ערכת שאלות לפוליטיקאים

נטו מיקי זוהר- שבוע 5. מה עשה ח"כ זוהר למען ישראל השבוע?

ח"כ זוהר ממשיך לפגוע במשטרה אך גם יוצא למאבק בחבריו לקואליציה ופועל לטובת הציבור. מפתיע? • סיקור צל - שבוע חמישי

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:


בזכות תמיכתכם, אנו בוחנים מקרוב את עבודתו של חה"כ מיקי זוהר במליאה ובוועדת הכנסת, ומדי שבוע מוסיפים מידע ממוקד על עבודתו הפרלמנטרית.
בשבוע האחרון אף הרחבנו את עבודת הצל לח"כ נוספת ציפי לבני מהמחנה הציוני. אנו בוחנים אותה בדיוק באותם כלים בהם בחנו את חה"כ זוהר.

נטו זוהר שבוע חמישי

לאחר שדיווחנו לכם בשבוע שעבר על הצעות חוק חדשות של ח"כ זוהר, דרישתו להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית ומי היא עו"ד נאור, השבוע הפתיע אותנו זוהר עם הצהרות על מימון טיסות ח"כים לחו"ל ואמירה חד משמעית על עמדתו כלפי שכר הח"כים. האם יצליח לעשות מה שאף ח"כ קודם לא הצליח?

ועדת הכנסת: איפה ח"כ זוהר מציע לקצץ בתקציב ומי יקבע את שכרו?

זוהר כזכור מנהל את הרגישה בוועדות, ועדת הכנסת. הדיון בוועדה שהתקיים ביום שני האחרון עסק בעיקרו בתקציב הכנסת. ח"כ זוהר התגלה בדיון פה ושם כמי ששומר על הקופה הציבורית, כאשר הנהלת הכנסת ביקשה להעלות את תקציב אבטחת חברי הכנסת. מדוע? עד כה השב"כ אבטח את הח"כים בחו"ל והוחלט כי החל מ 2019 האבטחה תעבור לאחריות הכנסת. חשוב לציין כי לא כל הח"כים מאובטחים והדבר נעשה על פי צורך.

ח"כ זוהר הפגין בקיאות רבה בחומר (ח"כ דוד ביטן פרגן לו: "באת חזק היום"). זוהר שלף בתחילה את השפן הראשון: "אני רוצה להודיע גם לפרוטוקול וגם לחברים וגם לציבור. יהיו שינויים בשני דברים מהותיים – הראשון, שכר דירה ומלונות לח"כים שירצו לישון פה".

חברי כנסת שאינם גרים בירושלים יכולים ללון במלון על חשבון משלם המיסים. ישנם חברי כנסת שגרים במקומות רחוקים ושעת סיום הישיבה בכנסת עשויה להגיע בימי שני ושלישי לשעות מאוחרות מאד.
לאחר שזוהר מציין כי מעולם לא השתמש באפשרות זו הוא עובר להצעה עצמה: "סל לינות" לכל חבר כנסת. סל שלא יחרוג מהתקציב הקיים. ההצעה שח"כ יחליט איך לנצל את התקציב שלו, כאשר הוא יוכל לנצל אותו עבור עצמו ועבור עוזריו, או לא לנצל אותו כלל.

ההצהרה השניה והיותר מעניינת של ח"כ זוהר הייתה ששכר חברי הכנסת ייצא מידיה של הכנסת. לדבריו "זו החלטה שקיבלתי ואני הולך להעביר אותה פה בוועדת הכנסת בחקיקה. שכר חברי הכנסת לא יקבע יותר על ידי חברי הכנסת. שכר חברי הכנסת יקבע על ידי ועדה חיצונית שתקבע את השכר שלנו באופן שתמצא לנכון. כל סכום שהיא תקבע יהיה מקובל עלי. עוד דבר שייצא מהכנסת בקרוב זה גם שכר השופטים".

מהלך דומה אנו מנסים לקדם ב"מאה ימים של שקיפות" מזה שנים. כמובן שצריך לראות שהוא באמת גוזר את הסרט הזה ולא רק מפזר הבטחות (בכל מקרה כתב הצל ממשיך במלאכתו), ועדיין- אפילו לאמירות כאלו יש משקל, והן מקרבות את הפנטזיות שלנו למנהל תקין למימוש.

