הצטרפו אלינו – קמפיין האיחוד שקוף והעין השביעית
-לוגו-מלא-2020.png
23-העין-השביעית.png

התקשורת העצמאית מתאחדת ואנחנו צריכים אותך איתנו!
אחרי שנים בהן הראינו שאפשר לעשות תקשורת אחרת – ביקורתית, מעמיקה, משנת מציאות וללא משוא פנים – החלטנו שהגיע הזמן לאחד כוחות, ולבנות יחדיו את כלי התקשורת העצמאית הגדול והמשפיע בישראל. 

אבל כדי שזה יקרה, אנחנו חייבים שתצטרפו אלינו. הדרך היחידה לעשות היום עיתונות נקייה היא בתמיכה ציבורית מלאה – בלי פוליטיקאים או בעלי הון שמושכים בחוטים – רק אנחנו מחליטים!

הצטרפו עכשיו בתמיכה חודשית קבועה בכל סכום

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל, ונמצא בבעלות מלאה וישירה של הציבור. העין השביעית הוא גוף ביקורת התקשורת הוותיק והמשפיע ביותר בישראל. ועכשיו, בעזרתכן, אנחנו מתאחדים.

 • לא צריך להיות מוזס או אדלסון – אצלנו אתם הבוסים. אנחנו גוף תקשורת שמבטיח עבודה רק למען הציבור – בלי בעלי הון ובלי פרסומות.
 • כל הצטרפות בתמיכה חודשית קבועה מעניקה מעמד "מוציא/ה לאור" (מו"ל) ואת הזכות להכווין בהצבעה שוות זכויות את הפעילות העיתונאית.
 • אנחנו מאמינים שהדרך היחידה לעשות היום עיתונות נקייה היא בתמיכה ציבורית מלאה. הגב שלנו מגיע מכן – לא רק בתמיכה כספית, אלא גם ערכית ומהותית. רק בזכות כל אחד ואחת מכם נוכל להבהיר לכולם – לפוליטיקאים, לכלי התקשורת, לבעלי ההון – שאנחנו מייצגים ציבור רחב וגדול, ונוכל להמשיך לחקור, לחשוף – ולשנות מציאות.
 • האיחוד הולך לחזק את שני הגופים, לצמצם הוצאות מיותרות ולהתמקד במה שחשוב באמת: תחקירים, ביקורת ציבורית, פרויקטי סיקור מיוחדים, וחיזוק הדמוקרטיה הישראלית.

 • אחרי שנים בהן שני הגופים הגיעו להישגים משמעותיים – קידום שקיפות, שינוי נורמות עיתונאיות, חשיפת שחיתויות – הגיע הזמן לעשות את זה ביחד, ולהפוך לגוף התקשורת העצמאית הגדול והמשפיע בישראל.

למה שקוף

שקוף הוא כלי תקשורת אקטיביסטי עצמאי שהוקם ב-2018 ומתמקד בסוגיות של מנהל תקין, שחיתות, שקיפות ודמוקרטיה. שקוף הוקם עם מודל כלכלי חדשני וייחודי: התבססות מלאה על תמיכות קטנות וקבועות מהציבור. בלי פרסומות, בעלי הון או כסף מקרנות. כל תומכת ותומך הם מו"ל בעל קול בהחלטות אסטרטגיות. הגוף המאוחד יתבסס כאמור על המודל הכלכלי והניהולי של שקוף.

למה העין השביעית

העין השביעית הוא גוף ביקורת התקשורת היחיד בישראל, וכלי התקשורת העצמאית הוותיק ביותר במדינה, שהוקם בשנת 1996. ״העין״ עוסקת בניטור וביקורת על התקשורת במובן הרחב. היא בוחנת את הקשרים בין הון-שלטון-ושאר אינטרסים לעיתון, מצביעה על בעיות ועיוותים ודורשת תיקון ואחריות מכלי התקשורת.

שאלות ותשובות על הקמפיין

את/ה תומכ/ת בגוף תקשורת העצמאי הגדול ביותר בישראל, שמאתגר את העיתונות הממוסדת בישראל, ושתמיד ישאף לחשוף את האמת ורק את האמת ולא לסלף שום סיפור בשביל עוד רייטינג. הכסף שלך יחולק לפי צרכי המערכת, גם לשקוף וגם לעין השביעית. כמובן שכמו תמיד, את/ה תוכל/י לראות את השימוש בכסף שלך, עד השקל האחרון, בתקציב הציבורי השקוף

קל להבין את מהלך האיחוד אם מסתכלים על החזון שלנו: אנחנו רוצים לייצר קהילה חזקה ויציבה של תקשורת עצמאית וביקורתית. העין השביעית ושקוף יתנהלו כרגע כשתי ישויות עיתונאיות עצמאיות, המתבססות על אותו התקציב (שיהיה במאה אחוז במימון הציבור) ואותה התשתית. באופן הזה, נהפוך לגוף עמיד יותר, שימשיך לספק לכם תקשורת איכותית אף יותר בזכות יתרונות הגודל.

