מי ישלוט בעיר שלך?

הבחירות לרשויות המקומיות מתקרבות וזה הזמן להשפיע! עיתונות עצמאית מקומית שפוקחת עין על המועמדים, הקמפיינים והתקציבים - ודואגת לאינטרסים של הציבור.

איחוד העיתונות העצמאית בשיתוף "הצינור" בפיילוט התרחבות לזירה המקומית: מגייסים כתב/ת תחקירים – לסיקור מעמיק של המועמדים לראשות העיר. 

מאמינים במיזם? עזרו לנו להפיץ בכל הרשתות:

למה זה חשוב?

העיתונות המקומית בישראל גוססת. המקומונים (מי זוכר?), שהיו העין הפקוחה על המנהל התקין בעיריות וברשויות, נעלמו כמעט לחלוטין ובעלי הקשרים והאינטרסים מתנהלים בחופשיות במרחב הקומבינות.

חיי היומיום שלך מושפעים ישירות מניהול העיר: עירייה מושחתת = נדל"ן של מאכערים, תקציבים מגזריים. עירייה מתפקדת = השקעה בחינוך, צל ברחובות, תרבות נגישה.

החלטנו שהגיע הזמן להביא את העיתונות העצמאית אל הסיקור המקומי. מתחילים בפיילוט אחד, עם שאיפות גדולות לעתיד.

איך זה עובד?

אנחנו

מתחייבים לסיקור מעמיק שכולו עבור התושבים והתושבות של הערים שייבחרו. בלי פרסומות, בלי בעלי הון, בלי אינטרסים זרים.

הסיקור ייעשה בליווי צמוד של גוף התקשורת העצמאי "שקוף" ושותפיו מה"מקום הכי חם בגיהנום" ו"העין השביעית".

אתם

בוחרים עיר ומתחייבים לתמיכה חד-פעמית. שתי הערים הראשונות שיצליחו לגייס את הסכום למימון העבודה העיתונאית, יקבלו סיקור לתקופת הבחירות.

שימו לב: תחויבו רק אם העיר תגיע ליעד הגיוס.

המימון

100% מהציבור, למען סיקור הוגן ונקי.

סכום התמיכה המקסימלי לאדם מוגבל. אף אחד לא יכול "לקנות" אותנו.

דמוקרטיה

הנושאים שיעמדו בלב הסיקור יבחרו בהצבעה דמוקרטית בין התומכים. 

למשל: מימון ואינטרסים, תחבורה, חינוך, דת ומדינה, סביבה, עמדה כלפי הרפורמה המשפטית ועוד.

ימים
שעות
דקות
שניות

שתי הערים הראשונות לגייס 30,000 ש״ח ייבחרו לפיילוט

וואו! תוך שבוע הגענו לזוכה ראשונה: פרדס חנה-כרכור הצליחה לגייס את הסכום 🙂 

לאור ההצלחה המהירה והפניות הרבות, החלטנו להרחיב את הפיילוט לעיר נוספת! 

זה הזמן לתמוך ולהשפיע.20 הערים המובילות בגיוס

20 הערים המובילות בגיוס

חפש/י את היישוב שלך!
אבן יהודה גייסה עד כה 40% מהסכום
אשדוד גייסה עד כה 30% מהסכום
בנימינה-גבעת עדה גייסה עד כה 26% מהסכום
הרצליה גייסה עד כה 27% מהסכום
זכרון יעקב גייסה עד כה 40% מהסכום
חדרה גייסה עד כה 27% מהסכום
חוף הכרמל (מועצה אזורית) גייסה עד כה 28% מהסכום
חיפה גייסה עד כה 95% מהסכום
כפר סבא גייסה עד כה 37% מהסכום
מבשרת ציון גייסה עד כה 27% מהסכום
מודיעין-מכבים-רעות גייסה עד כה 26% מהסכום
מצפה רמון גייסה עד כה 28% מהסכום
נס ציונה גייסה עד כה 27% מהסכום
פרדס חנה-כרכור גייסה עד כה 102% מהסכום
עמדה ביעד הגיוס!
(שימו לב: לאור הביקוש הרחבנו את הפיילוט לעיר נוספת)
ראש העין גייסה עד כה 28% מהסכום
ראשון לציון גייסה עד כה 28% מהסכום
רחובות גייסה עד כה 105% מהסכום
עמדה ביעד הגיוס!
רמת גן גייסה עד כה 35% מהסכום
רמת השרון גייסה עד כה 27% מהסכום
שלומי גייסה עד כה 26% מהסכום

