ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

נטו זוהר- שבוע שני. מה עשה מיקי זוהר בוועדה וכיצד הצביע על חוקי שקיפות?

ח"כ מיקי זוהר משתלח במשטרה, מנתב רפורמה חשובה לוועדה הלא נכונה, ומקניט את סתיו שפיר (ואותנו). וגם: על מה הוציא זוהר כספי ציבור ומה עמדתו בנוגע לשקיפות • סיקור צל
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

תזכורת: למה מיקי זוהר? בוועדה הקודמת שהקימו לכבודו, פעל זוהר בניגוד עניינים מביש פעם אחר פעם. בזכות תמיכתכם, נסקור מקרוב את עבודתו של ח"כ מיקי זוהר במליאה ובוועדת הכנסת. מדי שבוע נוסיף גם מידע על עבודתו הפרלמנטרית.

נתחיל.

שקיפות בוועדת הכנסת אותה מנהל זוהר

ארבעה דיונים התקיימו בוועדת הכנסת השבוע. נכון, זוהר ממשיך להתנהג קצת יותר בממלכתיות ולא בניגודי עניינים (ואנחנו מאמינים שיש לכך קשר הדוק עם הפיקוח הצמוד שלנו). אלא שהסטנדרטים על פיהם פועלת הוועדה בראשותו – ירודים. דיון אחד פורסם שבוע מראש והופיע גם בסדר היום, שאר הדיונים לא נקבעו מראש ולא פורסמו לציבור. שניים מתוכם היו קצרים ורשמיים במהותם, כל אחד מהם ארך 3 דקות בלבד: הראשון – קביעת סדר היום של דיוני התקציב, והשני – הקדמת ההצבעה על קצבאות הנכים.
דיונים אלה אמנם שודרו לציבור, אך לא פורסמו מראש, וניתן היה ללמוד עליהם רק לאחר מעשה.
פרסום הדיונים מראש חייב להשתרש כנורמה, אפילו עניינים לכאורה "רשמיים". גם אם איננו תמיד רואים זאת, יש אנשים שתמיד יהיו מושפעים מההחלטות.
כך למשל הדיון המגה-חשוב בו הוחלט באלו ועדות ידונו הפרומות מחוק ההסדרים לא פורסם לציבור באתר הכנסת, אלא נקבע לזמן כללי "בלילה" למחרת.

מה מיקי זוהר חושב על בג"צ?

נתחיל ביום שני. לאחר ריב קרדיטים בוועדה בין יפעת שאשא ביטון לשולי מועלם, ועדת הכנסת דנה בהצעת חוק טעונה – סמכויות לעניין פתיחה במלחמה. ההצעה מקנה להיקף שרים מצומצם סמכויות לפתיחה במלחמה. הדרג המקצועי, משפטי, מבקש לפצל את חלקי החוק לשניים – חוקה לחוץ ובטחון. חברי הכנסת מאידך, מהאופוזיציה והקואליציה, תמימי דעים כי יש לדון בחוק בוועדה משותפת, ועדת חוץ ובטחון, וכך אכן מוחלט. לטענת חברי הכנסת, מי שצריך לדון בתהליך קבלת ההחלטות ביציאה למלחמה הוא מי שעוסק בביטחון. הצוות המקצועי מצידו מסביר כי מבצעים פה שינוי בחוק יסוד הממשלה ולכן נכון יהיה לדון בחוק בוועדת החוקה.

הצעת חוק נוספת שעולה עוסקת בביטוח רכב דו גלגלי. הצעת החוק מאפשרת הגדלת מרכיב העמסת עלויות ביטוח החובה של בעלי אופנועים על בעלי רכבים. כלומר, בעלי רכבים פרטיים יממנו את בעלי הרכב הדו גלגלי. הצעת החוק ביוזמת זוהר. זוהר מבקש להעביר את החוק לוועדת הרפורמות, למרות שמקומה הטבעי בוועדת הכלכלה. ועדת הרפורמות הינה ועדה נוספת שהוקמה בכנסת הנוכחית בכדי לדון בהצעות חוק מאד מסוימות.

