ערכת שאלות לפוליטיקאים

האם לתנועה לאיכות השלטון יש תורם אלמוני במיליונים שאת זהותו הם בכוונה מסתירים?

בעקבות פנייה של מספר קוראים אלינו בנושא, להלן סיפור זריז על שקיפות ועיתונות מגויסת
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

אלי ציפורי פרסם ביום חמישי (5/3) פוסט ויראלי בנוגע לתנועה לאיכות השלטון (הטקסט פורסם גם באתר 0404). נכתב בו בין היתר כך: "בשלוש השנים האחרונות תמך תורם אלמוני בהיקף של כ-6.5 מיליון שקל (!), ממוצע של יותר מ-2 מיליון שקל בשנה, אך התנועה מסרבת לחשוף את שמו. ברור שמדובר בבעל הון ואמצעים אדירים ולאור פעילותה של התנועה נגד נתניהו מתבקש היה לחשוף אותו, ולו למען הנראות הציבורית, אך התנועה כאמור מסרבת לעשות כן".

וואלה, מעניין. אז כאשר הפנו את תשומת ליבי לנושא הבוקר, הסתקרנתי והחלטתי לבדוק מדוע התנועה מסתירה את תורמיה.

קודם רק אזכיר שבכנסת ה-20 הובילה שרת המשפטים דאז איילת שקד שינוי מזעזע המאפשר לתרום אנונימית לעמותות, גם פוליטיות, עד סכום של 100 אלף שקל. אך פה נטען כי מדובר בתרומה של מיליונים – ולכן כל המידע אמור להיות חשוף לציבור.

הערת אגב: נלחמנו ב"שקוף" נגד השינוי שהובילה שקד, בהצלחה חלקית. התקרה המקורית הייתה 150 אלף שקל, והצלחנו להוריד אותה כאמור ל-100 אלף.

חזרה לציפורי: בדקתי ובאתר השקיפות של עמותות – אכן לא מופיע שם התורם. אלא שזה המצב כמעט בכל תיקי העמותות הפומביים ברשת. זה מה שהחוק מחייב, כדי לשמור על פרטיותם מפני החיפוש הכוללני בגוגל.

אבל למי שרוצה להעמיק, תמיד עומדת אפשרות נוספת. אפשרות שכל עיתונאי מכיר.

אז תוך כדי הסידורים של שישי, רכשתי ב-33 שקלים את תיק העמותה המלא של "התנועה למען איכות השלטון בישראל" מאתר משרד המשפטים. את התיק העליתי לדרייב הציבורי של שקוף, כדי שתוכלו להסתכל בו גם אתם בחינם.

תורמים בסכומים גבוהים אמורים להיות מפורטים בדו"ח המילולי, המוגש אחת לשנה, אלא אם מדובר בעמותה מקומבנת שהשיגה פטור משקיפות.

פתחתי את הדו"ח של 2018 (העדכני ביותר) – והפלא ופלא: כתוב בדיוק את שם התורם ואת סכום התרומה. בדקתי גם את הדו"חות של 2017 ו-2016. גם שם המידע היה חשוף לכל דורש.

ומיהו התורם האלמוני? בעל ההון מוריס קאהן (לעיתים באופן ישיר, לעיתים מ"קרן קאהן" – והכנסתי גם לחישוב כל תורם אחר ששם משפחתו קאהן מתוך הנחה שהוא/היא קשורים משפחתית).

 • ב-2016 תרם במצטבר 1,639,919 שקל.
 • ב-2017 תרם במצטבר 1,623,031 שקל.
 • ב-2018 תרם במצטבר 1,985,307 שקל.
אליעד שרגא, יושב ראש "התנועה למען איכות השלטון בישראל"

לשם הבהרה: הטקסט הזה לא מדבר על פעילות התנועה לאיכות השלטון או על גיוס של מיליוני שקלים מבעלי הון. הפוסט הזה מגיע בעקבות בקשת קוראי שקוף שנתייחס ל"תחקיר" על התורם האלמוני לתנועה.

אז, הנה התשובה – הכל גלוי. אין כמו שקיפות.

*

זו הזדמנות להזכיר על הדרך שהמימון של "שקוף" מתבסס כולו, מהשקל הראשון ועד האחרון, על תמיכה קבועה בסכומים קטנים של אזרחים מהשורה (2,970 איש ואישה, נכון להבוקר). הלכנו אפילו צעד נוסף, והגבלנו את סכום התמיכה החודשית ב-1000 שקל, כדי שלא נפתח תלות כלכלית באף אדם בודד. אה – והתקציב שלנו פתוח באינטרנט ומתעדכן בזמן אמת אחת לחודש. נאה דורש, נאה מקיים. הצטרפו אלינו!

