ערכת שאלות לפוליטיקאים

ראש שנה שקוף! ניוזלטר לחודשי אוגוסט-ספטמבר

הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

עדי הדר סביר. החוג לאומניות העיצוב, מכללת סמינר הקיבוצים

 הגעתם לדף הזה עקב טעות בקישור בניוזלטר- לניוזלטר החדש אנא לחצו פה

*

שנה טובה ושקופה תומכות ותומכים יקרים!

המים נעשו שקופים וצלולים יותר מאז הניוזלטר האחרון.

הנה הצצה לפעילות שהייתה בחודשיים שלאחריו: סרטונים להנגשת הליך החקיקה המכור מראש ודוחות המפלגות. חשיפת נכסי ח"כים והעסקה הסודית של נוני מוזס. אפליקציה חדשה למיזם. תשובות מהסקר שמילאתם ועוד ועוד. נקפוץ למים:

חשיפות בחודשיים האחרונים

 • אחד המאבקים הוותיקים – חשיפת נכסי הח"כים מגיע לאחרונה לנקודת רתיחה.

הרקע: המס על בעלי 3 דירות שמבקש להטיל שר האוצר. היעדר השקיפות בנכסי נבחרי הציבור ובזיקותיהם לאיילי נדל"ן מעורר חשד לאינטרסים סמויים במאבקם נגד המס. אנו ממשיכים בחשיפת נכסים סודיים. למטה כתבה מ"הצינור" אשר חשפה כי יהודה גליק, החתום על פנייה נגד המס, משכיר בעצמו 2 דירות.

 • המוציאים לאור בישראל משפיעים על חיינו, לעתים אף יותר מהח"כים עצמם. בראש הפרמידה עומד מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס.

למרות זאת מוזס מסתורי יותר מביג-פוט. ואכן, "ידיעות" מתאפיין בפרסום סמוי בהיקפים מפחידים, מפרגן לדמויות מפתח לפי אינטרסים כלכליים – והכל בהיעדר שקיפות קיצוני. החלטנו, לפיכך, להרחיב את מעגלי הבדיקה שלנו. הפרט הראשון שאנו חושפים על מוזס בשיתוף העין השביעית ו"הצינור" הוא עסקת מיליונים שמחדדת עובדה נוספת: טייקונים בחובות ממשיכים לא לספור אותנו.

היכנסו לכתבה וראו איך "ידיעות" סיקר את לבייב לאחר המכירה. עוד פרטים על מוזס – בהמשך.

 • כמה עולים הפרסומים בפייסבוק של נבחרי הציבור?

חח
השר לביטחון פנים גלעד ארדן והקולגות קראו למרד בפייסבוק. חפרנו בהוצאות שלהם, וגילינו שהם מעסיקים בעצמם יועצי פייסבוק מיוחדים והשקיעו אשתקד לפחות 366 אלף שקל (מכספנו, לא כולל שרים) בקידום פוסטים.

 • מי משפיע על הח"כים בפגרה? איפה הם בכלל? כדי לעורר מודעות לסוגיה המרגיזה הזו השקנו פוקימון-גו לכנסת (לכתבת וידאו)

בעקבות הפעילות שלנו 15 חברי כנסת חושפים את יומני הפגישות שלהם. זה יפה אך לא מספק. היומן של 105 הנוספים, במיוחד במהלך הפגרה הנוכחית (3 חודשים שבהם אין שום דין וחשבון), שייך לכם.

לחצו עלי
לחצו עלי

לא ייתכן שחלק נפגשים עם לוביסטים ומאעכרים ללא דיווח לציבור. אז החלטנו לחשוף היכן הם מקיימים פגישות. הח"כים האפלים יכולים להתנגד עד מחר. גם העיתונאים. אך עד שלא יחוקקו חוקי שקיפות – לא נרפה.

 • מנגישים נושאים סבוכים:

 •  החקיקה בישראל: האם תוכן החוק פחות חשוב ממי שמקדם אותו?