זוהר משתמש בטיעון שוועדת הכלכלה עמוסה ועל החוק הזה עומד בג"צ. לטענתו, כדאי לקדם את החוק מהר כדי "שבג"צ לא יכריע כנגד מדינת ישראל ואזרחיה". נזכיר, מדובר בביטוח רכב. זוהר מקבל כרצונו, החוק ידון בוועדת הרפורמות – ששייכת לקואליציה, במקום בוועדת הכלכלה שמנוהלת ע"י האופוזיציה – אף שזה מקומה ההגיוני.
יומיים אחר כך, לקראת פרסום המלצות המשטרה של בנימין נתניהו, יתראיין זוהר ל'כאן' ויטען כי החקירה נגועה והעניין יוכרע בפרקליטות ובבית המשפט – בהם יש לו ולציבור אמון גבוה.
מסתבר שזוהר נותן אמון במערכת המשפט על פי השעה ביום.

11:30 – ח"כ סלומיאנסקי מהבית היהודי מצביע נגד ח"כ זוהר

ניסן סלומיאנסקי, יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט, עולה לקומה 3, לוועדת הכנסת. הוא דורש דיון מחדש על חלוקת העבודה בנוגע להחלטות על פתיחה במלחמה. סלומיאנסקי כועס על כך שהתקבלה החלטה בניגוד לסיכום שלו עם יו"ר ועדת חוץ ובטחון – אבי דיכטר. הוא מופתע: "לא דמיינתי לעצמי ששני יו"ר ועדות יגיעו להסכמה ובוועדה יקבלו החלטה אחרת". להזכירכם, החוק יאפשר לקבוצת שרים מצומצמת להחליט בגין יציאה למלחמה. היינו מצפים כי אם יו"ר שני ועדות משמעותיות מאד – חוץ ובטחון וחוקה ומשפט – הגיעו להסכמה נכון יהיה לשקול שוב את הטיעונים של סלומיאנסקי ואולי לקיים דיון מחדש עם דיכטר, יו"ר וועדת חוץ ובטחון.
יואל חסון מהמחנה הציוני טוען שהוועדה אינה חותמת גומי, וזוהר נשאר בעמדתו ודוחה את הרביזיה של סלומיאנסקי. במהלך הדיון ח"כ דוד ביטן נכנס ויוצא: "יש הצבעה?", הוא כועס "תקרא לי כשיש הצבעה, יש לי מה לעשות". ח"כ זוהר מגיב אחריו: "מה לעשות? אני מנהל את הישיבה על פי גחמות של חברי כנסת". מאז פרסום דבר חקירותיו, ביטן אינו משתתף בדיונים ומסתובב בכנסת כ"אצבע להשכיר".
הבקשה של סלומיאנסקי נדחית. להצביע נגד הקואליציה כאשר אתה חלק ממנה אינו מהלך שגרתי. זוהר מגיב: "אם נעבוד בשיטה של אחד נגד השני אני אנצח אותך – לפחות בוועדה הזו".

זוהר שם מקלות בגלגלים של רפורמת הניוד בין בנקים?

