ערכת שאלות לפוליטיקאים

החייל מס' 1 של נתניהו מאשים את כולנו

מיד לאחר שביקש ממאות אלפי עוקביו לשים את המחלוקות בצד כדי להילחם באויב המשותף, שב עמית סגל לווכחנות, להפצת שנאה וקיטוב ומחנאות, ובאופן כללי לקידום ריב ומדון • דעה
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

עמית סגל במהדורת חדשות 12, 7.10.23 (צילום מסך)

ביום שבת, בשעה 12:59, אחרי שמימדי האסון במתקפת חמאס על ישראל כבר החלו להתבהר, שבר עמית סגל את שתיקתו ואת שמירת השבת והודיע בחשבון הטלגרם שלו כי "אחרי התייעצות ובלב כבד אני אעדכן פה מעכשיו על המתרחש בדגש על הודעות מצילות חיים".

כעבור כעשר דקות פרסם סגל עמדה ראשונית על המלחמה תחת כותרת שמטילה את האשמה על, ובכן, כולם. אין ספק כי לא מדובר בהודעה מצילת חיים, אולם היא בוודאי חשובה לתדמיתם של האחראים לאחד המחדלים הזוועתיים בתולדות ישראל. הכאה על חטא המתבצעת על חזהו של הציבור כולו היא טקטיקת הגנה ידועה, שנועדה למסך את המציאות ולהגן על האשמים האמיתיים.

אם כולם חשודים, איש אינו חשוד. אם כולנו אשמים, איש אינו אשם. ודאי לא ראש הממשלה בנימין נתניהו וממשלתו, המסתמנת כממשלה הגרועה והכושלת ביותר שכיהנה כאן.

"אבל אשמים אנחנו", הצהיר סגל והביע חרטה על כך "שכילינו את כוחות המדינה בויכוחים על הוילה ושכחנו את חיות הטרף שבג'ונגל סביבנו". לפי סגל, אנחנו כולנו אשמים בכך שהתעסקנו בשנאה ומחנאות בשל "מה שנראה עכשיו כהבל הבלים". זאת למרות שסגל עסק בשנה האחרונה לא מעט בוויכוחים, שנאה ומחנאות, שהופנו בדרך כלל אל המחנה הליברלי ואל תנועת המחאה ההמונית נגד ממשלת נתניהו.

בעוד ישראלים אחרים שעסקו בשנאה ומחנאות השפיעו רק על סביבתם הקרובה, סגל הפיץ אותם בשבתו כפרשן לענייני כל דבר בערוץ החדשות הפופולרי בישראל, כבעל טור בעיתון הנמכר בישראל וכאושיית רשת בעלת מאות אלפי עוקבים. קריאתו של סגל לכולנו לחלוק עימו את נטל האשמה בהפצת שנאה ומחנאות נדמית לא רק צבועה, אלא גם סתם לא הוגנת.

"כשהאויב שלנו כבר על הגדרות התעסקנו בגדרות הפרדה אחרות", כתב סגל כשהוא מכוון לעימות שפרץ לאחרונה בתל-אביב בעקבות ניסיון לקיים תפילה בהפרדה בכיכר דיזנגוף בניגוד לחוק. העובדה שמדובר בפעולת פרובוקציה מכוונת של עמותה מתנחלית קיצונית, מוסמסה בצורה אופיינית בדמעות הדבש של סגל.

סגל, מי שבנה את הפופולריות העצומה שלו בשנים האחרונות ברשתות החברתיות על סגנון אגרסיבי, פסקני ומתנצח, סיכם את מניפסט ההתנערות מאחריות שניסח בקביעה "שכחנו להיות אחים וקיבלנו מלחמה" וסיים בקריאה "להפסיק לריב עכשיו".

מיד לאחר שביקש מכ-730 אלף עוקביו בטוויטר ומכ-150 אלף עוקביו בטלגרם לשים את המחלוקות בצד כדי להילחם באויב המשותף שב סגל לווכחנות, להפצת שנאה וקיטוב ומחנאות, ובאופן כללי לקידום ריב ומדון.

עוד טרם יצאה השבת, שיחרר סגל עוד "הודעה מצילת חיים" ומצא לנכון לתהות: "אחמד טיבי ואיימן עודה גינו יריקות על נוצרים אבל דוממים כבר שעות אל מול טבח נתעב של נשים, ילדים וקשישים".

