ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

כתב האישום נגד חיים כץ בחשד לשחיתות – יכול היה להימנע

תומר אביטל בטור זועם במיוחד שמסביר למה כתב האישום נגד חיים כץ בחשד לשחיתות יכול היה להימנע - ומזמין אותך לעצור את המקרה הבא
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

חיים כץ - 0 שעות נוכחות

שר נוסף, חיים כץ, מואשם כעת בעשיית רווח מהצד – במקרה שלו, באמצעות שימוש במידע פנים לצורך סחר בבורסה. לפי כתב האישום, כץ אפילו העביר חוק למען מרדכי בן ארי, האיש  שנתן לו את המידע הזה.

מפחיד? כן. מפתיע? לא.

מתוקף תפקידם, לח"כים רבים יש אפשרות לעצב את המשק בשלל כלים פרלמנטריים. לכן לא מעט מהם ייחשפו למידע בעל חשיבות מכרעת – אם זה בדרך לגיטימית, במסגרת משרדי הממשלה שמעוניינים לקדם רפורמות, או בדרך לגיטימית פחות – הדלפות של אנשי עסקים שרוצים לשנות את השוק לטובתם.
לאפשר לח"כים להשקיע בבורסה בסתר בזמן הזה זה כמו לתת לחתול לקבוע את מחיר השמנת. זו פרצה שקוראת לשחיתות.
ואני פה כדי להגיד לכם שאין סיכוי שהם לא ידעו על הפרצה הזו. אף לא אחד או אחת מהם – משמאל ומימין. איך אני יודע? נתחיל.

חיים כץ

1. כתבתי על הנושא  ב"כלכליסט" ובבלוג שלי שוב ושוב עוד ב-2013.
2. בהמשך קידמתי ככתביסט (עיתונאי-אקטיביסט) הצעת חוק שמציעה לחשוף אילו מניות מחזיקים חברי הכנסת בוועדות הכלכליות. יצרנו את החוק הכי מעודן שיכול להיות: חשיפה רק של שמות המניות, בלי השווי שלהן, ושהחשיפה תתחיל רק מהקדנציה הבאה.
3. גם אחרי הגשת החוק המשכתי לסקר את הנושא, ובין היתר כתבתי על כך שחיים כץ הצביע נגד החוק הזה שהגיש אילן גלאון בהמלצתנו אף שהיה לכץ חופש הצבעה. והוא לא היה היחיד –  כך עשו גם כל הח"כים מהליכוד וגם יאיר לפיד, עפר שלח ואיילת שקד (אף שלא הייתה משמעת קואליציונית) – והצעת החוק נפלה.
4. חוץ מהסיקור הנרחב של הנושא בכל בימה אפשרית (לרבות ynet, לא בדיוק גוף תקשורת נסתר ואזוטרי), ניסיתי להציף את הנושא כששאלתי ח"כ-ח"כ בוועדות הכלכליות – באלו מניות אתם מחזיקים?
5. תיארתי את הפרצה הזו אפילו בספר הבדיוני "המשכן", שעלילתו מזכירה את הסיפור של כץ ברמה מפחידה. רוב הח"כים העידו בפניי שקראו את הספר, ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין עשה לכבודו קבלת פנים בלשכתו.

לטובת אלו שלא אוהבים לקרוא

6. דיברתי על הנושא בסרטון שהגיע ל-743 אלף איש בפייסבוק ב-2015.

7. וכשהחוק עלה מחדש ב-2016 ושוב הקואליציה הפילה אותו, פרסמנו מפה אינטראקטיבית שפירטה איך הצביעו  כל ח"כ וח"כית בדיון על החוק הזה.
8. גם הצקתי על הנושא באופן אישי לדוד ביטן כשהיה יו"ר ועדת הכנסת. בכל פעם שראיתי אותו ואת יועצו לשעבר יוסי טאטיקה צועדים במסדרונות ניגשתי והצעתי שיקדם זאת. בכל פעם מחדש הוא אמר שזה רעיון טוב, אבל לא כרגע.