עוד דיון אשר לא פורסם לציבור מראש. השבוע הכריעה הוועדה היכן ידונו בחלקיו של חוק ההסדרים – רפורמות קריטיות הנוגעות לחיי כולנו. למרות השעה המאוחרת – 23:40 – הוועדה עמוסה משתתפים. מדובר בדיון קריטי: היכן ידונו על כל חוק שהממשלה רוצה לקדם בהצמדה לתקציב יתקבלו עכשיו. רובו של הדיון מתנהל בהסכמה ובקלילות עד שמגיעים לדיון בחוק הבנקאות.
חוק הבנקאות הוא חלק מחוק ההסדרים, ולמעשה מהווה רפורמה שתקל על מעבר לקוחות בין הבנקים. זוהר מתעקש וזאת בניגוד לעמדת היועץ המשפטי שמבהיר כי מקומו של החוק בוועדת הכלכלה – ופועל להעביר את החוק לוועדת הרפורמות.
ח"כ כבל, יו"ר ועדת הכלכלה לא מוותר ונלחם על מקומו של החוק בוועדה שהוא מנהל. זוהר מתרגז ומתעקש. לאחר חילופי דברים וצעקות בחדר כבל טוען: "ליצמן אמר שהוא רוצה את הדיון בנושא הזה, מחוץ לוועדת הכלכלה". אמסלם, יו"ר הקואליציה עונה לו: "אנו לא צריכים לקבל מכם אישור על כל דבר". זוהר מודה: "נכון, מדובר פה בשיקולים קואליציוניים". כבל רומז כי הדרישה להעביר את החוק לוועדת הרפורמות נועדה להפיל אותו.
הטיעון היחידי שהיה לזוהר: "זה שיקול קואליציוני"- לדעתנו לא מספיק בעליל.

נזכיר כי ועדת הכלכלה מנוהלת ע"י האופוזיציה בקביעות. ועדת הרפורמות- על ידי הקואליציה. אלא שהמנדט המובהק והמוגדר של רפורמות בבנקאות הינו בוועדת הכלכלה. זוהר והקואליציה קידמו פה מהלך בניגוד למסורת ובניגוד לכללים.
נזכיר כי בימים אלו כבל גם יושב בראש ועדת חקירה פרלמנטרית שדנה בהתנהלות המערכת הפיננסית בעקבות פרשת פישמן. החוק החדש שהגישה הממשלה כנראה יפגע בעיקר בבנקים הגדולים ויסייע לאזרחים על חשבונם. וכל הדיון המדובר שודר לציבור, אך דווקא חלקה של ההצבעה לא. בכל מקרה הקואליציה קיבלה את שלה. החוק יידון בוועדת הרפורמות שם, לפחות לפי רמיזותיו של כבל, עתיד להיקבר, או לפחות להשתנות דרמטית.
לסיכום, וועדת הכנסת בראשות ח"כ זוהר נופלת פעם אחר פעם בפומביותה ובשקיפותו לציבור. ועדת זו דנה בסדרי בית המחוקקים ואמורה להיות פומבית ונגישה לציבור. דיונים של היכן ידונו בחוקים שנוגעים לכולנו לא יכולים לעבור למחשכים.

