ערכת שאלות לפוליטיקאים

בחדשות 12 פרסמו שני דיווחים כוזבים על תגובות בחברה הערבית למתקפת חמאס

ביום הראשון למלחמה, בהפרש של שעות בודדות, פורסמו בערוץ שני דיווחים שלא היו ולא נבראו. המידע עלה לשידור בחיפזון, ללא בדיקה נאותה והצלבת מידע עם מקורות. בחדשות 12 לא הגיבו לפניית "העין השביעית" ו"שקוף"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

צילום מסך מהסרטון המזוייף ששודר בחדשות 12 (הכתובית לא במקור)

ביום הראשון למלחמת סוכות התפרסמו בערוץ 12 שתי ידיעות שונות, שתיהן כוזבות, הנוגעות לתגובות בקרב ערביי ישראל למתקפת הפתע הרצחנית של חמאס בדרום.

בשעות הצהריים דיווח אוהד חמו, כתב לענייני פלסטינים בחדשות 12, על תגובות אוהדות לכאורה למתקפה של חמאס בעיר אום אל-פחם. מדובר בדיווח כוזב. "לגבי הדיווח שנראו מראות שמחה באום אלפחם, הוטעיתי", צייץ חמו מאוחר יותר, "נשלחו אלי תמונות ישנות. הדיווח הזה איננו נכון". לאחר מכן צייץ חמו כי תיקן את הדברים גם בשידור.

מגיבים לציוץ של כתב חדשות 12 תהו מדוע לא בדק את המידע לפני הפרסום, במיוחד בעת מלחמת ולנוכח ההשלכות שעשויות להיות לידיעה כזו על יחסי יהודים-ערבים בישראל.

דיווח כוזב נוסף שהתפרסם בחדשות 12 בשעות הערב היה על הפרות סדר שביצעו כביכול "בני מיעוטים" בצומת ערערה שבצפון. עידן רינג, סמנכ"ל קהילה וחברה באיגוד האינטרנט הישראלי, צייץ בטוויטר כי הדיווח כלל שידור של סרטון שהופץ בקבוצות ימין כאילו הוא מתעד אירוע עכשווי, בעוד שלמעשה צולם ב-2021 בתקופת מבצע "שומר החומות".

בשיחה עם "העין השביעית" אומר רינג כי בעת שידור הסרטון והידיעה הכוזבת ישבו באולפן בכיר השב"כ לשעבר ירון בלום ודוברים נוספים, שניתחו את המאורע שלא קרה. ראש מועצת ערערה, נאיף אבו עראר, עשה מה שעיתונאי חדשות 12 לא טרחו לעשות: הוא יצא לצומת, צילם את המצב האמיתי בשטח ופירסם סרטון המוכיח את שקריות הדיווח.

העבודה העיתונאית בעת מלחמה מאתגרת, לחוצה ועל הכתבים להתמודד עם ריבוי המידע השקרי המופץ ברשתות השונות. אולם דווקא בשל כך עליהם לגלות אחריות מירבית. דיווחי כזב כאלו מעודדים קיטוב ושנאה גם בימות שגרה, על אחת כמה וכמה בתקופת מלחמה. הם עלולים להביא בפועל למהומות ושפיכות דמים ולצורך להסיט את כוחות הביטחון מהעיסוק באיום המלחמתי.

שני דיווחים כוזבים בערוץ 12 בהפרש של מספר שעות, באותו נושא, אמורים להדליק נורה אדומה בקרב עורכי הערוץ וכתביו. המידע עלה לשידור בחיפזון, ללא בדיקה נאותה והצלבת מידע עם מקורות או אפילו, כפי הנראה, ללא בדיקה כלל.

"מצב החירום והלחימה מתרחש לא רק בשטח אלא גם ברשתות החברתיות", אומר רינג, "אנחנו מוצפים בזרם בלתי פוסק של ידיעות, דיווחים ותכנים שלא עוברים סינון או בקרה ומגיעים ישירות לטלפונים האישיים שלנו. יש מי שמנצל את המצב כדי לדחוף קונספירציות או הכפשות ללא ביסוס כדי לזרוע בהלה ולעורר קיטוב והסתה, בין אם אלו גורמים חיצוניים או גורמים פוליטיים בתוך ישראל. במקרים רבים אנחנו רואים שלוקחים סרטונים או צילומי מסך ישנים ומציגים אותם כעדכניים מחוץ להקשר המקורי. חובה על כלי התקשורת לבחון לעומק את המידע לפני שהוא מתפרסם ולהצליב אותו עם מקורות נוספים".

בחדשות 12 לא הגיבו לפניית "העין השביעית" ו"שקוף".

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שבי גטניו

שבי גטניו
עיתונאי ב"שקוף", מסקר את הכנסת, עבודת הלוביסטים והקשרים בין הון-שלטון-עיתון. החל מ-2008 פעיל בסוגיות תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתונות ואסדרת פעילות השדלנים בישראל. בין השנים 1998-2008 פעיל במאבק לקידום זכויות להט"ב (יוצר הקיצור להט"ב). דובר לשעבר של עמותת 'רופאים לזכויות אדם'. בוגר תואר ראשון במדעי החברה והרוח ובדרך לסיום תואר שני במסלול מצטיינים עם תזה בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים באוניברסיטה הפתוחה. גר בתל אביב, אב לילד.

תגובה אחת

  1. נמאס מכם עלובי ישראל ערוץ 12, הגיע הזמן שיסגרו אתכם, לכו לעזה, תשרתו את כל אוייבי ישראל, הדם של הנרצחים השרופים הערופים והנאנסות על ידיכם, כמה שתתקפו את הממשלה לא יעזור לכם, ידכם במעל, נבלות, מה עם החוק לעוזרי הנאצים ועןזריהם, אתם שם, הציבור רואה אתכם, יומכים בסוף הלחימה עוד יבוא, אפס צפיה, עלובים עלובים , צאו לנו מהפריים, תומכי חמאס, תומכי הפיכה שלטונית, זה מי סאתם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,142 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.