הצהרה זו לא עברה בשתיקה מצד חבריו לקואליציה. מי שהוביל את מתקפת הנגד הוא לא אחר מיו"ר ועדת האתיקה, ח"כ יצחק וקנין, שאמר: "אני לא חושב שאנו קובעים את השכר שלנו, זו טעות יסודית מאד. זה שקבעו רק את ההצמדה זה לא קביעת השכר שלנו. באו והורידו את הכל בזה נגמר הסיפור. הבעיה היא שעשו הצמדה שונה לשרים ולחברי הכנסת… מה מתרגשים כי התקשורת עשתה מזה סיפור?"
זוהר: .. "אני אחד שמתרגש מהתקשורת? אני בן אדם שלא מתיימר לומר את מה שאחרים רוצים לשמוע".
וקנין המשיך בזעם: "חבר'ה, ההצגה הזו נמאסה כבר!".
זוהר מסביר: "יש טענה שלכאורה גם היא מוצדקת, שכביכול אנחנו מחר נוכל לשכוח את רחשי הציבור, נוכל להעלות את השכר שלנו לכל סכום שנרצה ומצד שני גם יכולים להוריד אותו. (כרגע) זה לא בשליטה של גוף חיצוני".
וקנין: "זה לא נכון".
זוהר: "יצחק, זה המצב היום".

לצערנו יו"ר ועדת האתיקה ח"כ יצחק וקנין "השתעשע באמת". ח"כ זוהר העמיד אותו על כך ואם זה לא מספיק, חשב הכנסת הזכיר לח"כ וקנין אודות ועדה שהחליטה בעבר בדיוק על מה שדנים עכשיו ואומר: "אני לא זוכר מי היה יו"ר ועדת הכנסת, אולי ביטן זוכר. אבל הם דחו את ההמלצה של הוועדה הציבורית".
(ח"כ ביטן זוכר היטב. הוא עצמו היה יו"ר וועדת הכנסת שדחה את ההמלצה).
זוהר ממשיך: "אתם תראו שההצעה שאביא תיתן הרבה שקט… היא תכריע מה השכר של חברי הכנסת".
וקנין לא מוותר: "מאז שהעבירו החלטות לוועדה חיצונית מצבנו רק הורע. אנחנו יורים לעצמנו בראש", והמשיך בהתרגשות "לי זה לא נוגע (הוא התכוון "אני מסודר)". הרעד בקולו ותנועות הגוף מספרות משהו אחר- הוא מוטרד.
ח"כ זוהר לא מרפה ומוסיף: "גם את הוועדה שתקבע את השכר, הכנסת לא תמנה".
ח"כ ביטן עוקץ: "שמת כבר את הכותרת, בוא נמשיך".
חה"כ זוהר: "זה לא כותרת זו הצהרה. אסור לי להעביר הצהרות?"
בשורה התחתונה, הדיון הזה הדהים אותנו. ח"כ זוהר הביא לשולחן שתי הצעות למורת רוחם של חברי הכנסת וקנין וביטן. אחת מהן מבקשת לבטל החלטה קודמת של ביטן ולהביא את הנושא לדיון מחדש. הכל לנגד עיננו (עידן כתב הצל, ותומר שישב לידו), ובשעה שזוהר מודע לכך היטב.

ח"כ יצחק וקנין

האמירה החריפה של ח"כ וקנין: "אנחנו יורים לעצמנו בראש" רק חושפת טפח מהמאבק של ח"כ זוהר בכנסת. בשנה האחרונה ראינו מספר פעמים כיצד הכנסת מטפלת ביעילות ולטובת עצמה שכשהנושא נוגע להטבות חברי הכנסת והמפלגות.
פנינו לזוהר ושאלנו מתי יעביר החלטה זו? – וקיבלנו חצי הבטחה: "בע"ה בכנס הבא", והוסיף שכעת הוא מנסח את ההצעה עם הייעוץ המשפטי.
נמשיך לסקר ולעקוב אחר הנושא. באם יצליח ח"כ זוהר במהלך זה יחולל מהפכה שישיב ולו במקצת את אמון הציבור בכנסת, ואולי אף יוביל קו הגיוני מאין כמותו – שחברי הכנסת לא קובעים החלטות לגבי עצמם.

