

ביום המאבק בשחיתות, דוד אמסלם נאם נגד שקיפות. אז החלטנו לענות לו

חוק חדש של קארין אלהרר ביקש לקבוע כי הסדרי ניגוד עניינים עליהם חתומים השרים ורה"מ יתפרסמו לציבור. אלא שהשר דוד אמסלם עלה לנאום נגד החוק ופיזר חצאי אמיתות ואמירות פופוליסטיות. ובכן, אמסלם, אף אחד לא מעוניין לדעת כמה פעמים התקלחת ביום, אבל כולנו רוצים לדעת אם אתה פועל לטובת הציבור או למען האינטרסים האישיים שלך. שקוף עונים לשר אמסלם
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

בעיקר השתלח ביועמ"ש וגרף לייקים. אמסלם. צילום: אתר הכנסת

לכבוד היום הבינלאומי למאבק בשחיתות שקבע האו"ם (ה-9 בדצמבר), דנה הכנסת בהצעת חוק חשובה להגברת השקיפות של נבחרי הציבור שהגישה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד). החוק ביקש לחייב פרסום של הסדרי ניגוד עניינים עליהם חתומים השרים וראש הממשלה – כך שנדע אצל מי עובדים מקבלי ההחלטות. אלא שדוד אמסלם (הליכוד), השר המקשר בין הממשלה לכנסת, נשא דברים במליאה וביקש מהח"כים להצביע נגד החוק.

הנה קטעים נבחרים מתוך דבריו (ובסוגריים התוספות שלי – פרשנות וחיבור למציאות).

"מגיעים למחוזות הזויים"

דוד אמסלם: "לגבי הצעת החוק שהגישה חברת הכנסת קארין אלהרר – תראי, היום אנחנו צריכים לפרסם כמעט כל דבר (זה לא נכון. אנחנו לא רואים את היומן שלכם, את הנכסים, ניגודי העניינים, זיקות וכמעט שום דבר).

"עוד מעט אצטרך לפרסם כמה פעמים אני מתקלח בשבוע (לא תודה). אני חושב שאנחנו מגיעים למחוזות הזויים. למה? רק בגלל רעיונות כמו שלכם. הרי מה קורה? למה אנחנו מגישים ניגוד עניינים? דרך אגב, גם חברי הכנסת – ניגוד עניינים, אתה מגיש אותו – אף אחד לא צריך לדעת מה הצהרות ההון שלך (החוק הזה כלל לא מדבר על הצהרות הון). יש לך פרטיות של עצמך, אתה הרי בסוף גם בן אדם. יש לך גם משפחה, ילדים – אף אחד לא צריך לדעת מה יש לך, מה אין לך, בוודאי לא בעיתונים".

"דרך אגב, בכנסת הצהרת ההון נעולה בכספת, ואם יש חשש כזה או אחר שמישהו מחברי הכנסת עבר על החוק או נדרש לעניין כזה או אחר בנושא נכסיו ומה שנקרא הונו האישי – אז באים, מבקשים את זה, רואים וזהו (זה שקר. ההצהרה נעולה בכספת שאסור לפתוח אלא באישור שופט. היחיד שמרוויח מהמצב הקיים הוא מי שמכר לכנסת את הכספת).

"חבר הכנסת בוודאי ובוודאי, אין לו שום חובה. הוא אזרח במדינת ישראל וזה שהוא חבר כנסת, זה לא עושה אותו בן אדם שאין לו פרטיות והכל מותר לגביו (החוק לא חודר לשום פרטיות, אבל כן מעניק לפוליטיקאים שלל הטבות שאין לאף אזרח, החל בחסינות, דרך תקציבי בזבוזים לא שקופים, ועד איסור לדעת מדוע נסגרה חקירה של נבחר ציבור).

"אז לכן, אני חושב שבסופו של דבר, שחבר כנסת, שהוא מגיע לכאן, שיהיה קצת אחראי. שיבין האם הוא מגיש איזה חוק פופוליסטי (השר אמסלם, בדקנו. אין ח"כ שעוסק יותר בפופוליזם, בפוליטיקה ובהטבות לח"כים ממך).