מליאה: זוהר תוקף את סתיו שפיר והמשטרה

אנו גם מלווים את זוהר במליאה. השבוע, הפעם היחידה, למעט הודעות רשמיות, שנאם זוהר במליאה היה בכדי להקניט את ח"כ שפיר ולתקוף את המשטרה. והנה חילופי הדברים:
שפיר:..השרה שקד, יש ביניכם אנשים ישרים. איך אתם מאפשרים לראש הממשלה שעננה כבדה מאוד, עננה כבדה מאוד מרחפת מעל ההתנהלות שלו כבר שנים …- –
זוהר: " – – אז מה נשאר לך, סתיו שפיר? את, אפילו "מושחת" לא יכולה לקרוא לאף חבר כנסת".
שפיר: " יש פה טעות כבדה שאומר אחד מחברי הכנסת שאת שמו אני לא אזכיר בקואליציה. הוא חושב שנאסר ואסור להגיד פה את המילה שחיתות. אז אני אתקן אותו, ברשותך, אדוני היושב-ראש".
זוהר :  "- – – אסור לך לקרוא לאנשים: מושחתים".
שפיר :  "מותר וחשוב לקרוא למושחתים בשמם".
זוהר: " אז תגידי, אז תגידי, תגידי".
להזכירכם, שפיר הורחקה לאחרונה מהכנסת על ידי ועדת האתיקה לאחר שסירבה לחזור בה מקריאתה לזוהר מושחת. עכשיו נראה כי זוהר מנסה (באופן ילדותי או לא, שפטו בעצמכם) להוציא משפיר שוב את המילה שבגינה הורחקה בפעם הקודמת.
כשזוהר עלה לדבר, לא חסך בדבריו על עבודת המשטרה: "משטרת ישראל עושה את עבודתה במגוון רחב של תחומים בצורה מצוינת ויודעת לשמור את החוק ואת הסדר במדינת ישראל; היא יודעת לאכוף, עבריינות ופשיעה; אבל ברגע שנופל לפתחה של משטרת ישראל תיק יש בו מורכבות ציבורית, שיש בו עניין רחב בתקשורת, שם אנחנו נתקלים בהחלטות משטרה שמתקבלות עוד בטרם החקירה התחילה.
אתם קולטים מה קורה פה? יש פה קנוניה כנגד ראש הממשלה. זו המסקנה שלי, ואני אדרוש על זה ועדת חקירה. איך יכול להיות שאיש שמועמד במפלגה, שהיה ב-433, שראש המפלגה שלו שטוען לכתר ורוצה להדיח את ראש הממשלה מתפקידו, הולך ונחקר ומעיד נגד ראש הממשלה, ואומר שצריך להעיף אותו מהמקום הזה. אתם קולטים מה קורה פה? עד עוין שמשטרת ישראל מסתמכת על עדותו כדי להדיח ראש ממשלה שמיליון איש במדינת ישראל הצביעו בשבילו. לאן הגענו?
אתם לא מסוגלים לנצח אותנו בקלפי. יש לכם דרך אחת להוציא אותנו מהמשכן הזה, וזה באמצעות הכפשות, קנוניות וקונספירציות שאתם רוקמים עם התקשורת, ובמקרה הזה גם עם המשטרה".

שונות: ממשיך לפעול נגד המפכ"ל ונגד גיוס נשים בצה"ל

השבוע זוהר לא הסתפק בתקיפת המשטרה. הוא זימן את המפכ"ל לשימוע ציבורי בוועדת הפנים. האמתלה: ראיון שהעניק המפכ"ל לעובדה. הדיון לא יצא לפועל.
על כך מתווספת אמירתו הפסבדו-מדעית כי שירות קרבי גורם לנשים צניחת רחם, שחוללה כותרות.: "אני לא רוצה שהבת שלי מחר בבוקר, תהיה לה נפילת רחם… מה שקורה לבחורות רבות שמשרתות בקרבי" – אמירה חסרת ביסוס שזכתה להדהודים ברחבי התקשורת.

השבוע בעובדות על ח"כ מיקי זוהר שלא ידעתם:

  1. התנגדות עקבית לחוקי שקיפות:

הצעות חוק רבות אינן קשורות לאידאולוגיה של ימין ושמאל ולא רלוונטיות ליחסי יהודים-ערבים. סוג אחד כזה הם הצעות לחוקי שקיפות – שכל תכליתן הוא לאפשר לציבור לדעת ולשפוט בעצמו על האינטרסים של נבחרי הציבורי ועל תהליכי קבלת החלטות. אין להם עלות תקציבית ואין פה שיקולי שמאל-ימין.
ואלה החוקים שיצאנו הפעם לבדוק. בדקנו 4 הצעות שמבטאות באופן ישיר את תפיסת השקיפות של ח"כ זוהר ואיך הצביע עליהם:
הצעת חוק שקיפות אינטרסים כספיים של חברי הכנסת והשרים –  חוק שמבקש לחשוף את האינטרסים הכלכליים של חברי הכנסת. הצביע נגד פעמיים ב- 2015 וב- 2017. זוהר הצביע נגד.
הצעת חוק לחשיפת תיקי המניות של חברי הכנסת– חוק שמחייב דיווח על מסחר במניות של חברי ועדת כלכלה והכספים. הצביע נגד.
חשיפת הסכמי העדרויות הדדיים בכנסת- הצעת חוק שמחייבת חברי כנסת לפרסם מתי ומול מי התקזזו בהצבעות המליאה, או הסיבה שבגללה אתם צופים במליאה ורואים רק כסאות ריקים. הצביע נגד.
ביטול האגודות העות'מאניות– חוק שמתקן תקלה חמורה המונעת שקיפות של ארגונים כמו ההסתדרות (למרות שהן כמו עמותות בדיוק). זוהר הצביע נגד ב- 2016 וב- 2017.
נדגיש כי רוב הקואליציה הצביעה נגד החוקים. אך במקרה של זוהר – כפי שתראו למטה בתגובה – זה הגיע מעמדתו האישית. וגם אם זו לא הייתה עמדתו – משמעת קואליציונית איננה הגיונית כאשר עולים חוקים שאין להם קשר לעלויות תקציביות ולשיקולים קואליציוניים. הרי בחרנו 120 חברי כנסת ולא רק את השרים שאומרים לח"כים מה להצביע בחדר סגור. בחרנו אותם כדי שיהיו נציגי ציבור ולא קישוט על קיר מליאת הכנסת. ח"כ שמצביע כנגד צו מצפונו מועל בתפקידו ובמנדט שהציבור נתן לו. למצקצקים תומכי האופוזיציה, אנו מזמינים אתכם לבדוק כיצד הצביעו הנבחרים שלכם – איציק שמולי ומיכל בירן – על ביטול האגודות העות'מאניות.