"מצביע אוטומטית נגד האופוזיציה"

בהמשך הדיון, הציע ח"כ זוהר לקצץ בתקציב אבטחת הח"כים בטיסות לא ממלכתיות לחו"ל. טיסות שממומנות על ידי גורמים זרים – שוב למורת רוחו של ח"כ ביטן. המשך הדיון התלהט ועסק במי מהח"כים תורמים והיה צהוב ומיותר.
ח"כ רוזנטל (פונה לח"כ מועלם שנכנסה לחדר): "הוא (זוהר) אמר שהוא מציע הצעה, ששכר חברי הכנסת יצא מהבית הזה לוועדה ציבורית, אבל לפני חצי שנה בהצעה של גרמן ושלי הוא הצביע נגד."
זוהר: "אני מצביע נגד האופוזיציה כמעט באופן אוטומטי ואני מודה בזה. כל מה שהאופוזיצה מביאה זה או פופוליסטי או לא רציני. אני מצביע נגד. שמביאים הקואליציה משהו זה משהו רציני, שיש לו גם היתכנות ואנו מצביעים בעד. כמו שהצבענו נגד קצבאות הנכים כשהצעת החוק הגיעה מהאופוזיציה, אחר כך הצבענו בעדה כשהגיעה מהקואליציה. ככה זה עובד פה במדינתנו".
אמירה מבישה שכזו מבזה את הכנסת ואת הציבור. אין סיבה להפיל הצעה טובה לעם ישראל רק כי אתה לא מאותו מחנה של המציע (קראו בהזדמנות זו את ה"טרחנות_לשבת" האחרונה שעסקה בדיוק בכך).

ובכן, חצי אמת בדברי של ח"כ זוהר. משמעת קואליציונית אכן חשובה ליציבות הממשלה ואף לטובת האזרחים בעניינים תקציביים. האופוזיציה נמצאת במקום נוח בו היא יכולה לדחוף איזו הצעת חוק שתרצה ללא האחריות למציאת המקורות התקציביים. לכן הגיוני שח"כ זוהר יצביע נגד העלאת קצבאות הנכים ומספר חודשים אחר כך, לאחר עבודת ממשלה יצביע בעד.

הבעיה מתחילה כאשר משליכים את המשמעת הקואליציונית הזו על חוקים שאין להם שום משמעות תקציבית אלא רק הבעת עמדה. החובה לאמץ החלטה של ועדה ציבורית בנושא שכר הח"כים היא בדיוק החלטה שכזו. בדיוק כמו בחוקי שקיפות. לכן, ההסבר של זוהר הגיוני (עם כל הצער שבכך) כשדנים בקצבאות הנכים אבל בהחלט לא סבירה בנושא שכר הח"כים.

שאלנו את ח"כ זוהר מדוע הוא מצביע באופן אוטומטי כנגד הצעות מהאופוזיציה, גם אם הן טובות.
זוהר בתגובה: "כי אנחנו כפופים למשמעת קואליציונית שבזכותה נשמרת יציבות הקואליציה והממשלה". 
מליאה ותקשורת

חה"כ זוהר לא נשא השבוע נאום במליאת הכנסת, אבל בתקשורת בהחלט דיבר וקידם שני מסרים מרכזיים:
בראיון לרדיו 103 FM ערך ח"כ זוהר שוב השוואה בין רצח רבין לחקירות ראש הממשלה: "אמרתי זאת בעבר בצורה ברורה, כפי שיגאל עמיר רצה להפיל את ראש הממשלה בצורה לא דמוקרטית, כך גם עושים רצח אופי לראש הממשלה כיום. במקרה הזה, השמאל, בחסות התקשורת, הם יגאל עמיר. אלו אנשים שרוצים לשפוך דמו של אדם באמצעות רדיפה פוליטית ורצח אופי, זה גם מה שהעם מרגיש".
ח"כ זוהר המשיך ואמר: "אנחנו לא נלך כצאן לטבח". אמירה כנגד השמאל אבל לא ברור מדוע עלתה בראיון.
בהמשך השידור ביקשה לאה גולדין מח"כ זוהר להפסיק עם ההשוואות לשואה ודרשה ממנו לחזור בו, אך חה"כ זוהר סרב. מוזמנים להקשיב לכל הראיון.

בראיון נוסף ברשת ב' שוב תקף ח"כ זוהר את המשטרה ואמר: "אנחנו רואים מסע של השמאל, יחד עם חלק מהתקשורת, ששמו לעצמם מטרה להדיח ראש ממשלה שלא באמצעות הקלפי במהלך תפקידו, ולצערי הם הצליחו להפיל בפח את משטרת ישראל ואת יחידה 433. זאת יחידה שכמהה לחיבוק תקשורתי, והיא נופלת בפח וצר לי על כך. אני לא סומך על רשויות החקירה. המשטרה, היא עושה עבודה נהדרת בשמירה על החוק והסדר הציבורי, אבל השם שלה נהרס בגלל חקירות נתניהו, היא מאבדת את זה, היא רוצה חיבוק תקשורתי. בחקירות מפורסמים ואישי ציבור ההכרעה מתרחשת בתקשורת".

בונוס השבוע

אילו סטטוסים מוחק ח"כ זוהר מעמוד הפייסבוק שלו?

