ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

בדף הרשמי של עיריית קרית גת תוקפים באופן אישי תושב שזכה בתביעת לשון הרע נגד ראש העיר

לאחר שראש עיריית קרית גת, אבירם דהרי, חויב בתשלום פיצויים בגין לשון הרע לתושב לשעבר, החלה העירייה להעלות פוסטים אישיים בפייסבוק העוסקים בו ובבני משפחתו. פנינו בשאלות לעירייה שבתגובה פרסמה פוסט נוסף - הפעם עלינו
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

הנה פוסט מוזר במיוחד שעלה בדף הפייסבוק הרשמי של עיריית קרית גת בשבוע שעבר: "מה ההבדל בין לדרמן 2008 (המרוצה מעיריית קריית גת ומצביע אבירם דהרי בקלפי) לבין לדרמן 2011? כן, עכשיו כולם כבר מבינים: נסיבות סיום עבודתו של אביו בעיריית קריית גת בשלהי 2009. ומה היא באמת סיבת חזרתו לישראל? האם אהבתו את העיר קרית גת? האם דאגתו לה? נכון שוב צדקתם: פשוט, סירובה של משטרת ישראל להאריך את החל"ת של אשתו התובעת המשטרתית הבכירה".

"לדרמן" המוזכר בפוסט הוא אדם בשם דרור לדרמן – אזרח, תושב קרית גת לשעבר, שזכה לאחרונה בתביעת לשון הרע נגד ראש העיר, אבירם דהרי – שאף חויב לשלם לו מכיסו 380 אלף שקל.

דהרי הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי שנדחה ב-3 ביולי. מאז נפתחו ארובות השמיים ושטף פרסומים רשמיים מטעם עיריית קרית גת עצמה (!) החלו לצאת בפייסבוק בעניינו של לדרמן. העירייה פרסמה לא פחות מ-16 פוסטים דומים בשבועיים האחרונים (מה-9 ועד ה-24 ליולי) – כולם נחזים כמתקפה אישית כנגד אדם בודד.

https://www.facebook.com/KGatCity/photos/a.468032103305164/2120309821410709/?type=3&theater

חלק מהפוסטים אף כוללים התייחסות אישית להעיר דהרי, שהפסיד כאמור ללדרמן בבית המשפט. כך לדוגמא בפוסט שעלה ב-15 ביולי חתכה העירייה קטע וידאו מראיון שנתן לדרמן וכתבה בין היתר: "אז מה דעתך להתנצל בפומבי ולפצות את העיר קריית גת והעומד בראשה?"

שורה של נורות אדומות ואין גורם רשמי שעוצר זאת

דרור לדרמן היה פעיל חברתי בקרית גת שטען לאי-סדרים בעירייה. לפי דה מרקר :"לדרמן סבר כי קיימים ניגודי עניינים לכאורה בפעילותם של חלק מחברי המועצה – הקצאת קרקעות ותמיכות לכאורה בעמותות שנוהלו לטענתו בשעתו על ידי חלק מחברי מועצה או קרובי משפחתם וגם מינויים פוליטיים. לדרמן פנה למשרדי המשפטים והפנים, למבקר המדינה ולתנועה לאיכות השלטון, ואף עתר בעניין לבתי המשפט".

בהמשך, שלח ראש העיר דהרי מכתבים לאוניברסיטה בארה"ב בה לימד לדרמן והכפיש אותו. בתגובה תבע אותו לדרמן בגין לשון הרע, וזכה.

השימוש שעושה עתה עיריית קרית גת בכוחה ובערוצי ההפצה שלה עבור מה שנחזה כנסיון להכפשת אדם פרטי מדאיגה לא רק כמקרה פרטי, אלא מהחשש שתיצור תקדים מסוכן. ההשתלחות הפומבית באמצעות כלים ממלכתיים אמורה לעבור שורה של בעלי מקצוע בעירייה, שתפקידם לעצור את ההתרחשות – החל מהיועץ המשפטי וכלה בדוברות.

במקרה זה קשה גם להתעלם מכך כי צרור הפוסטים פורסמו בסמיכות להחלטה של בית המשפט המחוזי לדחות את ערעורו של דהרי על הפיצוי שנדרש לשלם ללדרמן. האם ייתכן כי לאחר שמיצה את החזית המשפטית, מגייס עתה ראש העיר את מערכת התעמולה העירונית לעניין?

בקרית גת מתגוררים למעלה מ-50 אלף תושבים. ההחלטה להיטפל לתושב בודד (שבמקרה כבר עזב את העיר, אבל זה שולי לעניין) – מעלה סוגייה מדאיגה של סדר עדיפויות בעיר. אולי היה עדיף שבעירייה היו עסוקים, למשל, בצעדים לצמצום הגירעון התקציבי בו שרויה העיר?

ראש העיר תובע כדי "להעביר מסר"

לראש העיר אבירם דהרי יש עבר בעייתי, בלשון המעטה, של התנהלות מול תושבים ותקשורת. אורן פרסיקו מ"העין השביעית" בדק ומצא כי דהרי פתח בלא פחות מ-25 הליכים משפטיים נגד עיתונאים ותושבים שמתחו עליו ביקורת – כאשר רובם הסתיימו בלא כלום או אף בהפסד.