תקציב קשר עם הציבור

מדובר בסוג של קופה קטנה בה יכולים חברי הכנסת להשתמש כדי לשמור על הקשר עם בוחריהם. טוב, לא בדיוק קטנה, 93 אלף שקלים בשנה. בכסף זה הם יכולים לממן פרסום, לקיים כנסים, לקנות כיבוד, לשכור לשכה מחוץ לכנסת ועוד מספר דברים יצירתיים. זהו סעיף מיוחד שניתן לצבירה.
כלומר, אם ח"כ לא מיצה את התקציב הוא עובר לשנה הבאה. לרשות זוהר עמדו 104 אלף שקלים בשנת 2016 (2017 טרם פורסמה) מהן מיצה 102 אלף. מה שמביא אותו למקום ה"מכובד" של שיאן ההוצאות. במעבר על הסעיפים, על פי פירוט ההתקשרויות והקבלות במסגרת בקשת חופש מידע שהגיש תומר אביטל מצאנו מספר דברים מעניינים. זוהר הוציא קרוב ל 50,000 ₪ על פרסום: פייסבוק, שירותי מידע של יפעת, מודעה בעיתון ומסרונים בעלות של מעל ל- 10,000 ש"ח. בנוסף זוהר התגלה כחובב טכנולוגיה. זוהר רכש שני מכשירי גלקסי ואיי-פון 7 ב 2016. תחביב הטכנולוגיה הזה עלה לנו ב- 2016 כ- 15 אלף ₪. יותר מרוב הח"כים.

נוסטלגיה

פייסבוק הזכיר לנו אנקדוטה קטנה בדיוק מלפני שנה שזוהר "עזר לנו" בגיוס הכספים למיזם לפני שנה, צפו ותהנו

בשבוע הבא עידן ימשיך את הסקירה הצמודה וגם נספר לכם אילו שאילתות מגיש ח"כ מיקי זוהר ומה אמר עליו מבקר המדינה בתפקידו הקודם כסגן ראש עיר וחבר מועצת עיריית קריית גת.

תגובותיו של זוהר לשאילתות שהגיש לו עידן השבוע

בעניין חוקי השקיפות נמסר מהדוברת של ח"כ מיקי זוהר:

ח"כ זוהר אינו שותף לאג'נדה שלכם ושל חברתכם הטובה סתיו שפיר שכן מדובר באג'נדה פופוליסטית ריקה מתוכן שכל מטרתה היא הצגת נבחרי ציבור באור שלילי על פי עקרונות מתנשאים, צדקניים וטהרניים.
על כן ח"כ זוהר סבור שלנבחרי ציבור עומדת הזכות לפרטיות ולחופש פעולה מלא (במסגרת החוק כמובן) מבלי שכתב כזה או אחר יוכל לפגוע בזכות זו.
ח"כ זוהר סבור שאין מקום לפרסומים צהובים אלא אך ורק לפרסומים בסוגיות ציבוריות ופליליות שלציבור כן יש בהן עניין.
מיותר לציין שח"כ זוהר דוגל בעקרונות החוק בנושא השקיפות ומקפיד לעשות זאת בכל מה שהחוק דורש ממנו.