עמוד הפייסבוק של ח"כ הוא רכוש ציבורי. גם אם פתיחת העמוד אינה עולה כסף, חבר כנסת משלם על פרסום ממומן של הדף עד עשרות אלפי שקלים בשנה. בנתונים שהתפרסמו השבוע על שנת 2017 ניתן לראות כי ח"כ זוהר הוציא 48,000 ₪ על פרסום ממומן בפייסבוק, סכום ששווה לכ- 5 חודשי עבודה בשכר ממוצע וכמעט כפול מהשנה הקודמת(!).

לצערו ולצער ח"כים אחרים, הפייסבוק הוא כלי דו-סטרי ומעבר להפצת תעמולה ניתן להגיב בו ולהתייחס לעבודת חבר הכנסת. ישנן תגובות שאינן לגיטימיות, כגון קללות, הסתה או איומים שמחיקתם אפילו חשובה. ישנן תגובות ענייניות שפעמים רבות אינן שונות מהתבטאות חבר הכנסת עצמו, שנמחקות יחד איתן. ב'מאה ימים של שקיפות' קידמנו בעבר את פרויקט "אמנת הפייסבוק" עליו חתמו מספר ח"כים. עוד על כך תוכלו לקרוא פה.

בהמשך ליוזמה שלנו, נולד לשמחתנו אתר ח"כים מצייצים – הסורק את עמודי הפוליטיקאים ומעלה אליו פוסטים שנמחקו. בעוד שאנו בדקנו בעיקר ראשי מפלגות, דרכם ניתן ללמוד איזו ביקורת מעדיפים כלל חברי הכנסת להסיר. להלן מספר תגובות מהחודש האחרון שמחק זוהר בפינה לשיפוטכם. תגובות שלהבנתנו לא היו ראויות להימחק:

  • "לפעמים אני תוהה כאילו אנשים, כולם שמאלנים הרוצים להפיל ראש ממשלה? לא עלה בדעתכם שאדם הנמצא בעמדת כח זמן כה רב עלול לנצל אותה גם לאינטרסים אישיים? או שאתם מעדיפים להעלים עין ולהסית את העם רק כדי להמשיך לגנוב ולקדם אינטרסים אישיים בנושאי דת ומדינה/נושאים מדיניים? איפה העם עומד לנגד עיניכם? איפה הבושה?"
  • "ואחר כך אתה מתלונן למה אומרים שאתה לא חכם גדול ?!"
  • "להזכירך מי שהסתובב עם תמונות של רבין במדי אס אס מכהן היום כראש ממשלה. אז אל תספר לנו סיפורים על רצח אופי. מעבר לזה, אתה יכול לומר עד מחר שהשמאל רודף את רוה"מ. לא ידעתי שלמפכ"ל עם כיפה קוראים שמאל. בטח לא למי שאישר את כל מהלך הבדיקה והחקירה שהוא היועמ"ש (דתי עם כיפה אף הוא ואחד המקורבים ביותר לרוה"מ).שתי אפשרויות: או שאתה שותף למסע ההסתה והדה לגיטימציה של ביבי למשטרה, או שאתה קונה את הלוקשים שלו. לא יודע מה יותר גרוע".
  • "אני במקומך הייתי מתבייש להוציא מילים אלו מהפה. מקווה שביום הכיפורים תתפלל למחילה. אבל אני מבין אותך, אתה בסך הכל קורא מדף המסרים ואין לך דעה משלך, עושה כמצוות אדונך. מקווה שלא יהיה כתוב שם שכדור הארץ מרובע ………….".

אנחנו גאים שדווקא הנמחקים זוכים לבמה מחודשת אצלנו. מוזמנים לעשות לייק לעמוד הפייסבוק של ח"כים מצייצים.
שאלנו את ח"כ זוהר באם יש לו מדיניות מחיקה וחסימות בפייסבוק שענה: "כן, כל מי שמקלל, מכפיש או מנסה להכתים אותי נחסם מיידית."
תגובתו, כאמור, איננה נכונה. נתראה שבוע הבא.

  • מעוניינים לשתף אותנו במידע על חה"כ מיקי זוהר? רוצים שנבדוק עוד סוגיות? כתבו לנו בפייס/בתיבת ההדלפות החסינה.
  • מעוניינים שנמשיך ללוות את מיקי זוהר, ציפי לבני וח"כים נוספים מקרוב, ואף נתרחב לכתבי צל ובדיקות נוספות? הצטרפו לאלפי תומכים ועזרו לנו.

עריכה לשונית: יוסי מן
עריכה והנחיה: תומר אביטל

יש לך הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכיר/ה מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.