ערכת שאלות לפוליטיקאים

ערוצים 12 ו-14 חתכו ראשונים ממסיבת העיתונאים של משפחות החטופים והנעדרים

ב"כאן 11" - הערוץ שסומן כמטרה לחיסול בידי ממשלת נתניהו - העבירו בשידור חי את דברי המשפחות בהיקף של כמעט פי שניים משני הערוצים המסחריים המובילים
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מסיבת העיתונאים של משפחות החטופים והנעדרים בחדשות 12, 8.10.23 (צילום מסך)

עשרות ישראלים, אולי יותר, נחטפו על ידי חמאס במתקפת הפתע הרצחנית על יישובי גבול עזה. מאות עדיין נעדרים. ערפל הקרב מעל המחדל העצום טרם התפזר, אך תחושת החידלון נמשכת, מורגשת ביתר שאת על ידי  משפחות החטופים והנעדרים. אלו קיימו אתמול מסיבת עיתונאים נרגשת, בניסיון לקדם במשהו את שחרור ואיתור יקיריהם. נציגי המשפחות תיארו כל אחד את המקרה הפרטי קורע הלב שלו, וזעקו לקבלת עזרה או לפחות יחס כלשהו מהרשויות.

כשהמצלמה סיפקה תמונה רחבה מהאולם בכפר המכביה, ניתן היה לראות כי לאורך האירוע צפה בהם מהצד יועץ התקשורת רונן צור. מסיבת העיתונאים כוונה מראש לשעות מהדורות החדשות המרכזיות, כדי להשיג את תשומת הלב התקשורתית המרבית ולגייס את התמיכה הציבורית במאבק של בני המשפחות. אך לא בכל הערוצים התייחסו אל מסיבת העיתונאים באופן זהה.

ערוץ כאן 11 של תאגיד השידור הישראלי העביר בשידור חי את דברי בני המשפחות לאורך מספר הדקות הרב ביותר, בהיקף של כמעט פי שניים משני הערוצים המסחריים המובילים, קשת 12 וערוץ 14.

התוכן במסיבת העיתונאים היה ביקורתי ביותר כלפי ממשלת ישראל. הוא הדגיש את אוזלת היד המתמשכת שהפגינה המדינה בימים האחרונים, החל במניעת פריצת הגבול עם עזה, עבור במניעת החדירה של הטרוריסטים לישובים ובמשך הזמן הממושך שחמושי חמאס שהו בשטח ישראל הריבונית, חופשיים לעשות ככל העולה על רוחם; וכלה באיון הגמור של הרשויות כשהגיע הרגע לטפל בבני המשפחה של החטופים והנעדרים, עד כדי חוסר תקשורת מוחלט של נציג כלשהו עימם.

בערוץ הציבורי, שסומן כמטרה לחיסול בידי ממשלת נתניהו הנוכחית, העניקו לדברי בני משפחות החטופים והנעדרים דקות שידור ארוכות בלב מהדורת החדשות המרכזית. במשך כ-23 דקות הועבר השידור מאולפני כאן 11 לכפר המכביה, לשמיעת התחינות הנואשות של האזרחים שהופקרו לגורלם. מיד בסיום הועבר השידור לכתבת המדינית גילי כהן ובהמשך קיבל את רשות הדיבור הפרשן רונן מנליס, דובר צה"ל לשעבר.

בערוץ רשת 13 פרשו משידור מסיבת העיתונאים אחרי 16 דקות, ופנו לשמוע את דברי הפרשן הפוליטי רביב דרוקר. מיד בהמשך עברה רשות הדיבור לאלוף (מיל') טל רוסו, לשעבר מפקד פיקוד דרום.

במהדורת חדשות 12, הנצפית ביותר בישראל בפער ניכר, הסתפקו ב-12 דקות ממסיבת העיתונאים של בני משפחות החטופים והנעדרים. בסיום פנו לאלוף (מיל') תמיר היינמן, ראש אמ"ן לשעבר ובהמשך שמעו מדברי הפרשן הפוליטי עמית סגל.

במהדורת החדשות של ערוץ 14, שהפכה בשנה האחרונה לפופולרית כמו אלו של ערוצים 11 ו-13 ופעמים רבות אף עקפה אותן במספר הצופים, הקדישו גם כן רק 12 דקות לדברי בני המשפחות. מיד לאחר שקטעו את מסיבת העיתונאים העניק ערוץ 14 את פתחון הפה לאבי דיכטר, שר החקלאות וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני. לאחריו פנו לקבלת פרשנות מהעסקן הפוליטי יעקב ברדוגו, שעודנו מייעץ לראש הממשלה נתניהו.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת אורן פרסיקו

אורן פרסיקו
כתב "העין השביעית". בעברו כתב בגלובס, מעריב, כל העיר וכלי תקשורת נוספים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,161 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.