ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

הכספים שהוציאו הח"כים ב-2015 נחשפים

פרסום קבלות מאפשר לציבור להחליט בעצמו אם מדובר בהוצאות לגיטימיות לשמור על קשר עמו. הפירוט מסוגל גם למנוע שחיתות. אחת הקבלות, למשל, הראתה לנו בעבר כי קירשנבאום הוציאה 5,782 שקל על אחזקת בלוג שלא הצלחנו למצוא ברשת
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

לרשות חבר כנסת עומדים עשרות אלפי שקלים בשנה כדי לשמור על קשר עם הציבור (לאחרונה עודכן הסכום לכמאה אלף שקל). הרכישות לרוב הגיוניות ונחוצות לשמירה על קשר עם הציבור. אולם התקציב המתפרסם רק שקוף למחצה. הכנסת למעשה כופה על המנתחים להיות פופוליסטיים: בדו"ח שמתפרסם מדי שנה מופיעות רק הקטגוריות – ללא פירוט או חשבוניות.

כותרת טיפוסית מ-YNET

כתוצאה ניתוחי ההוצאות בתקשורת – שטחיים. הכתבות השנתיות – בהן גם אני (תומר) חטאתי – מתמקדות בשורה התחתונה: אלופי ההוצאות.

כעת אנו מפרסמים בסיוע האקטיביסט יוגב שרביט את פירוט הוצאות הח"כים המלאות לשנת 2015. אתם שופטים. אתם בודקים. אתם חורצים דעה. כל הוצאה שנראית לכם מוזרה אתם מוזמנים לפרסם אותה כאן בתגובות, לשלוח לנו בתיבת ההדלפות, או בפייסבוק. נשמח לתחקר ולבקש תשובות. אתם גם מוזמנים לפנות לח"כים עצמם – הצוות שלהם ישמח לעזור לכם.

הקליקו לפירוט המלא של תקציב הקשר עם הבוחר לשנת 2015

קשרים בין הספקים לח"כים, ניתוחים על הוצאות לפי מועדים וכיו"ב – זה הערך המוסף של שקיפות. הצגת השיאנים מנגד עושה חטא לחברי הכנסת ומייצרת כתבות פופוליסטיות שפוגעות באמון הציבור בממשל שלא בצדק.

דגשים

  • כמו בשנים הקודמות, ההוצאות לקראת סוף השנה במושב השלישי (חורף) גבוהות ביחס לכל השנה
  • הח"כים הותיקים הוציאו, כמו בשנה שעברה, יותר מהח"כים החדשים. מאז שהתחיל המעקב היו כבר בחירות פעמיים, ייתכן שהתחלופה הגבוהה של חברי הכנסת הוותיקים בחדשים הובילה לכך שהיקף ההוצאות הכולל ירד.
  • השרים ממשיכים להוות נתח קטן מאד מתקציב ההוצאה לבוחר. שרים שהם גם ח"כים חדשים (כמו כחלון, גלנט) לא השתמשו כלל בתקציב קשר עם הבוחר!

%d7%92%d7%92%d7%92

  • הוצאות הפייסבוק של הח"כים הסתכמו ב-300 אלף שקלים בשנת 2015, פחות מ-2014 באופן משמעותי (אם כי עדיין אחת ההוצאות העיקריות). כמעט שליש מההוצאות הן מול חברות שהקימו/תיחזקו את עמודי הפייסבוק של הח"כים השונים.
  • ח"כ מיכל בירן רכשה עלונים למעטפות מחברת המשקם (חברה אשר מעסיקה בעלי מוגבלויות) – זה שימוש ראוי בכספי הציבור וזה גם עלה הרבה פחות מההוצאות של מספר חברי כנסת אחרים, למשל על ברכות לראש השנה.
  • בשנת 2015 רכשו הח"כים לא מעט ציוד, אם כי השנה לא מעט כסף נוצל לטובת רכישת ציוד מח"כים לשעבר. כ-50,673 ש"ח נוצלו לרכש ציוד שעליו הזדכו הח"כים הפורשים. כ-61% מהגאדג'טים החדשים נרכשו ע"י ח"כים חדשים, בעוד שהוותיקים השקיעו בשדרוג הפלאפונים לגרסה העדכנית של האייפון והצטיידות במחשבים ניידים מסוג HP 840, הנייד הפופולרי ביותר בכנסת.
  • פירוט מלא באקסל עם גיליון גאדג'טים מיוחד.

רק שקיפות תמנע שחיתות

לסיכום, אין ספק שלרשות חברי הכנסת צריך לעמוד תקציב. אולם הוא חייב להיות נושם, שקוף, מפורט ובעל זיקה ישירה לקשר עם הציבור. חשיפת שמות הספקים מאפשרת לחכמת ההמונים לגלות האם יש קשרים נוספים בין נמעני הכספים לח"כים. בדיון שנערך בכנסת הצענו שהקבלות פשוט יפורטו בדפי הח"כים באתר הכנסת. עד שזה יקרה הטוב ביותר זה שתקראו את הקבלות בעצמכם.

אזמ"ע?

(איך זה משפיע עליך)

פרסום קבלות חשוב מסיבות נוספות. מעבר לכך שהציבור הרחב יוכל כך להחליט בעצמו אם מדובר בהוצאות לגיטימיות לשמור על קשר עמו, הפירוט מסוגל למנוע שחיתות. אחת הקבלות, למשל, הראתה לנו בעבר כי קירשנבאום הוציאה 5,782 שקל על אחזקת בלוג שלא הצלחנו למצוא ברשת. שם הספק המופיע בקבלה ומתברר כי המשטרה כבר חוקרת אותו סביב העברות תקציביות מוזרות אחרות ונפרדות בפרשת ישראל ביתנו. השקיפות, במילים אחרות, יכולה בין השאר גם להוכיח זיקות שלא תמיד ידועות למשטרה.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,991 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!