שינוי מציאות:

 • המחאה ברוטשילד

בתחילת הקיץ החלטנו להוציא את המיזם מהרשת – למציאות. לכל אורך הקיץ בילינו מדי ערב בשדרות רוטשילד במחאה על חוסר השקיפות. ישבנו עם שלל מתנדבים תומכים, ואנשים שנמאס להם מהשחיתות עד למעמקי נשמתם. הבאנו את טובי המומחים שסיפרו איך המנגנון עובד וכיצד לתקן אותו. בפעולות ישירות עודדנו שיימינג לנבחרים אפלים, ובמקביל פרגנו מדי ערב במסרונים לח"כים שקופים.
%d7%a8%d7%95%d7%98%d7%a9%d7%99%d7%9c%d7%93

אלפי אנשים נחשפו לרעיונות שאתם מכירים מקרוב בשנתיים האחרונות כמו חשיפת ניגודי עניינים, נכסים ויומנים של נבחרי הציבור כתרופה לשחיתות. הגיעו שרים לשעבר, פקידים, לוביסטים, אנשי מחאה (דפני ליף כמובן), עיתונאים ועוד.

במהלך הערבים ניתנה במה גם לשלל ארגוני שקיפות וכתוצאה הצטרפו מתנדבים חדשים. המחאה זכתה לתהודה, מסויגת אמנם, בכלי התקשורת.
%d7%93%d7%a8%d7%a2%d7%99

עוד פעולות מהחודשיים האחרונים

 • מדוע ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) חיפש מנהל קשרי חו"ל? 
 • עתרנו לוועדת האתיקה נגד יאיר לפיד, אלוף החסימות בפייסבוק. העתירה זכתה לשלל תמיכות וביקורות משעשעות מצד עיתונאים מובילים. הנה טור תגובה.
 • ועדת השרים לאפילה: אחרי שמתחנו שוב ושוב ביקורת על המוסד האנטי-דמוקרטי המכונה ועדת השרים לחקיקה, החלטנו לעלות מדרגה ולעתור נגדה לבג"צ. אנו פועלים בנושא עם שלל גופים ומלווה אותנו עו"ד אילן יונש. פרטים בהמשך.
 • ממשיכים בקמפיין לחשוף ניגודי עניינים פונטנציאליים לחברי כנסת בתפקידי מפתח. בין היתר הצטרף לקמפיין ח"כ דודו אמסלם:

פודקאסט חדש!

כיצד פועל מנגנון השלטון בישראל ומה אתם יכולים לעשות בנידון? המיזם משיק פודקאסט חדש בשם "שקוף"!
רדיו הוא דרך קסומה לספר סיפור. הנה התכנית הראשונה שעסקה בשאלה איך להפעיל לחץ על נבחרי ציבור:

בואו לעשות לייק

 • מיזם המונים חדש!

התחלנו לגבש קרן תחקירים שתאגד את העיתונאים העצמאיים, אשר אינם תלויים בבעלי הון.

הכוונה היא להפוך את הפרדיגמה. לאפשר לכם לקבוע מה ייחקר ובמה נתמקד. את הקרן מנהל (בינתיים בהתנדבות) גיא מרגלית – שסיים תואר שני בפילוסופיה בהצטיינות, והוביל בשנים האחרונות את תחום המחקר בפירמת הייעוץ Linx, חתן פרס ראש אמ"ן לחשיבה יוצרת. הפרויקט הראשון בקרן אפשר לתורמים לקבוע את כתבת העומק הראשונה שנחקור. בואו לדף. הציעו לנו תחקירים או הזמינו אותנו לחוגי בית דרך גיא.

אפליקציה למיזם!

אם שרדתם עד כאן, פירוש הדבר שאתן ואתם סמוראים של שקיפות, ולכן כדאי מאוד שתצטיידו באפליקציה החדשה שלנו!

 • אנחנו לא מתחרים בYNET, אבל באמצעות האפליקציה נוכל לשגר לכם פושים לעתים רחוקות (מאוד) – כשיהיה לנו משהו מגניב לומר. אלף תודות למאור חתוכה על עיצוב האפליקציה ולקרן קוזלוב על העזרה בהתנעתה.

שקיפות עצמית

 • אחרי הביטול השערורייתי, הכנסת הנפיקה לי מחדש היתר כניסה קבוע!

