ערכת שאלות לפוליטיקאים

ייצוג הנשים צפוי להישאר נמוך גם בכנסת הבאה

על פי הרשימות המסתמנות והסקרים הנוכחיים, מספר הנשים בכנסת ה-23 צפוי להישאר נמוך במיוחד: נשים מהוות כ-51% מכלל האוכלוסייה בישראל, בעוד ייצוגן בכנסת עומד על פחות מרבע מכלל הנציגים
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

| רון אשרוב |

בכנסת ה-20 כיהנו בו-זמנית 35 נשים, והיוו כ-29.2% מכלל חברי הכנסת.
בבחירות של אפריל 2019 מספר חברות הכנסת ירד ל-30.
בבחירות ספטמבר (הכנסת ה-22), רק 28 נשים נבחרו לכנסת (23.3%).

על סמך הסקרים ולפי הרשימות המסתמנות, נראה כי מגמה זו צפויה להימשך גם לאחר הבחירות השלישיות: התרשים שבתמונה מראה את התפלגות הכנסת ה־23 הצפויה לפי רשימה ומגדר, בהתבסס על הרשימות הנוכחיות וכפי שעולה מסקר חדשות 12 מה-2 בינואר.

 
התרשים מציג עבור כל מפלגה את כמות המושבים לה זכתה בבחירות האחרונות (עמודה שמאלית) לעומת כמות המושבים הצפויה בבחירות הקרובות (עמודה ימנית), לפי פילוח מגדרי.

התרשים נעשה בהנחה שהרשימות נשארות זהות לאלו שבבחירות הקודמות, בהתחשב בפיצולים הצפויים בבחירות הקרובות – התנועה הירוקה (ברשות סתיו שפיר) מהמחנה הדמוקרטי, והימין החדש מהימין המאוחד.

שינויים מהכנסת ה־22

סך הכל, נראה שכ־28 חברות כנסת יכהנו גם בכנסת הקרובה, אך יש מספר נקודות שכדאי לשים לב אליהן:

  • מפלגת הימין החדש היא היחידה שצפויה לכלול יותר נשים מאשר בכנסת היוצאת. גם הערכה זו לוקה בחסר מכיוון שהרשימות צפויות עוד להשתנות, וכנראה שלא לטובת רוני ססובר ושולי מועלם. אלו עלולת לפנות את מקומן למתמודדים מהבית היהודי, האיחוד הלאומי או עצמה יהודית, שכולן מציבות גברים בשני המקומות הראשונים.
  • על פי הסקרים האחרונים, גוש השמאל־מרכז צפוי לאבד שתי חברות כנסת – סתיו שפיר ורויטל סויד. כשלוקחים בחשבון שכחול לבן מגדילה את כוחה בשני גברים, עולה שגוש השמאל־מרכז יורד מכמעט 30% נשים ל־26%.
  • שלוש המפלגות שהתאפיינו עד כה באחוזים נמוכים של נשים – אחת משמונה בישראל ביתנו, ואפס מהדהד מתוך 16 חברי הכנסת של הרשימות החרדיות – משמרות את אי־השוויון.

השוואה עולמית עגומה

מרצ – שפל היסטורי

  • על סמך הסקרים והרשימה המסתמנת, תמר זנדברג תהיה חברת הכנסת היחידה מתוך ארבעת חברי הכנסת של המחנה הדמוקרטי, כלומר 25% בלבד.
  • הפעם היחידה שמרצ (על איחודיה השונים) הכילה פחות נשים (ביחס לגודלה) הייתה בכנסת ה־16 בתחילת שנות האלפיים, כשזהבה גלאון הייתה חברת הכנסת היחידה מתוך שישה.
  • התרשים הבא מראה את אחוזי הנשים ברשימות שהכילו את מרצ בכנסות השונות מאז תחילת שנות ה־2000.
 
 
 
יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

תגובה אחת

  1. במדינת ישראל השוויון בין המינים מתבטא בכך שלנשים זכות לבחור ולהיבחר בדיוק כמו לגברים. העובדה שיש פחות נשים שמגישות את מועמדותן לכנסת מגברים ושנשים מצביעות לרשימות שבהן יש יתרון מספרי לגברים על הנשים לא נובעת מדיכוי של נשים בישראל אלא מבחירה רצונית וחופשית של הנשים שקשור בהבדלי אופי בין נשים לגברים (כנראה שבכל זאת יש דבר כזה).
    כל זה לא מעניין את הפרוגרסיבים של "שקוף" שמנסים לעצב את המציאות לפי תיאוריות השוויון שלהם ולדחוף נשים למקומות שהן לא רוצות ללכת. מן הסתם אתם גם תומכים בתקצוב ממשלתי (כלומר כספי משלמי ומשלמות המיסים) לתוכניות שמעודדות נשים להצטרף לפוליטיקה, למרות שתוכניות כאלה בעצם מזלזלות באינטלגנציה של נשים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,161 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.