המדריך לח"כים: מה זה ניגוד עניינים

"זה פשוט מגחיך את הכנסת"

אמסלם ממשיך:

"הרי אצלכם במפלגה, אתם נקיים, אתם עוד מעט תלכו בלי בגדים להראות שאין לכם אפילו ארנקים. כלום. אתם בכלל כל היום במקווה, טובלים כל היום אבל אני טוען שזה טובל ושרץ בידו. הרי את יודעת את האמת ואת יודעת שזו בדיחה. את יודעת שכל היום יפרסמו בעיתונים גם לגביכם אבל בעיקר לגבי השרים – הרי חברי כנסת לא ממלאים ניגוד עניינים לדעתי, עד כמה שאני זוכר (אתה עומד ומסביר למה צריך להפיל את החוק, ואפילו לא בדקת מה המצב הקיים?).

עוד בשקוף:

"יגידו – אתה מכיר את ההוא והשכן שלך פה, וההוא מבית הכנסת. בקיצור, חצי מדינה אצלך בניגוד עניינים, וחשבת כולה שלושה אנשים ובוא תסביר לנו (אף אחד לא מגיע טאבולה ראסה למשכן, וזה בסדר גמור. הדבר היחיד שאנו מבקשים זה לדעת על זיקות שעלולות להציב אותך בניגודי עניינים. אתה בעצמך נלחמת למשל, בזמן הסגר, לאפשר דווקא לפיצריות לעבוד, מבלי לספר שלאחיך יש פיצריה. הזיקה הזו, אגב, לא אומרת שאסור לך לפעול למען הפיצריות, אבל כן מגיע לנו לדעת על זיקות כאלו, כדי שנחליט אם לתמוך בך בשעה שאנו יודעים מה באמת מעניין אותך ולטובת מי אתה פועל. זו המהות של שיקוף ניגוד עניינים).
"ובכלל, אנחנו עכשיו נצטרך לבוא כל יום לאיזה אולפן ולהסביר למה משה לא נמצא אתנו בניגוד עניינים ולמה חיים לא נמצא כשהכל לא רלוונטי בכלל, אין שום סוגיה שעומדת על הפרק. (מה יקרה אם החוק הזה יעבור? לא יהיה מצב בו היועץ הצמוד ביותר של רה"מ משמש במקביל כלוביסט החברה ממנה רה"מ רוכש צוללות במיליארדים, והציבור לא מודע לזיקה הזו. נתניהו אמר שלא ידע שיועצו הקרוב הוא לוביסט של חברת הצוללות. החוק הזה יגן על הפוליטיקאים עצמם).
"לכן, לא הצלחתי להבין אפילו את הרעיון, לא הצלחתי להבין אפילו מדוע זה חשוב לפרסם את זה, הרי אם אין עבירה – אז זה ניגוד עניינים. ניגוד העניינים הוא לא רלוונטי (אם אין בעיה – אז למה לא לפרסם את ניגוד העניינים?).

"לכן באמת אני רואה את ההצעה הזאת כהצעה פופוליסטית, מתחסדת. דרך אגב, יש להם הרבה הצעות או רובן הן באמת מתחסדות, כאילו אתם באמת "מיסטר קלין", יש לכם מניות ב"נקה 7" (יפה! זו בדיוק הנקודה. אם לח"כים ביש עתיד יש מניות בשווי רב בחברה לייצור סבונים, זכותנו לדעת! אחרת איך נדע שהם נקיי כפיים אם יפעלו בתחום הסבונייה?).

"אתם כאילו כל היום רק מתרחצים עם הסבון וכולם איזה רשעים, כולם גנבים, והצדיקים הגדולים יושבים לי פה כל היום ומציעים. עוד מעט אנחנו נשלח כל חבר כנסת שבא להצהיר איך הוא נכנס לכנסת, כמה כסף יש לו בארנק ובכלל, מה יש לו בכיסים (אף אחד לא רוצה לדעת כמה כסף יש לך, ובטח שלא מה יש לך בכיסים. אנחנו כן רוצים לדעת איך מתקבלות החלטות).

"זה פשוט מגחיך את הכנסת (אתה בטוח שחוק שקיפות שימנע מראשי ממשלה עתידיים להסתבך בכתבי אישום הוא מה שמגחיך את הכנסת – ולא, נגיד, הפלת חוק כזה?).

