ערכת שאלות לפוליטיקאים

האינטרסים הכלכליים של חברי הכנסת – עמוד מתעדכן

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

במסגרת מאבקנו להפוך את מפת האינטרסים הכלכליים של חברי הכנסת לשקופה לציבור הרחב, אנו פונים לכל חברי הכנסת ומבקשים שיחשפו את הונם המלא (על ידי הצהרת הון  מלאה ומפורטת), או את הונם החלקי (על ידי פרסום הנכסים שלהם, המורכבים מאחזקות כמו תיקי מניות וכן נדל"ן בבעלותם).

חשוב להדגיש שאין כל בעיה עם ח״כ עשיר. יש בעיה עם ח"כ מסתיר. לא מעניין אותנו כמה יש להם בעו"ש, אלא מהי מפת האינטרסים שלהם. מניות, נכסים, זכויות בניה, חובות וכדומה – כל אלה אינם בגדר רכילות, אלא מידע חיוני שחייב להיות נגיש לכל.

זכותנו לדעת את מפת האינטרסים המלאה של מי שמקבל החלטות המשפיעות על החיים של כולנו באופן גורף.

אלו חברי הכנסת שהסכימו עד כה לחשוף את האינטרסים הכלכליים שלהם (מסודר לפי מפלגות):

איימן עודה (הרשימה המשותפת)

העביר הצעת הון מפורטת מהיום בו נכנס לכנסת. עודה מחזיק דירה בשכונת בכבאביר בחיפה, שרכש בספטמבר 2009 בכ-350 אלף שקל ושיפץ במאה אלף. הוא גר בשכירות במרכז הכרמל בחיפה.

שהושבע ב-2015 היה במינוס 154,853 שקל לאחר שלקח הלוואה של 180 אלף שקל. מאז סגר את רוב ההלוואה, וכיום הוא במינוס 38 אלף ש״ח בחשבון הבנק. לעודה חסכונות בגובה של 10,000 שקל, והוא אינו מנהל חשבונות, ניירות ערך או פקדונות בחו"ל.

בנוסף, מחזיק עודה במיצובישי שעלתה 66 אלף שקל ונמצאת בשימוש הוריו. "אני פעיל חברתי מאז שאני בתיכון ולכך הקדשתי את חיי", מסר עודה. לדבריו, "אזרחי המדינה התרגלו למצב בו הנציגים שלהם בעלי הון וחברים של טייקונים. אני מבין מה זה להיות אבא לשלושה ילדים ולעשות הכל כדי שיהיה להם עתיד טוב יותר, בדיוק בגלל זה אני נלחם למען צדק חברתי לכולם – ערבים ויהודים כאחד".

איימן עודה. צילום: יוסי זמיר

עופר כסיף (הרשימה המשותפת)

בבעלות כסיף דירת ארבעת חדרים בראשון לציון עליה נותרה לו משכנתא.

עופר כסיף. צילום: אתר הכנסת

יעקב ליצמן (יהדות התורה)

מחזיק בדירה בשכונת עזרת תורה בירושלים בשווי של כ-2 מיליון שקל, ודירה נוספת ברוממה בבעלות משפחתה של אשתו. ליצמן התעקש שמלבד זאת אין לו שום חיסכון, השקעה או הלוואה.

יעקב ליצמן

אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו)

מחזיק לדבריו בנכס ביישוב נוקדים בשווי של כ-2.2 מיליון שקל עם משכנתא, וברכב בבעלותה של אשתו. בנוסף יש לו כ-430 אלף שקל בחשבונות, פקדונות וחסכונות.

אביגדור ליברמן

יבגני סובה (ישראל ביתנו)

רכש לאחרונה דירת ארבע חדרים בבאר יעקב במסגרת מחיר למשתכן והוא ממתין לתחילת הבנייה. אין לו נדל"ן אחר. בנוסף, סובה מסר שאין לו קרובי משפחה בתאגידים ואינו מחזיק במניות.

יבגני סובה. צילום: אתר הכנסת

מיכאל ביטון (כחול לבן)

בבעלות ביטון בית ומגרש בירוחם בשווי כולל של כמיליון וחצי שקל. בבחינת ניגודי עניינים רלוונטים ביטון הצהיר כי אחיו מרצה במכללת אונו ואשתו מנחת קבוצות במערכת החינוך.

מיכאל ביטון. צילום: אתר הכנסת

גדעון סער (הליכוד)

בבעלות סער ורעייתו גאולה אבן סער דירה בת"א עם משכנתא בסך 1.5 מיליון שקל, ודירה בעכו. אין קרקעות, אין אחזקות זולת חברה לא פעילה שבאמצעותה ניהל את עסקיו, ונמצאת בהליכי סגירה.

  • מה לגבי שאר הח"כים? הנה הפירוט שתקף לכנסת ה-20  https://shakuf.press/hak/
  • נכון, נבחרי הציבור מגישים לכנסת הצהרות הון – אך הן נותרות חסויות בכספת. למעשה אף אחד – גם לא יו"ר הכנסת – אינו יכול לעיין בהן. רק על פי "בקשתו או הסכמתו של הח"כ המצהיר" תיחשף ההצהרה. סמכות החשיפה מוקנית רק לבית המשפט שיכול לדרוש את גילויה, אך לשם כך דרוש אקדח מעשן כמו חשד לפלילים, ובמקרה זה ההצהרה תשמש רק לבדיקת חשדות, וגם זאת בהנחה שהח"כ כתב דברי אמת.
  • לכך יש להוסיף את העובדה שבכל זאת קיימות אפשרויות להכנסה נוספת. התקנון, שעיצבו הח"כים עצמם, מאפשר להם להשקיע במניות, כמעט ללא הגבלה. אין מי שיוודא כי הם לא מקדמים מהלכים שיניבו להם תגמול או מטרפדים מהלכים שימנעו מהם כזה.
  • הפתרון המיטבי הוא לחשוף את כלל האינטרסים הכלכליים בפני הציבור. במידה ומדובר בקפיצה מחשבתית גדולה מדי, ניתן בשלב ראשוני להעביר את הצהרות ההון לקריאה בידי גוף נייטרלי כמו מבקר המדינה שיוכל לבקר ולשקלל את האינטרסים השונים ולהתריע בפני הציבור והכנסת במקרה של ניגוד עניינים.
יש לך הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכיר/ה מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.