רק מהציבור, בתמיכות קבועות קטנות. בלי פרסומות, בלי טייקונים, בלי קרנות. מרגע האיחוד, העין השביעית תתבסס גם היא על מודל המו"לים של שקוף ותוותר על כל מקור מימון אחר. כבר למעלה משנתיים שהמודל הציבורי מוכיח את עצמו בשקוף כנכון והיציב ביותר לעיתונות חוקרת וביקורתית – והגיע הזמן שעוד גופי תקשורת יצטרפו אליו בשביל להבטיח את עתיד העיתונות והדמוקרטיה בישראל.

סוגיית הימין-שמאל עולה כל כך הרבה, אז טרחנו והכנו דף שלם שמסביר כיצד אנחנו משרתים אתכם ולא אף צד פוליטי – ולמה אין אצלנו פרות קדושות.

הצליחו לגרום לנו לחשוב שזה ימין מול שמאל. אנחנו והם. האמת היא שזה באמת "אנחנו והם" – אבל אנחנו זה כל הציבור, והם זה הכוחות בעלי האינטרס הצר שפועלים מאחורי הקלעים לשמר מציאות שהם מרוויחים ממנה – ואנחנו שנרמסים תחתיה. המציאות הטרגית הזו לא נולדה יש מאין – היא תולדה של מערכה מוצלחת ואינטנסיבית שמנהלים המסוקרים נגד המסקרים, ומי ששולטים בתקשורת נגד עצמה.

פירות המערכה הזו? חשדנות ציבורית מעמיקה כלפי איכות התחקירים. התוצאה? חממה לפוליטיקאים מושחתים – שכל זרקור המכוון לתוכה רק מסייע לצמיחת עוד עשבים שוטים. אנו מותחים ביקורת על כל מי שמגיעה לו ביקורת. כי אין פרות קדושות. כי סדר היום שחשוב יותר מכל הוא זה של מנהל תקין שפועל למען הציבור, יהיה אשר יהיה הבית האידאולוגי שלו. ישראל יכולה להיות מקום טוב, זול וסולידרי יותר.

שקוף פועל בהכוונת הציבור! כל חבר קבוע (שתומך בכל חודש, בכל סכום) זוכה למעמד "מוציא לאור" (מו"ל) בשקוף.

המוציאים לאור מכווינים באופן שוטף, בהצבעה דמוקרטית (שוות זכויות), את הפעילות של שקוף, בכלל זה:

 • תחומי הסיקור של כתבים חדשים
 • מושא הסיקור של "כתב הצל"
 • מושא הסיקור בפרויקטים מיוחדים (כמו מעקבים של חוקרים פרטיים, תחקירי סביבה, ספורט, תרבות ועוד)
 • בנוסף, החלטות עקרוניות של העמותה יועמדו גם הן להצבעת החברים

איך זה עובד בפועל? פעם בכמה חודשים תקבלו אימייל עם טופס הצבעה. תוכלו להתעלם ממנו – או לחלופין, בכמה קליקים פשוטים, לקבוע במה יתמקד גוף תקשורת שלם שעובד רק בשבילכם.

מו"ל בשקוף אינו מעמד משפטי ואינו מחייב חברות בעמותה או חשיפה כלשהי.

 • תמיכות באמצעות פייפאל מביאות איתן עמלה שערורייתיות – לעיתים כמעט 10% מכל תמיכה. להשוואה, במערכת הסליקה הסופר-מאובטחת שבנינו, העמלה הכוללת היא מהנמוכות בישראל (פחות מ-2% בממוצע). לטעמנו תשלום עמלה גבוהה לפייפאל מבטא חוסר כבוד לכספי המו"לים שעדיף שיושקע בעבודה עיתונאית ובשינוי המציאות.
 • גם אצלנו אפשר לבטל את התמיכה בקליק! בנינו בהשקעה רבה את האזור האישי למו"ל, שם ניתן בלחיצת כפתור, בלי לדבר עם אף אחד ובלי לחצים או הצקות, לבטל את התמיכה. אנחנו יודעים שזה שיקול חשוב בהעדפה של אנשים לפייפאל – ולכן חשוב להדגיש שהוא קיים גם אצלנו.

אנחנו מאמינים שהדרך היחידה לעשות כיום עיתונות נקייה, ביקורתית ומעמיקה היא בתמיכה ציבורית מלאה בהוראות קבע. תמיכות קבועות מעניקות יציבות ויכולת תכנון לטווח ארוך – שני התנאים המרכזיים לעיתונות חופשית (תנאים שכמעט ולא קיימים יותר בתקשורת הישראלית).

תמיכה קבועה בכל סכום היא מאוד משמעותית. בכנות: אנחנו נעדיף הוראת קבע של 10 שקלים בחודש על תמיכה חד-פעמית של 100 שקלים. 

לכן רק תמיכה קבועה (בכל סכום) מעניקה מעמד מו"ל ואת זכות ההשתתפות בהצבעות אסטרטגיות של הארגון.

לצד זאת, אם תמיכה קבועה לא מתאפשרת עבורך כמובן שגם תמיכה חד-פעמית מוערכת מכל הלב! ניתן להעביר תמיכה חד-פעמית בלחיצה פה.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.