18:34

לאילו תאגידים במשק קשורה ח"כ שרן השכל?

חברת הכנסת הצעירה היא הראשונה לשים את הכל על השולחן: שטראוס. כח לעובדים. קבוצת אריסון. תעשייה אווירית
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

חלק מחברי הכנסת נוטים לעשות הכל כדי להסתיר את החברות אליהן הם קשורים ולטשטש זיקות. השכל החליטה לעשות הפוך. היא הראשונה לשים את הכל על השולחן: שטראוס. כח לעובדים. קבוצת אריסון. תעשייה אווירית.

להשכל (ליכוד) יש זיקות לכל החברות האלו דרך קשרים אישיים ובני משפחה. האם נדרשה עבודת תחקיר ענפה כדי לגלות את שמות החברות האלו? לא. נדרשה חברת כנסת שמבינה את חשיבותה של השקיפות.

כיום אף ח"כ לא מפרסם את רשימת ניגודי העניינים האפשרית שלו. הרשימה – אצל ח"כים (לא שרים) אפילו לא קיימת. הצעת חוק לחשיפת הזיקות – טורפדה. אבל אנו ב-2016, ובנוסף ליומנים ולנכסים – גם הזיקות, במיוחד הזיקות, צריכות להיות בחוץ. למה? כי לא נולד הח"כ שמגיע למשכן טאבולה ראסה. נבחרינו נוחתים בכנסת מלווים במקורבים, בהטבות שקיבלו בעבר, מצוידים בנכסים, זיקות לתאגידים, ועוד. וזה בסדר. זה מחויב המציאות.

https://www.youtube.com/watch?v=Ev1sdAOK5O8&feature=youtu.be

הדבר היחיד שניתן לעשות זה לחשוף את כלל הקשרים והזיקות לעין הציבורית. שקיפות תסייע לנבחרים להשתחרר ממחויבויות בעייתיות ואינטרסים סמויים. למעלה מכך, היא תגביר את אמון הציבור, תאפשר לו להבין את מפת האינטרסים המלאה של הנבחרים ולשפוט בעצמו.

מה קורה היום? ההפך. מדי שבוע מתקבלות החלטות בעלות משמעות אדירה בוועדות הכנסת, אבל הח"כים לא יספרו כיצד זה משפיע עליהם ועל מקורביהם. נבחרים דוגמת שר האוצר משה כחלון במקרה של מתווה הגז – רוכבים על זיקות רק כדי לחמוק מהחלטות כבדות המשקל. במקרים אחרים אנו לומדים על ניגודי עניינים מובנים, כפי שחשפנו את הח"כ שהצביע בעד מונופול המלט אליו הוא קשור.


בקצרה, לנו אין דרך לגלות את התמונה המלאה, למעט דרך מדליפים וחוקרים פרטיים. פרסום יזום של כל ח"כ בתחילת הקדנציה יכול לשנות את כל זה.

סנונית שקופה

חזרה לח"כ השכל. היא נבחרת הציבור הראשונה שנעתרה לקריאה שלנו והחליטה לחשוף את הרשימה שלה.
נכון, הרשימה צריכה להיות מפורטת יותר, ועדיין מדובר במהלך היסטורי. בסנונית שקופה. זו הח"כית הראשונה שאשכרה מבינה את האחריות המוטלת על כתפיה ומשתפת אותנו בזיקותיה – מיוזמתה.


"נכנסתי לכנסת כדי לשרת את אזרחי מדינת ישראל ולקדם נושאים שאני מאמינה בחשיבותם לאיכות חיינו כאן. כמו לכל אדם, גם לי יש משפחה וחברים קרובים אותם אני אוהבת מאוד, חלקם עובדים או קשורים לתאגיד, חברה או אירגון", הדגישה Sharren Haskel שרן השכל.
לדבריה, "על אף שאני מתחייבת כי אין ולא יהיה ניגוד עניינים בנושאים הקשורים אליהם, אני מאמינה ששקיפות היא ערך חשוב בפעילות ציבורית ומגבירה את אמון הציבור בנבחריו, לכן החלטתי לפרסם קשרים אישיים שלי, חבריי ילדות או משפחה שעלולים לעורר ניגוד עניינים".
החברות כאמור הן: שטראוס. כח לעובדים. קבוצת אריסון. תעשייה אווירית. השכל תעדכן את הרשימה בבלוג שלה ואנו נקווה שעמיתיה למשכן יפעלו כמוה. חג שמח.
יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
תומר אביטל
מייסד-שותף, כתב גדלתי במקומונים - שם התאהבתי בעיתונות ולמדתי להשתמש בה לתיקון עולם. בהמשך עבדתי ב"מבט", "כלכליסט" ו"עובדה". סיקרתי את השלטון והבנתי שכלי תקשורת עצמאית ואקטיביסטי יכול להגביר את מחויבות נבחרי הציבור - לציבור. הבנתי שיחד אנחנו יכולים למנוע החלטות שלטוניות גרועות. אז ב-2014 ייסדתי את "מאה ימים של שקיפות" שבהמשך גדל ל"שקוף" ובזכות המו"לים שלנו - מייצר פוליטיקה איכותית יותר. אני מאמין בכוחה של העיתונות העצמאית - לתקן את העולם. לא פחות. בין לבין אני כותב פרוזה (חיברתי ספר מתח בשם "המשכן"), מוביל את נשנושי שירה ומרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי. אפשר לקרוא עלי עוד פה.
שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 6,617 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.