לאילו תאגידים במשק קשורה ח"כ שרן השכל?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

נווטו בכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:


חלק מחברי הכנסת נוטים לעשות הכל כדי להסתיר את החברות אליהן הם קשורים ולטשטש זיקות. השכל החליטה לעשות הפוך. היא הראשונה לשים את הכל על השולחן: שטראוס. כח לעובדים. קבוצת אריסון. תעשייה אווירית.
*
להשכל (ליכוד) יש זיקות לכל החברות האלו דרך קשרים אישיים ובני משפחה. האם נדרשה עבודת תחקיר ענפה כדי לגלות את שמות החברות האלו? לא. נדרשה חברת כנסת שמבינה את חשיבותה של השקיפות.
כיום אף ח"כ לא מפרסם את רשימת ניגודי העניינים האפשרית שלו. הרשימה – אצל ח"כים (לא שרים) אפילו לא קיימת. הצעת חוק לחשיפת הזיקות – טורפדה. אבל אנו ב-2016, ובנוסף ליומנים ולנכסים – גם הזיקות, במיוחד הזיקות, צריכות להיות בחוץ.למה?כי לא נולד הח"כ שמגיע למשכן טאבולה ראסה. נבחרינו נוחתים בכנסת מלווים במקורבים, בהטבות שקיבלו בעבר, מצוידים בנכסים, זיקות לתאגידים, ועוד. וזה בסדר. זה מחויב המציאות.הדבר היחיד שניתן לעשות זה לחשוף את כלל הקשרים והזיקות לעין הציבורית. שקיפות תסייע לנבחרים להשתחרר ממחויבויות בעייתיות ואינטרסים סמויים. למעלה מכך, היא תגביר את אמון הציבור, תאפשר לו להבין את מפת האינטרסים המלאה של הנבחרים ולשפוט בעצמו.
*
מה קורה היום? ההפך. מדי שבוע מתקבלות החלטות בעלות משמעות אדירה בוועדות הכנסת, אבל הח"כים לא יספרו כיצד זה משפיע עליהם ועל מקורביהם. נבחרים דוגמת שר האוצר משה כחלון במקרה של מתווה הגז – רוכבים על זיקות רק כדי לחמוק מהחלטות כבדות המשקל. במקרים אחרים אנו לומדים על ניגודי עניינים מובנים, כפי שחשפנו את הח"כ שהצביע בעד מונופול המלט אליו הוא קשור.

בקצרה, לנו אין דרך לגלות את התמונה המלאה, למעט דרך מדליפים וחוקרים פרטיים. פרסום יזום של כל ח"כ בתחילת הקדנציה יכול לשנות את כל זה.
*
חזרה לח"כ השכל. היא נבחרת הציבור הראשונה שנעתרה לקריאה שלנו והחליטה לחשוף את הרשימה שלה.
נכון, הרשימה צריכה להיות מפורטת יותר, ועדיין מדובר במהלך היסטורי. בסנונית שקופה. זו הח"כית הראשונה שאשכרה מבינה את האחריות המוטלת על כתפיה ומשתפת אותנו בזיקותיה – מיוזמתה.

"נכנסתי לכנסת כדי לשרת את אזרחי מדינת ישראל ולקדם נושאים שאני מאמינה בחשיבותם לאיכות חיינו כאן. כמו לכל אדם, גם לי יש משפחה וחברים קרובים אותם אני אוהבת מאוד, חלקם עובדים או קשורים לתאגיד, חברה או אירגון", הדגישה Sharren Haskel שרן השכל.
לדבריה, "על אף שאני מתחייבת כי אין ולא יהיה ניגוד עניינים בנושאים הקשורים אליהם, אני מאמינה ששקיפות היא ערך חשוב בפעילות ציבורית ומגבירה את אמון הציבור בנבחריו, לכן החלטתי לפרסם קשרים אישיים שלי, חבריי ילדות או משפחה שעלולים לעורר ניגוד עניינים".
החברות כאמור הן: שטראוס. כח לעובדים. קבוצת אריסון. תעשייה אווירית. השכל תעדכן את הרשימה בבלוג שלה ואנו נקווה שעמיתיה למשכן יפעלו כמוה. חג שמח.

עוד ב'שקוף'

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email