שימו לב: תל אביב וירושלים אינן חלק מהפיילוט בשלב זה. מידע נוסף כאן

הפיילוט כבר יצא לדרך - אבל יש לך עוד הזדמנות להשפיע!

שתי ערים ראשונות הצליחו לגייס את הסכום הדרוש לסיקור לקראת הבחירות. מזל טוב לפרדס חנה-כרכור ולרחובות. 🥳 

מה עכשיו? מתחילים לבנות את היום שאחרי הבחירות: גיוס כתב/ת תחקירים לעיר שלך כל השנה, במשרה מלאה ובמימון תושבי העיר.

רוצה שנתחיל בעיר שלך? מלא/י כאן את הפרטים:

עיר / מועצה אזורית

מי עומד מאחורי המיזם

"שקוף" הוא כלי התקשורת העצמאי המוביל בישראל, הפועל ללא מטרות רווח תחת קורת גג אחת עם "העין השביעית" ו"המקום הכי חם בגיהנום" – ב-100% מימון ציבורי. 

אנחנו מפרסמים עיתונות חוקרת, אקטיבית, מעמיקה ומשנת מציאות. מבין תחומי הסיקור שלנו: הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, סביבה ומשבר האקלים, שקיפות ומנהל תקין ועוד.

"עיתונות עצמאית" היא מודל מקובל שנמצא בגדילה אדירה ברחבי העולם, באופן שמבטיח תחקירים נקיים מאינטרסים של טייקונים ומלחצים פוליטיים. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או מקרנות, אין אצלנו פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. כל המימון שלנו מגיע מלמעלה מ-9,000 איש ואישה שתומכים בנו בסכומים קטנים מדי חודש. בתכל'ס, תמיכה בעיתונות עצמאית היא תמיכה בדמוקרטיה.

החזון הגדול

העיתונות המקומית בישראל הולכת ונכחדת. מעט המקומונים שעוד נותרו הפכו ברובם לביטאון של ראשי הערים או לכלים בידי בעלי הון מקומיים. במקביל, הסיפורים העירוניים לא מעניינים מספיק את העיתונות הארצית, אף אחד אינו מסקר אותם ואין מי שיחשוף אותם לאורה המחטא של השמש. ככה לא שומרים על אינטרס ציבורי.

התוצאות נראות בשטח: השחיתות משתוללת, ישיבות מועצה מתנהלות באופן לא דמוקרטי, אילי נדל"ן יוצרים קשרים מתחת לשולחן, כיסים מתנפחים, קומבינות נרקמות, אחוזי בנייה מתווספים ותקציבים מגזריים זורמים. 

למעשה, מחקרים בארה"ב הראו שאיכות החיים הידרדרה באופן ישיר במקומות בהם אין עיתונות מקומית, אפילו בתחום מחירי הדירות.

יש לנו אמונה גדולה בכך ששורה ארוכה של סוגיות מחיי היום יום של כל אחד ואחת מאיתנו יכולה להשתפר בזכות עיתונות חוקרת ועקבית: היעדר הצל ברחובות, איכות החינוך, תכנון השכונות, חלוקת התקציב, ועוד ועוד. אחרי שהוכחנו וביססנו גוף עיתונות עצמאית במימון קבוע של הציבור בלבד – הגיע הזמן להעתיק את המודל הארצי – למודל מקומי. 