"אתה יודע טוב מאוד שתמיד התנגדנו ודחינו פגיעה באזרחים באשר הם. כך גם היום, במיוחד היום. מקווה שלפחות הפעם תסתפק באחמד טיבי ואיימן עודה הערבים ולא תעבור למיארה, חיות, בג"ץ והשמאל כולו", התקומם בתגובה טיבי, שסיפר כי "מהבוקר אני בטלפונים עם משפחות בדרום ובצפון של נעדרים (גם ערבים וגם יהודים), עוזר לסטודנטים שחייבים לשוב הביתה, ובמאמצים מתמשכים למנוע חיכוך והסתה בערים המעורבות". סגל מחק את ההודעה.

גם על כסא הפרשן באולפן חדשות 12 לא הצליח סגל להתאפק, ובעודו מבהיר כי הוא "לא רוצה להיכנס לוויכוחים פוליטיים" הוסיף: "אני לא יודע אם זאת הממשלה הטובה וגם לא יודע אם הממשלה עם תומכי טרור מהצד השני היתה טובה, אני בטוח שלא".

האמירה הזו, כאילו ממשלת בנט-לפיד כללה "תומכי טרור", לקוחה היישר מדף המסרים של תעמולת הליכוד וכבר הובילה לתלונות שהוגשו לרשות השנייה, בטענה להתבטאות גזענית של סגל. בעבר גם נתבע סגל בידי מפלגת בל"ד אחרי שכינה אותה בשידור "ארגון טרור" ונאלץ לפרסם הבהרה לפיה "בל"ד אינה ארגון טרור או ארגון תומך טרור מבחינת משפטית וחוקית" (סגל, אגב, פרסם את ההבהרה בחשבון הטוויטר שלו באמצעות תצלום של הטקסט, כך שיחמוק ממנוע החיפוש של הרשת החברתית).

רק לפני שבוע, נזכיר, פורסם ב"הארץ" כי חדשות 12 התנצלו על שיזמו בממשלה הקודמת סקר שכלל את השאלה "האם אתה מסכים עם הטענה שהממשלה נשענת על תומכי טרור?". ממצאי הסקר, ששודרו ב"אולפן שישי", הוצגו בידי עמית סגל וגררו מאות תלונות לרשות השנייה. והנה, אותו סגל שב ומדבר על "תומכי טרור" בקואליציה הקודמת, ועוד בזמן שבזו הנוכחית חברים חברי-כנסת שנחשדו בהסתה לטרור, אחרים שתומכים בגלוי ברוצח עמירם בן-אוליאל ושר אחד לביטחון לאומי שהורשע פעמיים בתמיכה בארגון טרור.

סגל אינו מסית ומדיח בוטה כמו חלק מחסידי נתניהו המובהקים יותר בתקשורת הישראלית. לעומת יעקב ברדוגו, ינון מגל או אראל סג"ל, פרשן חדשות 12 ו"ידיעות אחרונות" נדמה מתון. לצד האמירות שצוינו לעיל הוא מקפיד להפיץ גם הודעות דוברות מטעם פוליטיקאים ובהם יריביו של נתניהו. עם זאת, השירות שהוא מעניק לנתניהו משמעותי יותר משל אנשי התקשורת ה"ביביסטים" המוצהרים.

ראשית, סגל משרת את נתניהו בבימות הפופולריות ביותר בתקשורת הישראלית. שנית, הוא עושה זאת באופן מתוחכם הקונה לו גם את הקשב של מי שאינם נמנים על חסידי נתניהו השרופים. סגל אינו רק הנמען הקבוע של הדלפות תקשורתיות ששירתו באופן מובהק את נתניהו במערכות הבחירות הבלתי נגמרות של השנים האחרונות, כמו זו של הקלטת הסתר של היועץ ישראל בכר במערכת הבחירות של 2020; הוא גם לא רק מי שמשרת את הנרטיב של נתניהו במשפטו הפלילי. סגל הוא גם מי ששומר על האינטרסים של נתניהו באופן עקבי במהלך כהונתה של הממשלה הנוכחית (שבתורה מקדמת במסירות את האינטרסים של ציבור המתנחלים).

עמית סגל מדווח בחדשות 12 על הטענות של משה סעדה נגד מערכת החוק ומקדם קונספירציה בקשר לתיקי נתניהו, 7.9.20 (צילום מסך)

לא רק בעניינים שוטפים כמו התפטרות אבי מעוז או במלחמה המתמשכת של נתניהו נגד השידור הציבורי. סגל סיפק תמיכה לחוקי ההפיכה המשטריתגייס את כשרונו הרטורי שוב ושוב למלחמה במחאה נגד ממשלת נתניהו, סיפק מניפולציות והטעיות – אך בעיקר ידע לגלם באופן המושלם ביותר את ההתאמות שנערכו בדף המסרים הנתניהואי בהתאם לתמורות הפוליטיות והציבוריות: למשל, לתאר את נתניהו כמוביל כשהדבר התאים לו וכ"נגרר" כשרצה להרחיק עצמו מהאירוע; או להשליך מהספינה את פסקת ההתגברות כשהפכה מטען חורג.