בעניין פרסום ושקיפות הועדה נמסר מוועדת הכנסת:

בניגוד לוועדות אחרות בכנסת שקובעות כמעט תמיד את סדר יומן מראש, ועדת הכנסת, האמונה על אישור הליכים פרוצדורליים הנדרשים לקידום הליכי חקיקה המתנהלים במשכן, נדרשת להתכנס לא אחת בהתרעה קצרה יחסית במטרה לאפשר רצף עבודה תקין בכנסת. בהתאם לכך הוועדה מפרסמת את סדר יומה מראש בכפוף לשינויים המתבקשים.
כך לדוגמא, הדיון ביום שני שעסק בבקשת יו"ר ועדת העבודה והרווחה להקדים את הדיון במליאה לאישור הצעת החוק להעלאת קצבאות הנכים. אישור כזה ('פטור מחובת הנחה') ניתן לרוב רק לאחר שהחוק מאושר בוועדה הרלוונטית, מה שקרה הפעם רק ביום שני, שעות ספורות לפני כן. עיכוב הדיון בוועדת הכנסת משמעותו הייתה לדחות את אישור החוק במליאת הכנסת. בדומה לכך, התכנסה הוועדה באותו יום כדי לקבוע את סדרי הדיון במליאת הכנסת עבור הדיון בחוק התקציב שנקבע להתקיים ביום שלמחרת.
הדיון אודות חלוקת סעיפי חוק ההסדרים שנערך ביום שלישי בערב נקבע מראש להתקיים  10 דקות לאחר תום הדיון במליאת הכנסת בהצעת חוק התקציב. מאחר ולא ניתן היה לצפות מראש את מועד סיום הדיון במליאה, לא ניתן היה להזין את מועד הדיון למערכת הממוחשבת הרבה זמן מראש, אולם עצם קיום הדיון ומועדו המשוער פורסמו מראש לחברי הוועדה, למוזמנים וגם על ידי ועל ידי דוברים נוספים לכתבים השונים העוסקים בתחום.
לגבי צילום הדיון- הדיון צולם במלואו ושודר בפורטל הוועדה באתר הכנסת. דוברת הועדה באופן אישי נאלצה להיעדר מהכנסת וצפתה בו מרחוק. במהלך הדיון יצאה הוועדה ל-2 הפסקות של התייעצות סיעתית לבקשת ח"כ יואל חסון. לאחר ההפסקה השנייה היה עיכוב טכני של כדקה בחזרה לשידור, וזו ההצבעה האחת שהתפספסה. מדובר בסעיף 16 להצעת חוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב לשנת התקציב 2019), התשע"ח-2018 (מ/1196)- שעבר לדיון בוועדת הכספים. במידה ונתקלת בחוסרים נוספים בשידור, אנא עדכן אותנו ונבדוק בהקדם.

ובעניין הוצאות הקשר עם הבוחר:

רכישת מכשירי הסלולאר נועדו לח"כ עצמו ולחלק מעוזריו הפרלמנטריים שכן מדובר בכלי עבודה לכל דבר, יואיל בטובו כתב הצל ויבדוק גם ח"כים אחרים לשם השוואה.מסרונים הינם כלי לגיטימי להעברת מסרים לציבור ולכן השאלה אינה ברורה.

כתב: עידן בנימין
עריכה והגהה: רוני ליאור ותומר אביטל
גרפיקה: אסף אלעזרי
סיוע והכוונה: תומר אביטל וניר בן צבי

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,991 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!