מי ידאג לתושבים בעיר שלך?

עיתונות חוקרת אמיתית יכולה לשפר מאוד את חיי היומיום שלך: לחשוף ולנקות את השחיתות שפוגעת בך, לחקור את הנעשה בעירייה ולתת במה אמיתית לאינטרס של התושבים.

מאמינים במיזם? עזרו לנו להפיץ בכל הרשתות:

התחלנו בפיילוט עם "הצינור":

סיקור ממוקד לתקופת הבחירות, לערים הראשונות שתושביהן יצליחו לגייס את הסכום הדרוש. רחובות ופרדס חנה-כרכור הצליחו תוך זמן קצר ונדהמנו מגל אדיר של תמיכות והתעניינות מכל הארץ. 

אבל, עיתונות הרי לא נגמרת בבחירות.

העיר שלך לא נבחרה לפיילוט? זה הזמן להשפיע על היום שאחרי: לבחור את הערים להן נגייס כתבי תחקירים מקומיים לכל השנה, במשרה מלאה ובמימון תושבי העיר.

האם זאת תהיה העיר שלך? זה תלוי בך.

כאן מתחת 👇 מכניסים פרטים ומתחייבים לתמיכה (אין צורך בכרטיס אשראי), אחר כך מומלץ להפיץ ולגייס תומכות ותומכים נוספים לעיר שבחרת.

הערים שיאספו בחודשים הקרובים הכי הרבה תושבים ותושבות, שיצהירו כי ישתתפו, בסכום חודשי לבחירתם, במימון שכר עיתונא/ית צמוד/ה, יקבלו עדיפות עם התקדמות המיזם. אנחנו כבר מתחילים לגייס ולטפח כתבים מקומיים.

עיר / מועצה אזורית

למה במימון הציבור?

כדי ליצור מודל עיתונות מקומית שבו אין פרסומות, אין טייקונים ואין הנחתות מראש העיר – 100% מימון תושבים בתמיכות קטנות לטובת סיקור נקי, לטובת הציבור. 

למה עיתונות מקומית כל כך חשובה?

השחיתות מרימה ראש, כשאף אחד לא מסתכל. 

העיתונות המקומית בישראל גוססת. המקומונים, שהיו העין הפקוחה על המנהל התקין בעיריות וברשויות, נעלמו כמעט לחלוטין ובעלי הקשרים והאינטרסים מתנהלים בחופשיות במרחב הקומבינות.

התוצאות הן השפעה ישירה על חיי היומיום של התושבים והתושבות: 

👎 עירייה מושחתת = נדל"ן של מאכערים, תקציבים מגזריים. 

👍 עירייה מתפקדת = השקעה בחינוך, צל ברחובות, תרבות נגישה.

יש לנו אמונה גדולה בכך ששורה ארוכה של סוגיות מחיי היום יום של כל אחד ואחת מאיתנו יכולה להשתפר בזכות עיתונות חוקרת ועקבית: היעדר הצל ברחובות, איכות החינוך, תכנון השכונות, חלוקת התקציב, ועוד ועוד. 

אחרי שהוכחנו וביססנו גוף עיתונות עצמאית במימון קבוע של הציבור בלבד – הגיע הזמן להעתיק את המודל הארצי – למודל מקומי. 

אנחנו חושבים שאפשר להשתמש בארגון המבוסס שלנו כדי לתת גב לעיתונאיות ועיתונאים מקומיים שימומנו על ידי תושבי העיר שלהם, יאירו בזרקור פינות חשוכות ששנים איש לא סיקר.

הם יעשו עבודה עקבית בתוך ישיבות המועצה, בתחקירים ארוכי טווח וכך יובילו נושאים שיעשו שינוי של ממש במציאות.