אנחנו חושבים שאפשר להשתמש בארגון המבוסס שלנו כדי לתת גב לעיתונאיות ועיתונאים מקומיים שימומנו על ידי תושבי העיר שלהם, יאירו בזרקור פינות חשוכות ששנים איש לא סיקר. הם יעשו עבודה עקבית בתוך ישיבות המועצה, בתחקירים ארוכי טווח וכך יובילו נושאים שיעשו שינוי של ממש במציאות.

שאלות ותשובות

לא. התמיכה שלכם תעבור רק במידה שהעיר בה בחרתם צברה מספיק תומכים ותגיע ליעד הגיוס.

שקוף-העין השביעית-המקום הכי חם בגיהנום – גוף התקשורת העצמאי הגדול והמשפיע בישראל.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מיותר מ-9,000 איש ואישה, שתומכים בנו מדי חודש בסכומים קטנים. אין פרסומות, אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. 

אחרי שהוכחנו שאפשר לעשות עיתונות ארצית במימון ציבורי מלא – אנחנו בודקים אם המהפכה יכולה להתפשט גם לרשויות המקומיות. המקומונים נכחדו כמעט לחלוטין או הפכו ללא רלוונטיים – יש המון מה לעשות כדי להשפיע!

לאחר שהעיר תיבחר, נערוך הצבעה דמוקרטית בין התומכות והתומכים על הסוגיות שיעמדו במרכז הסיקור העיתונאי. למשל: מימון ואינטרסים, תחבורה, חינוך, דת ומדינה, יחס ללהט"ב, סביבה, תמיכה / התנגדות לרפורמה ועוד. ניתן יהיה ליצור איתנו קשר בכל עת ולהציע נושאים או סיפורים נקודתיים. העריכה והליווי העיתונאי יעשו ברמה הגבוהה ביותר מטעם מערכת "שקוף".

נשתמש בסכום שגויס לצורך תשלום לעיתונאים (עריכה וכתיבה) ולמעטפת שמאפשרת לזה לקרות – פרסום באתר, ברשתות, סליקת תשלומים ועוד. כמו שאנחנו עושים גם באתר שלנו, נפרסם ונתעד את ההוצאות של הפרויקט בשקיפות מלאה.

נושאים בשלטון המקומי משפיעים על חיי היומיום באופן שמנותק כמעט לגמרי מתפיסת ה"ימין" ו"שמאל" המקובלת בישראל. אנחנו מאמינים שלכולם מגיע לדעת איך מתחלק התקציב העירוני, האם המועמדים הורשעו בבית משפט, או מה הגישה שלהם ביחס לתחבורה ציבורית. גם שקיפות בנוגע לזיקה למפלגות היא מידע שצריך להיות חשוף לכולם. הרעיון אינו לתמוך או להתנגד באופן מחנאי למועמד/ת כזו או אחר אלא לאפשר לתושבים לשים במרכז את מה שחשוב להם.

גרעין תושבים קטן ומעורב, עם קשר חזק בתוך הקהילה יכול להצליח לפעמים יותר מאשר עיר עם אוכלוסיה מבוזרת. מעבר לכך, חשוב שעיר קטנה תגייס כמה שיותר עוקבים ותומכים, כי אפילו אם לא תעמוד ביעד הגיוס עבור הפיילוט הנוכחי – זה יגדיל מאוד את הסיכוי שהיא תהיה הבאה בתור ברשימת הסיקור בהמשך.

הרעיון בבסיס הפיילוט הוא להציע סיקור עיתונאי ליישובים מוזנחים מבחינת סיקור עיתונאי מקומי (רוב ערי ישראל, תכל'ס). הרגשנו שתל אביב וירושלים אינן מועמדות טובות להתחיל איתן, כי התקשורת הארצית עוסקת בהן לא מעט ובשתיהן יש עדיין מקומונים פעילים. בנוסף, שתיהן ערים גדולות, שמקטינות את הסיכוי לכל שאר היישובים המתחרים. ערכנו סקר קצר בין תומכי העיתונות העצמאית, שבסופו הוחלט להוריד את שתי הערים.

יש לך שאלה שלא כתובה פה? כאן מדברים איתנו