יוזמת החוק, ח"כ קארין אלהרר (צילום: אתר הכנסת)

"קארין, אני מעריך אותך מאוד אבל החוק הזה לדעתי מגחיך את הסיפור. אני לא הייתי מוכן להעלות הצעת חוק גם אם היה אומר לי לפיד: בוא תעלה אותה, הייתי אומר לו: לא אני. אני עוסק בהצעות חוק רציניות, לא פופוליסטיות (אתה עוסק בדברים רציניים? הסכמת בעבר להצטרף לנסיעה פיקטיבית לכנס חיות כיס באוסטרליה על חשבון ימי מליאה בזמן דיוני תקציב. כן, אנחנו זוכרים את זה).

"לכן, אני מבקש באמת מחברי הכנסת לדחות את הצעת החוק הזאת בגלל שלדעתי היא לא ראויה (ההצעה מגיעה בהמשך להמלצות של צוות ממשלתי (!) שישב ב-2018 ותהה איך להגביר את אמון הציבור בשלטון ולצמצם שחיתות. אז כבוד השר אתה יכול להגיד שאינך מעוניין שנדע מה אתה עושה, אבל אל תסבן אותנו), והיא גם מבזה את חברי הכנסת ומבזה את השרים (ההצעה מבזה את הכנסת או אינספור פרשיות השחיתות אליהן נחשפנו בשנים האחרונות?)

*

התוצאה: בתום הנאום הצביעו 42 ח"כים נגד החוק (חברי הליכוד, יהדות התורה, ש"ס, אורלי לוי ורפי פרץ) מול 35 שהצביעו בעד (יש עתיד-תל"ם, מירב מיכאלי, מרצ, הרשימה המשותפת).

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

3 תגובות

 1. אחד האנשים הבזויים הלא ראויים והעילגים שיש בכנסת ובממשלה, רק צריך לקרוא את מה שהוא אומר כדי להבין שהוא לא יודע לדבר עברית אפילו וזה מישהו שביבי מינה אותו להיות שר ואחראי על מינויים של חברות ציבוריות? זה ברור שהכל כולל הכל מגיע משיקולים פוליטיים ואינטרסים אישיים זה ברור שהבזוי והלא ראוי הזה מושחת ורקוב מהיסוד מעצם מהותו זה בושה בכלל שהוא קיבל תפקיד של "נבחר ציבור" תפקיד שאיבד מיוקרתו כשרואים מי אלו שקיבלו אותו וההשפעה שיש לו היא פשוט מטורפת וזה חוסר אחריות ועוד כישלון של ביבי שפועל רק ואך ורק מאינטרסים אישיים כשטובת המדינה לא עומדת אפילו פעם אחת מול עיניו הוא אמסלם ושאר הכנופיה חבורה של בזויים ואני מתבייש בנו הציבור האזרחים שמאפשרים לביב שופכין כזה והאחרים מסביבו להיות בכלל בכנסת ובטח בממשלה פשוט בושה וכלימה.

 2. נו למה שאמסלם ירצה שקיפות ? הרי בעבר המשטרה המליצה להעמידו לדין אחרי חקירה במשטרה. סביב נתניהו כנראה מסתובבים כאלה. דוד אמסלם נחקר בעבר במשטרה, הוא הרי לימד אותנו את שפת העולם התחתון "מניאכ" "שטינקר".
  מתוך ויקיפדיה :
  "פרשת "החבורה הירושלמית"
  בשנת 2003 עצרה המשטרה את "החבורה הירושלמית": דודי אמסלם, איציק קויפמן ויורם קארשי (שהורשע לאחר מכן בפרשת רשות המיסים). הם נחקרו בחשד למעורבות בזיוף מאות טפסי התפקדות לסניף הליכוד בירושלים, במהלך מפקד ענק שערכה המפלגה.[7] המשטרה המליצה להעמיד לדין את אמסלם וחבריו,[8] אך הפרקליטות סגרה את התיק בשל חוסר בראיות."
  ולא מחוסר אשמה.

 3. מעניין למה כיוון אמסלם בדבריו : ""חבר הכנסת בוודאי ובוודאי, אין לו שום חובה."….
  כי יש לו חובות מאד מהותיות כנבחר ציבור שהציבור משלם את משכורתו: אמינות, ניקיון כפיים, ליצג ולשרת את בוחריו , לשמור על חוקי המדינה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,153 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.