צפו בעורכת "שקוף", נעמי נידם, משיקה את המיזם באולפן "הצינור"

מי עומד מאחורי המיזם

"שקוף" הוא כלי התקשורת העצמאי המוביל בישראל, הפועל ללא מטרות רווח תחת קורת גג אחת עם "העין השביעית" ו"המקום הכי חם בגיהנום" – ב-100% מימון ציבורי. 

אנחנו מפרסמים עיתונות חוקרת, אקטיבית, מעמיקה ומשנת מציאות. מבין תחומי הסיקור שלנו: הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, סביבה ומשבר האקלים, שקיפות ומנהל תקין ועוד.

"עיתונות עצמאית" היא מודל מקובל שנמצא בגדילה אדירה ברחבי העולם, באופן שמבטיח תחקירים נקיים מאינטרסים של טייקונים ומלחצים פוליטיים. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או מקרנות, אין אצלנו פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. כל המימון שלנו מגיע מלמעלה מ-9,000 איש ואישה שתומכים בנו בסכומים קטנים מדי חודש. בתכל'ס, תמיכה בעיתונות עצמאית היא תמיכה בדמוקרטיה.

שאלות ותשובות

נושאים בשלטון המקומי משפיעים על חיי היומיום באופן שמנותק כמעט לגמרי מתפיסת ה"ימין" ו"שמאל" המקובלת בישראל. אנחנו מאמינים שלכולם מגיע לדעת איך מתחלק התקציב העירוני, האם המועמדים הורשעו בבית משפט, או מה הגישה שלהם ביחס לתחבורה ציבורית. גם שקיפות בנוגע לזיקה למפלגות היא מידע שצריך להיות חשוף לכולם. הרעיון אינו לתמוך או להתנגד באופן מחנאי למועמד/ת כזו או אחר אלא לאפשר לתושבים לשים במרכז את מה שחשוב להם.

אנחנו מאמינים שגודל היישוב הוא לא פונקציה משמעותית בגיוס תושבים לתמיכה בסיקור עיתונאי מקומי. גרעין תושבים קטן ומעורב, עם קשרים חזקים בתוך הקהילה יכול להצליח לפעמים יותר מאשר עיר עם אוכלוסיה מבוזרת. פרדס חנה-כרכור, שמונה כ-43 אלף תושבים ותושבות והגיעה ליעד הגיוס בפיילוט בתוך פחות משבוע, הוכיחה שהכל אפשרי.

לא. 30 אלף שקל גויסו לצורך תקופה מוגדרת של כשלושה חודשים והם ישמשו לתשלום לעיתונאים ולמעטפת שמאפשרת לזה לקרות – פרסום באתר, ברשתות, סליקת התשלומים ועוד. כפי שאנחנו עושים גם באתר שלנו – נפרסם ונתעד את כל ההוצאות של הפרויקט בשקיפות מלאה.

הרעיון בבסיס הפיילוט היה להציע סיקור עיתונאי ליישובים מוזנחים מבחינת סיקור עיתונאי מקומי (רוב ערי ישראל, תכל'ס). הרגשנו שתל אביב וירושלים אינן מועמדות טובות להתחיל איתן, כי התקשורת הארצית עוסקת בהן לא מעט ובשתיהן יש עדיין מקומונים פעילים. בנוסף, שתיהן ערים גדולות, שמקטינות את הסיכוי לכל שאר היישובים המתחרים. ערכנו סקר קצר בין תומכי העיתונות העצמאית, שבסופו הוחלט להוריד את שתי הערים. 

הפיילוט הסתיים, ולכל עיר ומועצה מקומית יש הזדמנות שווה לגייס כתב/ת לסיקור המקומי שלה.

יש לך שאלה שלא כתובה פה? כאן מדברים איתנו

תמיכה בעיתונות עצמאית היא תמיכה בדמוקרטיה

תמיכה חודשית קבועה מאפשרת לנו להמשיך לעשות עיתונות חוקרת ואמיצה, שחושפת את הסיפורים שאף אחד אחר לא מעז לסקר.