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת ניר בן-צבי

ניר בן-צבי
מייסד-שותף, מנכ"ל נולדתי בנגב, גדלתי בגליל המערבי. בוגר 8200, פריק של עיתונות, טכנולוגיה, סדר ותהליכים. נשוי לרעות, אבא לנעמי. לפני שקוף עבדתי כעשר שנים בעולם ההייטק (בישראל ובקליפורניה) – מרביתן בסטרטאפ בתחום אבטחת המידע – במהלכם ניהלתי צוותים של בדיקות תוכנה, אוטומציה, תמיכה טכנית, הטמעות, פיתוח עסקי וניהול מוצר. ב-2018 הקמתי עם תומר אביטל את "שקוף" – סטארטאפ חברתי, מתוך מטרה לבנות כלי תקשורת רחב היקף ומשנה מציאות.

6 תגובות

 1. לדעתי לתנועה שעוסקת בטוהר המידות ושחיתות שילטונית אסור להיות תלויה בשום אופן בטיקונים, כי תנועה כזו יש לה יכולת להטיל איימה על פוליטיקאים וזו דרך מעולה לקדם אינטרסים של טייקונים בממשל.
  כל הכבוד שפורסמו הדברים כי עכשיו אני מבין שהוא לא אביר המלחמה בשחיתות אלא אביר השחיתות עצמה כואב לי על כספים (לא גדולים אומנם) שתרמתי לצבוע הזה בעבר.

  1. לדעתי צריך מהיום לסגור את כל העמותות, אנני יודע מי המציא את הפטנט הזה כר פורה להעלמת כספים, לסידורי גונבים למינהם וכל המרעין בישין אנני מוכן שמכספי המדינה ינתן שקל אחד לאף עמותה! כספי המדינה צריכים להנתן לנזקקים בכל המישורים בכל מיני דרכים רק לא באמצעות מתווכים שנקראים עמותות!! וכמובן שבפיקוח פקידי מדינה בלבד!! והכל בשקיפות מוחלטת!!
   אני מייחל שיגיע היום שיעשו בטלוויזיה תכנית חשיפה על כל העמותות והציבור הרדום יפקח את עיניו ויבין לאן חלק מכספו הולך!!

 2. כמה שאתם שקרנים, ככה השמאל. הג'ינג' אמר, לא , מה פתאום הקרן תרמה? אתם לא יכולים בלי לשקר. זו המהות שלכם. זוהי התורה שלכם. נאשים את הימין גם אם אנחנו הכי מושחתים. היה ברור שזרועות התמנון הממאירות שלכם נשלחות לכל פינה
  אל תשמח, העליון הבקיע גול עצמי. אין לכם מושג, כמה חיזקת אותנו, עודדת אותנו. הכתם הזה ילווה אתכם לנצח לדרעון עולם. ועל זה נאמר מעז יצא מתוק. כמה שאתה טיפש, אתה אפילו לא מרגיש, כמה אתה מביך את עצמך. עוד מעט תיפול ביחד עם רחל.

 3. צריך להתנער מהחיסיון הן על תרומות לעמותות
  הן על הפרוטוקולים של הבחירות
  הן על 30 הפדופילים
  שקיפות בכל זכות הציבור לדעת גם מינויים של בכירים
  חיסיון רק על מה שפוגע בבטחון המדינה
  חיסיון על מי שנשקפת סכנה לחייו

  1. כמה שאתם שקרנים, ככה השמאל. הג'ינג' אמר, לא , מה פתאום הקרן תרמה? אתם לא יכולים בלי לשקר. זו המהות שלכם. זוהי התורה שלכם. נאשים את הימין גם אם אנחנו הכי מושחתים. היה ברור שזרועות התמנון הממאירות שלכם נשלחות לכל פינה
   אל תשמח, העליון הבקיע גול עצמי. אין לכם מושג, כמה חיזקת אותנו, עודדת אותנו. הכתם הזה ילווה אתכם לנצח לדרעון עולם. ועל זה נאמר מעז יצא מתוק. כמה שאתה טיפש, אתה אפילו לא מרגיש, כמה אתה מביך את עצמך. עוד מעט תיפול ביחד עם רחל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,161 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.