%d7%94%d7%99%d7%aa%d7%a8-%d7%9b%d7%a0%d7%99%d7%a1%d7%94-%d7%9b%d7%a0%d7%a1%d7%aa-%d7%90%d7%99%d7%a9%d7%95%d7%a8

זה היה מאבק ארוך במיוחד. תודה לכולכם, ותודה מיוחדת לעו"ד רחלי אדרי והתנועה לחופש המידע ול ארגון העיתונאים שלא ויתרו לרגע. הניצחון מעודד במיוחד משום שעיתונאים עצמאיים יוכלו בעתיד לקבל היתרים ולדווח לכם על הנעשה במסדרונות – בלי לבקש טובה מאיש.
 • כמובן שבכל נושא שתקראו עליו כאן ובניוזלטרים קודמים, אני (תומר) משתדל להרצות בכל מקום ולהתראיין בתחנות רדיו דתיות וחילוניות, בערוצי נישה ומיינסטרים כדי להפיץ את הבשורה.
 • לראיון נרחב אצל המראיין הכי לוהט במגזר החרדי.
 • "100 ימים של שינויים חברתיים": באוגוסט העברנו קורס ללא עלות לאקטיביסטים מכל התחומים בו נתנו להם כלים להצפת הנושאים החשובים בהם הם ממוקדים למרכז הבמה. לחומרי הקורס לחצו פה.
 • זוכרים את הסקר בניוזלטר הקודם? נשאלו בו 3 שאלות: אחרי איזה סגן שר תרצו שנעקוב (סחתיין על ההיענות. המעקב יתרחש כשהכנסת תשוב מפגרה). מה השכר שלי (תומר) צריך להיות? (עניתם 9,023 שקל לחודש! הסכום ירד 8,204 לאחר ניכוי מדרגים שלא הכניסו כתובת מייל ולצערי גם לאחר מחיקת התשובה "100,000 שקל").
 • לשאלה "האם עלינו להרחיב את המיזם גם לשקיפות ברשויות המקומיות" – 81% מכם השיבו כן. התחלנו. מעוניינים להצטרף? כתבו לצחי, מרכז הפרויקט הטרי.
 • אני אהיה בחופש חלק מאוקטובר. מיד לאחר מכן נתניע פרויקטים חדשים שבתקווה יעירו את מי שעדיין ישן. המאבק הזה ארוך (כמו הניוזלטר), אבל קריטי, ויש לנו תמיכה מכל שדרות העם. אני מבטיח לכם שלא עובר יום שלא מגיעים חיזוקים ממקומות מפתיעים. אך התמיכה שלכם, ללא ספק, היא הדלק החשוב ביותר להמשיך את המסע הזה. תודה.
 • כרגיל, היכנסו לתקציב השקוף וקראו מה מימן הכסף שלכם עד כה.
 • לכידהאיך אני (תומר) מתפרנס? בתחתית הקישור תמצאו, כרגיל, פירוט מעודכן של כלל הספקים שמהם קיבלתי שכר.
 • כדי לשמור על תקינות חשבונאית מול הרשויות התאגדנו לאחרונה עם קרן התחקירים כעמותה. שמה: שקוף – עיתונות למען שמירת הדמוקרטיה (תודה לנתי יפת שסייע עד בלי די בנושא!). התרומות מועברות כעת אליה. אני משקיע המון שעות בהסדרת הנושא ובהפחתת עמלות לתורמים דרך פייפאל. בתקווה הכל יוסדר במהלך נובמבר והתורמים יקבלו בקשה לעבור לפלטפורמה אחרת.
 • מי שרוצה כבר לתמוך כלכלית במיזם מוזמן כבר לתרום תרומה חד-פעמית או קבועה. אלף תודות לכם! ללא התמיכה שלכם הפרויקט הזה פשוט לא יכול להתקיים.
[av_button label='לתמיכה' link='page,1625' link_target='_blank' size='medium' position='center' icon_select='yes' icon='ue806' font='entypo-fontello' color='custom' custom_bg='#fdbe2c' custom_font='#000000' av_uid='av-2qjj6f']

יום הולדת שנתיים שמח למיזם! מזל טוב לתורמות, למתנדבים, לתומכות ולקהילה השקופה שיצרנו יחד. הנה הסטטוס מחדר הלידה. שנה טובה לכולכן!

1

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,147 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.