השירות שמעניק סגל לנתניהו נמשך גם כעת ממש, במלחמת הדמים הנוכחית. הוא אינו מסתכם רק בכך שהוא אינו מהדהד למאות אלפי עוקביו את הביקורת החריפה שמוטחת בנתניהו בשל אחריותו הכוללת לקטסטרופה חסרת התקדים, אלא גם ובעיקר בכך שהוא דוחף בנחישות להקמתה של ממשלת אחדות שלא תסכל את המשך שלטונה של הממשלה הנוכחית. גם כאן, הספין שמשרת סגל נתפר בתפירה עילית. סגל ממקם את עצמו בלב הקונצנזוס המדומיין בדבר הצורך באחדות, ומשם ממסגר כמופרכת את הדרישה לסלק מן הממשלה את סיעות הימין הקיצוני, שתקשה על נתניהו במלחמת ההישרדות הפוליטית הצפויה לו בקרוב.

סגל, כמובן, מכחיש שהוא משרת את נתניהו, בדיוק כמו רוב אנשי התקשורת תומכי נתניהו – גם אלו שמחוץ לארון הפוליטי. אבל על מערכת היחסים בין העיתונאי לראש הממשלה ניתן ללמוד גם מהמחוות מצידו של הפוליטיקאי: על האמון שרוחש נתניהו לסגל ניתן ללמוד מכך שלמרות שהוא מחרים מזה שנים את חדשות 12 (ושאר הערוצים שאינם ערוץ 14), לא היתה לו בעיה להעניק ראיון לעמית סגל בבימה אחרת. או פשוט מכך שנתניהו הציע לסגל שריון בשביעייה הראשונה של הליכוד.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת אורן פרסיקו

אורן פרסיקו
כתב "העין השביעית". בעברו כתב בגלובס, מעריב, כל העיר וכלי תקשורת נוספים.

6 תגובות

 1. מישהו יודע לאן נעלם הצייתן להוראות נתניהו לוין? אני מעריך שהוא קיבל משימה נוספת והיא להכין אליבי סיפור כיסוי למלחמה בועדת חקירה שתוקם.החל מלרצות לקבוע מי יהיו החברים בועדה(הציבור בחר בנו לקבוע) השלטון הקודם אשם צחי ראש המלל" שגה גלנט אשם מפקד אוגדת עזה אשם השמאלנים אשמים האנרכיסטים שהפגינו אשמים מי עוד?
  נתניהו לא היה באזור בכלל

 2. ניתוח מרשים של דרך הפעולה של שופר מתק השפתיים!
  תמשיכו לחשוף את פרצופם האמיתי של הביביסטים.
  אם היתה יכול, הייתי ממליץ "לעקוב גם אחרי הכסף" במסלולו מנוכלי השילטון אל חשבונות הבנק של שופריהם.

 3. נבוא חשבון עם כולם, עם הראש, עם השפוטים והעבדים, עם השופרות, ועם הנתינים המטנפים. ישראל שתקום תהיה חזקה לאין שעור מהקודמת, ותוקיע מתוכה את עובדי האלילים.

 4. חרפת אדם ביביסטית עם דם יהודי על הידיים, שותף על מלא למתנת העולה שסידר לחג הכושל בראשי הממשלה של האסון הנורא.

  1. מפתיע מישהו?
   פעם עוד חיבבתי אותו עם הכבוד שיש לי לציבור הכיפות הסרוגות המשרתים בצבא ולערכים הנעלים על פיהם הם מגדלים את ילדיהם. כמובן לא הקיצוניים שבהם. אלה שבאמת יודעים להחזיק תורה ודרך ארץ יחד.
   בכלל לא ראוי להגדרה עיתונאי או פרשן.
   לא נסלח ולא נשכח לביבי והנהגתו הכושלת שהפקירו אזרחים להתגונן בגופם ודנו אותם לזוועות, לרצח ולשבי בידי האויב האכזר. הקו שאף אחד לא דמיין שקיים, נחצה.
   שימו כבר תמפתחות גם ככה קשה להבין מה תהיה תרומתכם עכשיו בממשלת האחדות.

   1. לא מפתיע, הנ"ל בנו של הטרוריסט חגי סגל שהשתייך למחתרת היהודית שפעלו להמיט עלינו אסון עוד בשנות השמונים, פיגועים המוניים של אוטובוסים ופיצוץ הר הבית, גדל בחממה מתנחבלית "היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו?!"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,154 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.