ערכת שאלות לפוליטיקאים

מי זכאי לקבל מכנסת ישראל הלוואה לכל מטרה?

לצערנו, מאחר שאינך יו"ר מפלגה - כנסת ישראל לא תעניק לך הלוואה בתנאים מיוחדים. אבל כיוון שההלוואה יוצאת הכיס שלך - כדאי לך לדעת איך התנהלו חברי הכנסת בשנתיים האחרונות עם הכסף שלך
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

כסף שהקרנות מפסידות על הלוואת זה כסף שאחר כך לא יהיה לנו כשנגיע לגיל שבו נזדקק לכספי הפנסיה. אילוסטרציה

על פי ההערכות, בשנתיים האחרונות חברי הכנסת הוציאו סכום של כמילארד שקל על חשבוננו. ראשי מפלגות מקבלים הלוואות לכל מטרה, בתנאים מיוחדים וללא ריבית – כזו שרובנו יכולים רק לחלום לקבל.

איך זה יכול להיות? הכירו את חוק מימון מפלגות: כסף ציבורי שמוקצה למפלגות בכנסת לנהל את מוסדותיהן וענייניהן השוטפים, כמו גם את הקמפיינים הפוליטיים. הכסף לא שקוף – אין לך דרך לדעת כיצד בזבזו אותו.

מהו חוק מימון מפלגות? על קצה המזלג
1.מפלגות המכהנות בכנסת מקבלות מימון מהמדינה.

2. הכסף ניתן באופן שוטף בזמן הכהונה וכן עבור ניהול קמפיין הבחירות.

3. הסכום הנמסר לכל מפלגה מחושב על פי "יחידת מימון", ששוויה כ-1.4 מיליון שקל.

4. חישוב המימון לקמפיין בחירות: מספר יחידות המימון של כל מפלגה נקבע על פי ממוצע המנדטים שלה בין הכנסת הקודמת לבאה אחריה, ועוד אחד. לדוגמה, מרצ זכתה בכנסת ה-19 בשישה מנדטים ובכנסת ה-20 בחמישה. ולכן היא קיבלה 6.5 יחידות מימון בתחילת הכהונה האחרונה (ממוצע 5.5, ועוד 1), נכפיל ב-1.4 מיליון שקל (יחידת מימון) ונקבל כ-9.1 מיליון שקל.

5. המימון השוטף: המפלגות מקבלות גם תשלום חודשי שוטף בגובה של 6% מיחידת מימון, כפול מספר המנדטים הנוכחי, ועוד אחד. אם נחזור לדוגמה של מרצ, המפלגה תקבל מדי חודש כ-500 אלף שקל ( לפי מפתח: 5 מנדטים ועוד 1, כפול 6% מיחידות מימון השווה לכ-1.4 מיליון שקל).

6. המפלגות יכולות גם לקחת הלוואות לאחר הבחירות כדי על חשבון מימון עתידי עד גובה חצי מהתשלום לשלוש שנים.

ריכזנו למענך מקבץ כתבות העוסקות בתרגילים והשטיקים בזכותם הצליחו חברי הכנסת לבזוז פעם אחר פעם את הקופה הציבורית:

על מה יוצא הכסף? אנחנו לא באמת יודעים. תקציבי המפלגות לא שקופים ואף יו"ר מפלגה לא מוכן לפרסם אותם באופן יזום. אבל אנחנו יודעים שהכסף הזה משמש למטרות כשרות כמו הזמנת סקרים אך הוא עשוי לשמש גם למטרות שנויות יותר במחלוקת כמו העסקת חוקרים פרטיים, הטרדת עדי מדינה, העסקת מקורבים במשכורות שמנות, תעמולה לא חוקית, התערבות בבחירות פנימיות של מפלגות אחרות, דמי שתיקה ועוד.

אנחנו בשקוף מאמינים כי יש חשיבות רבה שכסף ציבורי יניע את המערכת הפוליטית שלנו ולא בעלי הון. אבל הכסף הזה חייב להיות שקוף. 

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

תגובה אחת

  1. בושה שכך מתנהלים בכנסת ישראל! ראש הממשלה בראשם, עושה בכספינו כרצונו, מחלק מאות מיליונים למחזיקי כיסאו גם כשמפלגתו חייבת מיליונים, ומהווה דוגמא רעה לשאר המפלגות🤮ראשי המפלגות, בפרט מהימין, לא רק שלא מאפשרות בקרה ושקיפות הן מגדילות את חובן לקראת הבחירות, והכל על חשבון משלמי המיסים שכורעים תחת נטל המיסים🤮אין להם בעיה לקחת כי במילא הם לא מחזירים את הכסף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,159 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.