אז למה דהרי ממשיך לתבוע? לכתבתו של יוסי מזרחי בקשת אמר דהרי כי המטרה היא "להעביר מסר".

אבירם דהרי – תובע כדי להעביר מסר

בעירייה בחרו שלא לענות לשאלות ופרסמו בתגובה פוסט נוסף – הפעם גם עלינו

פנינו לעירייה בשורה של שאלות על הפרסומים בדף הפייסבוק הרשמי. העירייה (במכתב שאינו חתום) שלחה לנו שורה של טענות נגד לדרמן – ללא מענה לשאלותינו, שהיו כלליות ונגעו לשימוש בבמה ציבורית למתקפה על אדם פרטי. מיד עם שליחת התגובה – היא גם פורסמה בשלמותה בעמוד הפייסבוק של העירייה.

בצעד חריג לא נביא כאן את התגובה המלאה שכן היא ברובה אינה רלוונטיות לתוכן הכתבה ואין אנו במה להכפשת אדם פרטי. כן נביא לכם את הטענות שיש לעירייה דווקא כלפינו, כולל המענה שלנו לשאלות שנשלחו.

תגובת עיריית קרית גת (ההדגשות במקור)

עידן בוקר טוב,

הואיל ופנייתך אלינו הינה לדבריך במסגרת גוף תקשורת עצמאי במימון הציבור בשם "שקוף",

והואיל ועקרונות היסוד שלכם (על פי הפרסומים באתר שלכם) כוללים מלחמה בשחיתות, חיזוק הדמוקרטיה וקידום השקיפות במרחב הציבורי,

והואיל ואתם מצהירים כי תחקיריכם העיתונאים הינם מעמיקים ונקיים מאינטרסים כלשהם,

הרינו להשיבכם כדלקמן:

כאן מתחילה שורה של טענות  כלפי האזרח לדרמן, שלא ניתן להם במה מהסיבות שציינו לעיל. בהמשך חוזרת התגובה לשקוף:

"עיריית קריית גת תשמח להביא לידיעת הציבור את תוכנה של הכתבה המעמיקה והרצינית שתכתוב… שהרי סוף סוף יוכל לזכות הציבור בכתבה הוגנת נטולת אינטרסים זולת חקר האמת וטובת הציבור… עיריית קריית גת שותפה מלאה להצהרתכם באתר שלכם 'מכאיב ומעציב לראות עיתונאים מצוינים העובדים במערכות הטובעות מאינטרסים'.  למתן הבהרות נוספות תשמח עיריית קריית גת בכל עת לעמוד לשירותך ולשירות ציבור התושבים אוהבי האמת ורודפיה".

למכתב צורפו גם שורה של שאלות, להלן (כולל התשובה ששלחנו בחזרה):

"הואיל וחרטתם על דגלכם את דגל השקיפות, ובוודאי דגל הגילוי הנאות, מבקשת עיריית קריית גת לדעת מי הם כל אותם הגורמים יוזמי הכתבה? האם יש ביניהם מו"לים בשקוף? מי עומד מאחורי ניסוח השאלות? והאם שמותיהם של אותם גורמים והאינטרסים שלהם ישולבו בכתבה עצמה?"

  • תשובה: "הגורם היוזם את הכתבה הוא אני – עידן בנימין, לאחר שתושב העיר נכנס לעמוד הפייסבוק של העירייה, חש אי נוחות, והפנה את תשומת ליבנו לנושא. אינני יודע אם מי שפנה אלינו הוא מו"ל או לא. אני אף פעם לא שואל – אלא בודק כל נושא לגופו. אני ניסחתי את השאלות. כמו תמיד, שמי יופיע בראש הכתבה ואדאג להסביר מדוע אני מוצא בכתבה אינטרס ציבורי חשוב".

https://www.facebook.com/KGatCity/photos/a.459814330793608/2133567500084941/?type=3&__tn__=-R

לאחר שלא זכינו למענה בפנייה הראשונה, פנינו שוב לעירייה עם אותן השאלות. גם הפעם הגיבה העירייה בפוסט בפייסבוק – גם הוא הוקדש ברובו ללדרמן, ושוב מבלי לענות על אף אחת מהשאלות ששלחנו.

https://www.facebook.com/KGatCity/photos/a.459814330793608/2135538759887815/?type=3&theater

אגב, אנחנו לא גוף התקשורת הראשון כלפיו דהרי (או מי שמתפעל את הפייסבוק של העירייה) מגיב באופן הזה. בחודש שעבר, גם הכתב שי לוי מ"ידיעות הדרום" זכה לפוסט אישי בעקבות כתבה שפרסם.

אגב, כנראה שאין טעם לענות על הפוסטים של העירייה – שכן תגובות ביקורתיות נמחקות מהעמוד באופן שגרתי. ראש העיר אף הודה במחיקת תגובות בעמוד – וזאת בניגוד להוראת מבקר המדינה.

*

פנינו למשרד הפנים לשאול את דעתו בעניין. נפרסם את תגובת המשרד ברגע שתתקבל.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

תגובה אחת

  1. כמה טוב שלעיריית קריית גת יש דף פייסבוק שקוף שאפשר לקרא בו את כל האמת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,988 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!