כץ, מתוך מפת הח"כים של שקוף

9. נושא המניות לא הפסיק להטריד אותי והזכרתי אותו באינספור ראיונות וטורי דעה ובהרצאות בכל הארץ. אפילו במדריך לח"כ המושחת שפרסמנו נכתב: "חצי שנה תעמוד לרשותכם לחסל את עסקיכם הקודמים. אבל אל דאגה – תוכלו להמשיך להחזיק עד 5% ממניותיה של חברה עסקית. גם תוכלו לסחור חופשית ומבלי לדווח לאיש – אף שתגלו לעיתים במשרדי הממשלה ובוועדות החסויות תוכניות סודיות שעשויות להשפיע על ערכה. כן, כן. אתם אשכרה יכולים ביד אחת להצביע לטובת רפורמה, וביד השנייה לקנות מניות של חברה שתושפע ממנה – באותו זמן".
10. וזה בדיוק מה שקרה.
כל השנים האלה, כל המילים וסוגי המדיה האלה – וכלום.

מי יודע אילו עוד מעללים נעשו בחסות הפירצה הזו, על חשבוננו כמובן.

החדשות הטובות הן שאחרי שהסיפור של חיים כץ התפוצץ, החבר'ה באופוזיציה הרימו ב-2018 סוף-סוף את הדגל

לפיד אמר ששגה. שקד נתנה הפעם אור ירוק. ביטן ואמסלם הודיעו שסחר בסתר בבורסה בשעה שאתה נבחר ציבור – זה באמת לא יעלה על הדעת, ונושא שלא קשור בכלל לימין-שמאל, ונרתמו…
לא, זה לא קרה.
שום דבר מאלו.
יש עתיד אמנם התעוררו ובסבב האחרון הצביעו בעד ההצעה – אבל רק כשכבר היו באופוזיציה ולא הייתה לזה משמעות. החבר'ה בקואליציה עדיין מעדיפים שתדברו על הניד של גנץ.
הפרצה עדיין פתוחה. ועכשיו יוגש כתב אישום על שחיתות שיכולה הייתה להימנע. אבל הם ידעו. כולם. כולן ידעו.

ולמי שלא הבין: לא אכפת לי מכץ. אכפת לי מניגודי עניינים שצווחים לכל עבר, שיצמיחו את הכצים הבאים.

וכולנו – כל מי שאיננו ח"כ – מפסידים מקיום הפרצה הזו, שמאפשרת לנבחרי הציבור לשרת קודם את עצמם.

אנחנו רוצים שהפירצה הזו תיסגר, ואם אפשר – בקדנציה הקרובה. ואנחנו נצליח. זה ייקח עוד שנה, או יותר  – אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים. וככל שיהיה לשקוף יותר מו"לים – נבחרי הציבור יפחדו יותר מהכתבות שלנו. ככל שיהיו יותר חברים ב"סיירת השקיפות" – נבחרי הציבור יוצפו ביותר הודעות זועמות כשיקבלו החלטות גרועות.
מאמינים לנו? הצטרפו עכשיו כדי שבפעם הבאה (או זו שאחריה) הכצים, האמסלמים והלפידים יקבלו את ההחלטה הנכונה בזמן אמת.

ועוד משהו: אם תרשו לי, לדעתי, זה אחד ההבדלים בין "שקוף" לתקשורת המסורתית. אנחנו לא מחכים למקרה חמור כמו כתב אישום, אלא מטרחנים על הבעיה לפני שהיא מגיעה לשיאה. תעזרו לנו?

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

2 תגובות

  1. היו חופרים עוד קצת ומגיעים לישראמקו וכיצד רכש המניות. מה שמוזר הוא שכח מה שמגיע לתשובה נעצר בחריקת בלמים

  2. תומר, אני רק רוצה שתסביר לי למה בדיון כל כך ענייני על שחיתות של חברי כנסת אתה מוכרח לציין שבקואליציה, משל כל הקואליציה מבקשת להגן על פושעים ולתקוף את גנץ.
    איך זה הגיע לצד פוליטי?
    למה תמיד אני קורא את המאמרים שלך ומזדהה, ואז אתה חייב להוכיח שאתה שייך לגוש השמאל של המפה, ושאי אפשר באמת להאמין שאתה רוצה בנקיון כפיים ולא בהחלפת השלטון.
    לא שמעתי אותך בשום עקיצה על תמר זנדברג או עמיר פרץ.
    מתאכזב פעם נוספת מה"שקיפות".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,988 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!